احزاب پاکستانی خواستار نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی شدند

[ad_1]

به گزارش روز شنبه ایرنا، اعلام توافق برای عادی‌سازی روابط امارات  با رژیم اشغالگر قدس از دو روز گذشته به سوژه اصلی احزاب و شخصیت های مختلف سیاسی و همچنین  رسانه ها و شبکه‌های خبری پاکستان تبدیل شده است.

وزارت امور خارجه پاکستان شب گذشته با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به تصمیم امارات و اسرائیل برای عادی‌سازی روابط اعلام کرد: این اقدام دارای پیامدهای جدی است.

احزاب سیاسی و مذهبی پاکستان تلاش های اخیر امارات برای آغاز روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی را خیانت یک کشور عربی علیه جهان اسلام به ویژه ملت مظلوم فلسطین تعبیر کردند.

برخی از شخصیت‌های پاکستانی نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در اسلام آباد تاکید کردند:  جهان اسلام به ویژه کشورهای پرنفوذ از جمله پاکستان نباید در برابر تصمیم امارات کوتاه بیایند و باید آنان را مجبور به تجدیدنظر کرد.

ابوظبی از تصمیم خود صرف نظر کند

رییس حزب جماعت اسلامی پاکستان روز شنبه در گفت وگو با ایرنا از اعلام توافق امارات با اسرائیل ابراز تاسف کرد و افزود: ما از حاکمان امارات می‌خواهیم که  از تصمیم خود صرف نظر کنند.

سناتور «سراج الحق» تاکید کرد: مردم پاکستان از امارات می‌خواهند که رژیم صهیونیستی را به رسمیت نشناسد،  زیرا هرگونه سازش با اشغالگران پیامدهای خطرناکی برای منطقه و حل و فصل عادلانه مناقشه کشمیر به دنبال دارد.

این شخصیت پاکستانی همچنین امروز با انتشار بیانیه‌ای از دولت اسلام‌آباد خواست تا با فراخواندن نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی، از فلسطین حمایت کند و امارات را برای لغو تصمیم عادی‌سازی روابط با صهیونیست‌ها تحت فشار قرار دهد.

“ماریه سلطان” رییس اندیشکده پاکستانی ثبات راهبردی جنوب آسیا (SASSI) نیز تلاش برای عادی‌سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی را تاسف برانگیز خواند و هشدار داد: اقدام ابوظبی باعث می‌شود تا رژیم صهیونیستی فضای بیشتری برای بازی در خاورمیانه پیدا کند.
سلطان تاکید کرد: کشورهای مهم منطقه از جمله ایران و پاکستان مواضع قاطعانه‌ای علیه اسرائیل دارند، اما توافق امارات با اسرائیل زمینه جولان رژیم صهیونیستی را در منطقه بیشتر می کند.

این کارشناس ارشد امور راهبردی افزود: توافق امارات باعث تضعیف روحیه ملت فلسطین می‌شود که همچنان تحت ظلم و ستم صهیونیست‌ها قرار دارند.

تاریخ خیانتکاران را فراموش نمی‌کند

دبیرکل حزب مجلس وحدت مسلمین پاکستان نیز تبانی حاکمان امارات با رژیم صهیونیستی را به مثابه خنجرزدن از پشت به مسلمانان و تمام جهان اسلام دانست و گفت: ابوظبی با این اقدام مسیر همدستی و سازش سایر حاکمان عربی منطقه خلیج فارس را با رژیم صهیونیستی هموار می سازد.

علامه «راجا ناصر عباس جعفری» روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای افزود: متاسفانه برخی از حاکمان خائن عرب منافع صهیونیست‌ها را بر آرمان‌های فلسطین و منافع امت اسلامی ارجح دانستند،  خیانتی که تاریخ به ویژه مسلمانان جهان آن را فراموش نخواهند کرد.

وی تاکید کرد: سکوت در برابر سازش با رژیم صهیونیستی مساوی با موافقت با توطئه استکبار جهانی به ویژه حاکمان ظالم صهیونیستی است. بنابراین جهان اسلام باید بپا خیزد و برای حاکمیت و بقای ملل اسلامی با طرح‌های شیطانی مقابله کند.

«ثاقب اکبر» پژوهشگر پاکستانی و رییس مرکز علمی البصیره در اسلام آباد نیز  در گفت وگو با ایرنا گفت: توافق امارات به عنوان متحد نزدیک عربستان با رژیم صهیونیستی صفحه دیگری از کتاب خیانت برخی حاکمان عرب به مسلمانان و مردم فلسطین است و نباید تلاش برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل را  کم اهمیت شمرد.

وی افزود : برخی کشورهای عربی از جمله امارات در سال‌های اخیر فعالیت پشت پرده زیادی برای همکاری و برقراری روابط با صهیونیست‌ها به عنوان بدترین دشمن مسلمانان داشتند.

وی اظهار داشت: امارات با این اقدام فداکاری هزاران فلسطینی و رزمندگان اسلام برای آزادی قدس شریف و مبارزه با اشغالگری اسرائیل را پایمال کرد.

این شخصیت پاکستانی تاکید کرد: آن روز دور نیست که جهان اسلام دشمنان خود را رسوا کند و مقاومت اسلامی نیز با وحدت و انسجام ضمن مبارزه با دشمن صهیونیستی حامیان سازش و خیانتکاران را رسوا خواهد کرد.

رضوانه عباسی کارشناس امور راهبردی و استاد دانشگاه ملی زبان‌های نوین (NUML) در شهر اسلام‌آباد هم در گفت وگو با ایرنا گفت: عادی‌سازی روابط  با رژیم صهیونیستی عواقب جدی را به دنبال دارد که عمدتا متوجه وضعیت حقوق بشر مردم فلسطین و آرمان‌های آنان برای حفظ سرزمین مادری خواهد بود.

بازخوانی مواضع پاکستان علیه رژیم صهیونیستی

پاکستان که با رژیم صهیونیستی روابط دیپلماتیک ندارد، تاکنون بارها و به ویژه در جریان حملات وحشیانه نیروهای صهیونیستی به غزه،  جنایات ضدانسانی این رژیم را علیه مردم فلسطین محکوم کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان بیست و پنجم اردیبهشت‌ ماه امسال با ابراز نگرانی عمیق نسبت به طرح دولت نتانیاهو ـ گانتس برای الحاق اراضی اشغالی کرانه باختری به سرزمین‌های رژیم صهیونیستی، این اقدام را نقض جدی قوانین بین المللی دانست.

وزیر امور خارجه پاکستان نیز تیرماه امسال در مجلس ملی این کشور ضمن تاکید بر تغییر ناپذیر بودن موضع اسلام‌آباد در به رسمیت نشناختن رژیم صهیونیستی، گفت: پاکستان قاطعانه از تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی بیت المقدس براساس مرزهای پیش از سال ۱۳۴۵ (۱۹۶۷ میلادی) حمایت می‌کند.

علاوه بر این نایب رییس مجلس ملی پاکستان در همین جلسه با تاکید بر اینکه قلب ملت، دولت و پارلمان این کشور برای قبله اول مسلمین و مردم فلسطین می‌تپد، گفت: اسرائیل، یک رژیم غاصب است که سرزمین‌ فلسطینی‌ها را غصب کرده است.

«قاسم خان سوری» افزود: این وعده ما به تمام مردم پاکستان است که این کشور هرگز رژیم غیرقانونی صهیونیستی را به رسمیت نخواهد شناخت.

علاوه براین بسیاری از روزنامه انگلیسی و اردو زبان پاکستان،  امروز با انتشار سرمقاله و گزارش‌های ویژه، توافق امارات برای عادی‌سازی روابط با رژیم نامشروع صهیونیستی را فرو بردن خنجر از پشت به جهان اسلام و مردم فلسطین توصیف کردند.

روزنامه اردو زبان «اوصاف» در این زمینه نوشت: سکوت عربستان در برابر اقدام ابوظبی که هرگز بدون چراغ سبز ریاض نبوده، بسیار مجرمانه است و این اقدام درحالی صورت گرفته است که ترامپ و نتانیاهو از آن برای انتخابات بهره برداری خواهند کرد.  

[ad_2]

Source link

Leave a Comment