اعضای شورای فرهنگ عمومی استان یزد برای رفع مشکلات فرهنگی و اجتماعی تلاش کنند

[ad_1]

مجید جوادیان‌زاده روز سه‌شنبه در شورای فرهنگ عمومی شهرستان مهریز به وظایف محوری این مجموعه اشاره کرد و افزود: خروجی جلسه‌های شورا باید رفع مشکلات مردم و نسل جوان باشد .

وی ادامه داد: ایجاد زمینه برای گفت و گوهای فرهنگی در موضوع‌های مورد نیاز شهرستان‌ها با حضور مسوولان و نخبگان باید محور فعالیت این شورا قرار گیرد .

این مسوول فرهنگی اظهار کرد: سیاستگذاری فرهنگی در راستای اهداف نظام و انقلاب و نیازهای مردم و جوانان از جمله اهداف دیگری است که باید اعضای شورا به دنبال آن باشند.

جوادیان‌زاده با بیان اینکه شوراها به خاطر نوع ترکیب و حضور افرا برجسته می‌تواند در هر منطقه ای تاثیرگذار باشد، یادآور شد: ریل‌گذاری مسائل فرهنگی و اجتماعی توسط این شوراها صورت می‌گیرد.

به گفته وی هر تصمیمی که در شوراها گرفته می‌شود باید بر حسب نیاز هر منطقه و با لحاظ کردن قوانین بالادستی و مقررات کشور باشد تا خروجی مناسبی داشته باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد به بحران کرونا اشاره کرد و اهمیت فرهنگ‌سازی در خصوص رعایت نکات بهداشتی و ترغیب شهروندان به استفاده از ماسک از سوی شورای فرهنگ عمومی را مورد تاکید کرد.

جوادیان‌زاده گفت: استفاده از ابزارهای نوین و سنتی رسانه‌ای و همچنین بهره‌گیری از منابر و مساجد برای فرهنگ‌سازی پیشگیری از کرونا باید از سوی شورای فرهنگ عمومی پیگیری شود.

برگزاری جشن غدیرخم نهادینه شود 

همچنین امام جمعه مهریز به اهمیت رصد و پایش مسائل و مشکلات فرهنگی و اجتماعی شهرستان به صورت منظم و مستمر توسط شورای فرهنگ عمومی تاکید کرد.

حجت‌الاسلام عبدالرضا محی‌الدینی، داشتن نقشه راه و برنامه‌محوری را بر اساس نیازها و مطالبات مردم شهرستان جزو رسالت های مهم این شورا ذکر کرد.

وی به اهمیت پیگیری ایجاد بانک اطلاعات مساجد شهرستان به عنوان یک اولویت مهم اشاره کرد و گفت: تاکنون در این خصوص با برگزاری جلسه‌های مکرر اقدام‌های ارزنده‌ای صورت گرفته است و باید پیگیری شود.

رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان مهریز اظهار کرد: فرهنگ‌سازی برای برگزاری عیدسعید غدیرخم با همکاری مردم و تمامی علاقه‌مندان به مکتب اهل بیت عصمت و طهارت (ع) باید جدی گرفته شود.

محی‌الدینی گفت: بزرگداشت عیدغدیر و دهه امامت و ولایت با برگزاری برنامه‌های مختلف جذاب و شرایط خاص کرونا باید محور فعالیت های فرهنگی شهرستان قرار گیرد.

امام جمعه مهریز افزود: به رغم اهمیت غدیرخم هنوز به نحو مناسب همانند سایر مناسبت‌ها در بین مردم نهادینه نشده است این موضوع پذیرفته شده نیست و باید برای بزرگداشت آن بیشتر اقدام کرد.

محی‌الدینی همچنین از اعضای تشکل‌های فرهنگی و مسوولان دستگاه‌های اجرایی خواست برای همکاری در آذین‌بندی معابر و انجام  فعالیت‌های مناسب برای تبیین واقعه تاریخ‌ساز غدیر و فرهنگ‌سازی آن اقدام کنند.

بانک اطلاعات حسینیه‌ها و هیات‌ها تهیه شود 

همچنین فرماندار مهریز گفت: با وجود اهمیت مساجد و حسینیه‌ها در اسلام که بسیار مورد تاکید هم قرار گرفته هنوز کارکرد واقعی خود را در بین مردم و جامعه پیدا نکرده است .

رضا زارع‌زاده مهریزی افزود: مساجد فقط برای اقامه نماز صرف نیست و باید محل برگزاری برنامه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی و جذب جوانان باشد.

این مسوول اظهار کرد: باید با حضور مردم و جوانان و پیگیری لازم تمامی مساجد، حسینیه‌ها و هیات‌های مذهبی شناسایی و نسبت به ساماندهی آنها اقدام شود.

زارع‌زاده مهریزی با بیان اینکه تاکنون در این خصوص از سوی شورای فرهنگ عمومی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تهیه بانک اطلاعات مساجد اقدام‌های خوبی صورت گرفته است، تداوم فعالیت ها را در این مورد خواستار شد.

وی با اشاره به اینکه بهره‌گیری از ظرفیت هیات‌ها و تشکل‌های مردمی در فعال‌سازی مساجد خیلی موثر است یادآور شد: باید شورای فرهنگ عمومی با همکاری مردم برای رسیدن به اهداف مساجد اقدام شود.

در این جلسه در خصوص ساماندهی مساجد، حسینیه‌ها و هیات‌های مذهبی و تشکل‌های دینی و همچنین برگزاری جشن غدیرخم و ماه محرم بر اساس شرایط کرونایی گفت و گو شد.

مهریز ۳۰۰ باب مسجد دارد و مرکز این شهرستان ۵۵ هزار نفری در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

 همچنین به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اوایل اسفند ۹۸  تاکنون ۲۶۲ هزار و ۱۷۳ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و با فوت ۱۷۹ نفر ، تعداد افراد متوفی به ۱۳ هزار و ۲۱۱ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز سه شنبه  بیان  کرد: از ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر ۲۴ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی،  ۲ هزار و ۵۲۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند که از این تعداد هزار و ۸۲۰ نفر آنها بستری شدند.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: تاکنون ۲۲۵ هزار و ۲۷۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و سه هزار و ۳۸۹ نفر از بیماران مبتلا در وضعیت شدید بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری گفت: تاکنون ۲ میلیون و ۲۳ هزار و ۷۹ مورد آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی افزود: شرایط استان های آذربایجان شرقی و غربی، همچنین ایلام، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، کردستان، کرمانشاه، گلستان، مازندران و هرمزگان قرمز است و وضعیت تهران، فارس، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، همدان، یزد و خراسان شمالی نیز در وضعیت هشدار قرار دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد:  فاصله گذاری هوشمند اجتماعی و استفاده از ماسک نیز باید جدی گرفته شود و مهم‌ترین ناظر بر رعایت پروتکل‌ها، مردم هستند که می‌توانند از طریق سامانه ۱۹۰، تخلف را گزارش کنند.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment