اردوغان خواستار تدوین مکانیسمی برای توزیع عادلانه واکسن کرونا شد

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان در این نشست به میزبانی عربستان گفت: ترکیه واکسنی که تولید خواهد کرد در خدمت همه بشریت قرار خواهد داد.

رئیس‌جمهوری ترکیه تاکید کرد که ویروس کرونا مسئولیت‌ و اهمیت گروه ۲۰ را افزایش داده است. گروهی که بزرگترین اقتصادهای جهان را زیر یک سقف واحد جمع کرده است.

وی از گروه ۲۰ خواست سازوکارهایی را برای اطمینان از دسترسی عادلانه همه به واکسن کرونا با هزینه مقرون به صرفه تهیه و تدوین کنند.

اردوغان ابراز تاسف کرد که جهان و در راس آن کشورهای پیشرفته نتواستند از امتحان مربوط به همکاری و همبستگی کشورها در مرحله کرونا سربلند بیرون بیایند.

رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: اقداماتی که در نشست ۲۰ اتخاذ خواهیم کرد قاطع خواهد بود و تنها به کاهش آثار منفی کرونا محدود نمی‌شود بلکه در راستای تحقق خواسته‌های سران عضو این گروه نیز خواهد بود.

این در حالی است که ملک سلمان و اردوغان دیروز جمعه نیز طی تماس تلفنی درباره کانال های گفت وگو برای توسعه روابط فیمابین و حل مشکلات باقی مانده گفت‌وگو کردند.

 نشست مجازی سران گروه ۲۰ به میزبانی عربستان امروز شنبه با سخنرانی پادشاه این کشور آغاز به کار کرد.

نشست سران گروه ۲۰ در تاریخ ۲۱ و ۲۲ نوامبر (۱ الی ۲ آذر) به صورت ویدئو کنفرانس به میزبانی عربستان برگزار می‌شود و این کشور اولین کشور عربی است که این اجلاس را میزبانی می‌کند. 

کارشناسان معتقدند که عربستان با برگزاری نشست گروه جی ۲۰ در پی بهبود وجهه خویش و جلب سرمایه‌های خارجی است.

گروه ۲۰ (G-۲۰) یا گروه بیست اقتصاد بزرگ گروهی متشکل از وزرای اقتصاد (دارائی) و مسولان بانک‌های مرکزی بیست اقتصاد برتر دنیا است. گروه ۲۰ متشکل از قدرتمندترین کشورهای جهان در زمینه اقتصاد است که در مجموع ۸۵ درصد کل اقتصاد جهانی و دو سوم جمعیت جهان را در بر دارند.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment