ادامه پس لرزه‌ها در شرق گلستان

[ad_1]

به گزارش ایرنا؛ موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران این زلزله‌ را با قدرت ۲ و ۹ دهم ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین ساعت ۲۱ و ۲۰ دقیقه و ۱۷ ثانیه در شهرستان رامیان استان گلستان ثبت کرده است.

همچنین از بامداد امروز دوشنبه تا قبل از زمین لرزه اخیر، سه زلزله در گلستان رخ داد که نخستین آن به بزرگی ۵.۱ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۲ و ۴ دقیقه و ۲۴ ثانیه بامداد امروز در عمق ۹ کیلومتری از سطح زمین حوالی شهرستان رامیان در شرق استان را لرزاند که پس از آن موسسه ژئوفیزیک ساعت ۱۰ و ۲۳ دقیقه زلزله دیگری را در عمق ۱۰ کیلومتری همین منطقه ثبت کرد.

سومین زمین لرزه امروز استان گلستان با قدرت سه ریشتر در عمق ۱۴ کیلومتری زمین ساعت ۱۸ و ۱۰ دقیقه و ۲۴ ثانیه در فاصله ۹ کیلومتری شهرستان گنبدکاووس، ۱۵ کیلومتری نگین شهر و ۲۱ کیلومتری آزادشهر ثبت شد.

به گفته مسوولان استان گلستان تاکنون خساراتی به خانه‌های مسکونی بویژه در روستای قورچای از توابع شهرستان رامیان بین ۱۰ تا ۱۰۰ درصد وارد شده است.

گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا از روستای قورچای رامیان در لحظه وقوع زمین لرزه جدید حاکیست که آندسته از اهالی این روستا که خانه‌هایشان آسیب کمتری دیده هم سراسیمه از خانه‌های خود خارج شدند.

این گزارش حاکیست رعایت نشدن فاصله گذاری اجتماعی، اختلاط خانواده‌ها و کمبود اقلام بهداشتی نظیر ماسک خطر شیوع کرونا را در مناطق زلزله زده گلستان افزایش داده است در حالیکه این منطقه اخیرا از وضعیت پرخطر قرمز خارج شد. 

هرچند گلستان زلزله خیز است اما هنوز پهنه بندی زمین لرزه در این استان شمالی انجام نشده است.

استان گلستان به مرکزیت گرگان حدود ۱.۹ میلیون نفر جمعیت دارد.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment