افزایش اعدام‌ها در عربستان – ایرنا

[ad_1]

به گزارش ایرنا، سازمان اروپایی حقوق بشر در عربستان در صفحه رسمی‌اش در توئیتر نوشت: عربستان از سال ۲۰۱۵ تا کنون در دوره حکمرانی ملک سلمان و پسرش، ۸۰۷ نفر را اعدام کرده است که از این تعداد ۴۱۲ نفر به اتهامات اقداماتی بی‌اهمیت اعدام شده‌اند.

سازمان حقوق بشری «ریبریف» در انگلیس نیز  فروردین ماه در گزارشی اعلام کرد؛ بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ میلادی ۴۲۳ مورد اعدام در عربستان سعودی اجرا شد و این آمار بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ میلادی حدود دو برابر افزایش یافته و به رقم ۸۰۰ اجرای حکم اعدام رسیده است.

در ادامه گزارش آمده بود که در سال ۲۰۱۹ عربستان سعودی ۱۸۶ نفر را اعدام کرد که ۳۷ نفر آن ها به صورت دسته جمعی و با انگیزه های سیاسی اعدام شدند.

عربستان سعودی سوم اردیبهشت سال ۹۸، ۳۷ شهروند این کشور را که اغلب از شهرهای «قطیف، احسا و مدینه منوره» بودند، اعدام کرد.

در سپتامبر سال ۲۰۱۷ میلادی (شهریور/ مهرماه ۹۶) و تنها چند ماه پس از انتصاب «محمد بن سلمان» به ولیعهدی عربستان، ده‌ها تن از تجار، روحانیون، شاهزادگان، فعالان حقوق بشر و حقوق زنان و علمای این کشور دستگیر و روانه زندان شدند.

در حالی که صدور حکم اعدام برای اتباع عربستانی انتقاد مجامع بین‌المللی از جمله عفو بین‌ الملل، دیده‌بان حقوق بشر و اتحادیه اروپا را در پی داشت، اما رژیم سعودی همچنان به سرکوب مخالفان، فعالان حقوق بشر و فعالان حقوق زنان ادامه می‌دهد.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment