استاندار خراسان رضوی: بهسازی حریم کشف‌رود باید ادامه پیدا کند

[ad_1]

علیرضا رزم‌حسینی روز دوشنبه در بازدید سرزده از کشف‌رود آشنایی با مشکلات زیست محیطی این رودخانه افزود:در پی تصمیمات مدیریتی اخذ شده طی سال گذشته، امروز با هدف رصد اقدامات در حال انجام به این بازدید آمدیم.

وی از تصفیه خانه‌های ساخته شده یا در حال ساخت به عنوان نخستین حرکت در بهسازی کشف‌رود یاد کرد و ادامه داد: تاکنون بخشی از تصفیه‌خانه‌ها از جمله در منطقه چرم‌شهر افتتاح و به بهره‌برداری رسیده است.

استاندار خراسان رضوی دومین اقدام در راستای بهسازی این رودخانه را رفع تصرف از اراضی اطراف کشف‌رود عنوان کرد و گفت:همچنین ۲۰۰ هکتار در از این اراضی در اختیار شهرداری مشهد قرار گرفت تا درخت‌های مناسب برای منطقه کشت کند.

رزم‌حسینی به لزوم درختکاری هکتاری در طول کشف‌رود اشاره کرد و افزود: براساس نظر کارشناسان چنانچه درختکاری صورت بگیرد یکی از بزرگ‌ترین جنگل‌های مصنوعی منطقه به وجود خواهد آمد که به مطبوع شدن هرچه بیشتر آب و هوا منجر می‌شود.

استاندار خراسان رضوی افزود: احداث تصفیه‌خانه‌ها، ادامه روند رفع تصرف اراضی اطراف کشف‌رود و کاشت هزار هکتار درختانی چون توت و اقاقیا همگی می‌تواند موانع پروژه کشف رود را برطرف کند.

رزم حسینی تلاش بیشتر شهرداری مشهد برای افزایش سرعت در کاشت درختان را ضروری دانست و ادامه داد:در یک منطقه دیگر نیز روستاییان در حال کشت هستند که می‌توانیم طبق قراردادهای درازمدت نسبت به تغیر کشت آنها اقدام کنیم.

در این بازدید سید محمدرضا هاشمی فرماندار شهرستان مشهد، محمد علایی مدیرکل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی و محمدرضا اورانی رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی استاندار را همراهی کردند.

شعبه ای از کشف رود به عنوان یکی از سرمایه های طبیعی کلانشهر مشهد از کوههای هزار مسجد و شعبه دیگر آن از کوههای بینالود سرچشمه گرفته و از شمال شهر مشهد می گذرد.
این رود که پرآبی آن تنها در خاطره ها باقی مانده از غرب به شرق خراسان رضوی جریان دارد و پس از ادامه مسیر در محل پل خاتون به رودخانه هریرود می پیوندد و از آنجا به بعد “رود تجن” نام گرفته و به سوی ترکمنستان ادامه می یابد و در ریگزارهای این کشور همسایه فرو می رود.
حدود ۲۰ سال است که این رودخانه دستخوش تجاوز انسان شده و فاضلابهای آلاینده صنعتی، خدماتی و خانگی به کشف رود ریخته و زمینهای کشاورزی اطراف آن نیز با همین آب آلوده آبیاری می شد.
آبان ماه امسال فرمانداری و شهرداری مشهد، شرکتهای آب منطقه‌ای و شهرکهای صنعتی، سازمان جهاد کشاورزی و اداره‌کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی به عنوان دستگاههای اجرایی و مسوول، توافقنامه‌ای مشترک را با هدف ساماندهی کشف‌رود در حومه مشهد تحت نظارت استاندار خراسان رضوی منعقد کردند که مجری این توافقنامه شهرداری مشهد با نظارت دستگاههای مربوطه است.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment