افراد دارای فشار خون بالا در معرض کرونا قرار دارند

[ad_1]

دکتر اسد احسان زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: فشار خون بالا و دیابت بعنوان بیماری زمینه ای در رابطه با بیماری کرونا ذکر می شوند ولی آگاهی به این بیماری زمینه ای در جامعه بسیار پایین است.

وی در خصوص بیماری دیابت افزود: چنانچه قندخون ناشتا ۲ بار برابر ۱۲۶ و بیشتر باشد با کسی که قند خون آن بالاتر است هیچ تفاوتی ندارد و بر اساس برخی از نظریه ها این نوع قند خون را خطرناک تر از قند خون بالاتر می خوانیم.

دکتر احسان زاده تاکید کرد: عوارض این قند خون در چشم، کلیه، مغز، قلب، اعصاب محیطی و بسیاری از ارگان های بدن خود را آرام آرام نشان می دهد و  در ابتدا بدون هیچ درد و تظاهری شکل می گیرد تا زمانی که عوارض کاملا مستقر شود.

کارشناس مسئول بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت ایلام گفت: وجود بیماری های زمینه ای در بسیاری از افراد جامعه بخصوص ۳۰ سال به بالا و میانسالان وجود دارد و باید احتیاط لازم را در مقابله با کرونا داشته باشند.

دکتر احسان زاده به بیماری کرونا اشاره کرد و افزود: بیماری کرونا دیگر برای همه جامعه شناخته شده است و اکثر مردم با آداب و اصول پیشگری از بیماری نیز آشنا هستند اما این بیماری طول کشید و با صبر و حوصله جامعه ما همخوانی ندارد.

وی یادآور شد: ویروس همان ویروس است اما از لحاظ ژنتیکی جهش هایی داشته که سبب تغییرات در وضعیت سرایت و سنین درگیری و مرگ و میر شده است و در واقع جامعه از این موضوع غافل هستند که باید بیشتر روی آن کار شود.

کارشناس مسئول بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت ایلام اظهار داشت: در طول تاریخ همواره تاریخ پاندمی هایی از بیماری های ویروسی وجود داشته و دنیا گرفتار شده و میلیون ها نفر بر اثر بیماری های ویروسی جان خود را ازدست دادند اما تاکنون ما آنها را تجربه نکرده بودیم.

دکتر احسان زاده افزود: قبل از کرونا بیماری هایی از جنس این ویروس بنام مرس و سارس شیوع یافت که قدرت کشندگی داشتند اما مرگ و میر آنها به اندازه کرونا نبود و کنترل شد.

وی تصریح کرد: اما کرونا نمونه ای متفاوت از سایر بیماری ها است و در حال طول کشیدن است و نه تنها واکسنی برای آن ساخته نشده است بلکه داروی صد درصد موثری نیز برای این بیماری بدست نیامده است.

احسان زاده یادآور شد: داروهایی تجویز می شود اما تاثیر صددرصدی ندارند و همانگونه که در آمار وارقام کشوری و استانی مشاهده می شود تعداد مرگ و میر نسبت به آغاز بیماری که اطلاعی از آن نداشتیم نه تنها کمتر نشده بلکه در حال افزایش است.

وی با بیان اینکه مرگ کشوری از ۲۰۰ نفر در روز بالاتر رفته است، گفت: در استان نیز گاهی چهار تا پنج مورد فوتی ثبت می شود بنابراین اهمیت بیان موضوع برای جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است.

تنها راه پیشگیری از کرونا رعایت پروتکل های بهداشتی است

کارشناس مسئول بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت ایلام اظهار داشت: استفاده از ماسک بخصوص در محیط های دربسته و فضاهای کوچک، شست و شوی مکرر دست ها با صابون، استفاده از مواد ضدعفونی کننده و رعایت فاصله اجتماعی ساده ترین راه برای پیشگیری از انتشار کرونا است.

دکتر احسان زاده افزود: بدلیل تغییر رفتار ویروس کودکان، شیرخواران، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان همچنین افراد دارای بیماری زمینه ای بیشتر در معرض خطر ابتلا به کرونا هستند.

وی تاکید کرد: استفاده از مواد ضدعفونی کننده و الکل نیز لازم است اما نه به اندازه شست و شوی دست چون باید به عوارض احتمالی استفاده از الکل در آینده توجه داشته باشیم همان شست و شوی مکرر دست ها بهترین راه کار و بهترین روش برای جلوگیری از انتقال بیماری است.

دکتر احسان زاده به شروع فصل سرما اشاره کرد و گفت: با توجه به شروع فصل سرما و مواجه شدن با انواع سرماخوردگی و بیماری های سیستم تنفسی رعایت فاصله اجتماعی در محیط کار و حتی منزل ضروری است.

کارشناس مسئول بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت ایلام افزود: علائم سرماخوردگی ها علائم شبیه هم هستند و مشخص نیست سرماخورگی، کرونا، آلرژی یا آنفلوانزا است بنابراین با ظهور هرکدام از این علائم باید فاصله رعایت شود.

دکتر احسان زاده اظهار داشت: همانگونه که دست دادن در جامعه برای جلوگیری از انشتار بیماری حذف شد باید رعایت فاصله اجتماعی نیز ملزم شود حتی در خودروهای و عمومی که باید پنجره ها نیز برای جریان پیدا کردن هوا باشند.

ظرفیت بیمارستان ها تکمیل یا در حال تکمیل است

کارشناس مسئول بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت ایلام گفت: با آغاز فصل سرما حوادث مربوط به سیسیتم تنفسی در حال افزایش است و احتمال خطر بیشتر می شود از طرفی نیز ظرفیت بیمارستان ها تکمیل شده یا در حال تکمیل است.

دکتر احسان زاده اظهار داشت: با افزایش تعداد بستری ها از ظرفیت نیروهای مسلح استفاده می شود که این موضوع نشان دهنده بالا بودن بستری ها و کمبود تخت بیمارستانی است.

وی تاکید کرد: کادر درمان نیز توانایی استخدام نیروی جدید را ندارد و محدود است بنابراین وقتی بطور مکرر با تعداد بالای بیماری روبرو باشیم برخوردسطحی و عادی می شود.

امیدی برای ساخت واکسن و داروی جدید کرونا در حال حاضر وجود ندارد

کارشناس مسئول بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت ایلام گفت: پیگشری از کرونا اصل مطلب است و هیچ امیدی به ساخت دارو، واکسن و درمان در حال حاضر نباید داشته باشیم جهش ویروس و تغییر رفتار آن  از موانع کار و عدم ساخت واکسن است.

دکتر احسان زاده اظهار داشت: برخی از مراکز دنیا ساخت واکسن کرونا را اعلام کردند و در حال به نتیجه رسیدن هستند اما بعد از ۶ ما هنوز خبری از ساخت واکسن نیست.

وی با بیان اینکه رقابت های غلط دنیا بر سر امتیازهایی که بدنبال هر کشفی بدست می آید، گفت: با این شرایط همه چیز دست به دست هم داده که فقط بر روی پیشگیری و جلوگیری از انتقال بیماری کار کنیم.

مادران رکن اصلی خانواده هستند که بیشتر در معرض خطر کرونا قرار دارند

کارشناس مسئول بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت ایلام گفت: افرادای بدون علامت در جامعه با تردد در بیرون از خانه بیماری را انتقا ل می دهند خسارتی جبران ناپذیر برای خانواده ها ایجاد می کنند.

دکتر احسان زاده تاکید کرد: مادران جزو ارکان اصلی خانواده هستند و چنانچه نسبت به این بیماری و رعایت پروتکل های بهداشتی بی تفاوت باشند خانواده هایشان آسیب جدی خواهنتد دید.

وی توصیه کرد: مردم باید بیماری را جدی تر بگیرند، از تجمعات غیر ضروری پرهیز کنند و امیدواریم  با صحت و سلامت از این دوران عبور کنیم و از خسارات بیشتری که تاکنون ایجاد شده جلوگیری کنیم.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment