آمریکا همکاری ارتباطی استرالیا با چین را مضر دانست

[ad_1]

مارک اسپر روز سه‌شنبه در نشست خبری مشترک با همتای استرالیایی که وزیران خارجه دو کشور هم حضور داشتند، افزود: آمریکا و استرالیا یک پیوند عمیق و  ماندگار دارند که با ارزش‌های مشترک متحد شده و دهه‌ها شانه به شانه هم علیه درگیری‌های بزرگ از جنگ اول جهانی تا کنون مبارزه کرده‌اند.

وی ادامه داد: امروز اتحاد قوی و مستحکم ما باقی است و این همکاری ما برای امنیت، ثبات و رفاه جهانی و اولویت‌های آمریکا در منطقه ایندو-پاسفیک، حیاتی است.

وزیر دفاع آمریکا اضافه کرد: با یکدیگر یک چشم‌انداز مشترک برای ایندو-پاسفیک آزاد و باز به اشتراک می‌گذاریم جایی که همه کشورها اعم از کوچک و بزرگ از این قدرت و حاکمیت لذت ببرند و جایی که تجارت، آزاد، منصفانه و متقابل در شکل عادی جریان دارد و اختلافات بین‌المللی به شکل مسالمت‌آمیزی حل می‌شود.

اسپر با بیان اینکه «ما امروز درباره طیفی از مسایل آتی منطقه‌ای اعم از تاثیر همه‌گیری جهانی و امنیت دریای جنوبی چین و ایندو-پاسفیک تبادل نظر کردیم»، اظهار کرد: ما از مشارکت استرالیا در تلاش‌های مبارزه با کووید-۱۹ تبادل نظر کردیم و درباره جزئیات رفتار بی‌ثبات کننده حزب کمونیست چین که به طور فزاینده‌ای از اقدامات قهریه و ارعاب برای پیشبرد اهداف استراتژیک خود استفاده می‌کند، گفت‌وگو کردیم.

وی مدعی شد: آمریکا به دنبال یک رابطه سازنده نتیجه‌گرا با جمهوری خلق چین است اما ما محکم برای اجرای مقررات مبتنی بر قوانین بین‌المللی می‌ایستیم. ما از استرالیا بابت به عقب راندن تهدیدات بی‌پروایانه و رفتار اجبارآمیز حزب کمونیست چین که به افزایش خطر تلافی‌جویانه منجر می‌شود، تقدیر می‌کنیم.

وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد: ما همچنین درباره استفاده چین از زمینه‌های تکنولوژی برای گسترش نفوذ خود بحث کردیم و به استرالیا توصیه کردیم که تصمیم خود را درباره همکاری با شرکت هوآوی و زی تی ای در نسل پنجم شبکه ارتباطی رد کند تا همکاری‌های اطلاعاتی و جنبه‌های متعدد روابط دفاعی ما تحت حفاظت قرار گیرد.

اسپر با اشاره به همکاری پنج ناو استرالیایی با نیروی دریایی آمریکا و ژاپن برای برگزاری یک رزمایش گفت این یک پیام روشن برای پکن بود که ما در هرجایی که قوانین بین‌المللی اجازه دهد، پرواز می‌کنیم، در دریا حرکت می‌کنیم و از منافع خود و متحدانمان حفاظت خواهیم کرد.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment