امت پیامبر (ص) نباید در مقابل هیچ مستکبری خود را ذلیل کند

[ad_1]

آیت الله سید محمد مهدی حسینی همدانی در خطبه های  مکتوب این هفته نماز جمعه کرج افزود: تواضع پیامبر (ص) از روی عزت بوده است نه ذلت و  رسول خدا(ص) ضمن اینکه دستور به تواضع داده‌اند در عین‌حال اجازه تواضع در جایی که بوی ذلت بدهد را نداده‌اند.
وی ادامه داد:  تواضع در مقابل ثروتمندان به خاطر ثروتشان و یا در برابر مستکبران و اهل کفر را هرگز اجازه ندادند. یعنی دیپلماسی عزت، همین رفتارهای رسول الله (ٌص)آن حضرت را محبوب مردم کرد.
امام جمعه کرج گفت : امروز نزدیک به 2  میلیارد مسلمان روزی چند بار به رسالت رسول الله (ص) شهادت می‌دهند و افتخار می‌کنند که پیرو آن حضرت هستند.
وی یاد آورشد: قسمتی از این محبوبیت را رسول خدا (ص)  با روشی که در برخورد با مردم داشت به دست آورد و قسمت دیگر را خدای تعالی در دل‌ها قرار داد.
امام جمعه کرج گفت: آن چیزی که امروز خیلی لازم است انجام شود شناساندن بیشتر مسیر حرکت رسول خدا(ص)  به عالم است. می‌بینید که چه دسیسه‌ها و خباثت‌هایی می‌کنند تا محبوبیت رسول خدا را کم کنند. توهین‌هایی که در سال‌های اخیر می‌شود و با شکل‌های مختلف اسلام هراسی و شیعه هراسی را گسترش می‌دهند در همین  راستا است.
وی خطاب به مردم بیان داشت: دیده‌اید هم فیلم می‌سازند و هم کاریکاتور موهن، هم در بعد سیاسی کار می‌کنند،  هم فرهنگی، در جهان اسلام مستقیم و غیرمستقیم جنگ راه می‌اندازند و کشتار می‌کنند قتل‌عام و نسل‌کشی مردم کشمیر و میانمار و یمن را دیده‌اید و هم سعی می‌کنند تفرقه بیاندازند.
آیت الله حسینی همدانی گفت:  دشمنان هم بین مسلمین تفرقه ایجاد می‌کنند و هم بین اسلام و ادیان دیگر. گاهی با وضع قوانین ضد اسلامی در کشورشان و گاهی با حمایت از رژیم صهیونیستی اقدام به اسلام‌ستیزی می‌کنند. 
وی افزود: پس لازم است جهان اسلام برای از بین بردن همه توطئه‌ها و خنثی کردن همه نقشه‌های خبیثانه، با وحدت و انسجام، با بصیرت کامل، در شناساندن رسول خدا و اسلام تدبیر کند.
امام جمعه کرج بیان داشت: علمای جهان اسلام با کمک مسلمین عالم و با وحدت و یکپارچگی، با استفاده منابع مهم اقتصادی مثل نفت که در اختیاردارند باید بتوانند فشارها را کم کنند و اجازه زور گفتن و هتاکی کردن را از آنان بگیرند. چرا جهان اسلام رسانه‌ای واحد ندارد که در موقع لزوم یک‌صدا به عالم مخابره شود.
وی اضافه کرد: امروز دشمنان تلاش می‌کنند تا حتی وحدتی بر سر مساله اصلی جهان اسلام یعنی فلسطین محقق نشود و اگر ریشه همه مفاسد عالم و دشمن اصلی جهان اسلام یعنی رژیم منحوسِ پلیدِ جنایتکارِ کودک کش خشک نشود، این مشکلات ادامه دارد. اما به فضل پروردگار به‌روزهای اضمحلال این جرثومه فساد نزدیک می‌شویم. 
وی ادامه داد: قرآن کریم رسول خدا را به‌عنوان اسوه و الگو معرفی می‌کند که با بهره‌گیری از سیره زندگی آن حضرت بتوانیم در دنیا و آخرت سعادتمند شویم. در زندگی فردی و اجتماعی، چقدر از این الگو استفاده کرده‌ایم و چه قدر زندگی ما رنگ نبوی دارد ، این را وظیفه خود کنیم که ضمن آشنایی با سیره حضرت آن را بکار ببندیم.
نماینده ولی فقیه دراستان البرز بیان داشت: پیامبر اسلام (ص) خلق عظیم داشت و برای تکمیل و تتمیم فضایل  اخلاقی مبعوث به رسالت شد و با همین اخلاق الهی که داشت دل‌ها را به سمت خود جذب کرد و محبوب‌القلوب شد.
آیت الله حسینی همدانی گفت: شما فقط به نوع رفتار رسول خدا و ارتباطی که با مردم داشت توجه کنید، حضرت با هم‌نشینان دایم خوش‌رو، آسان‏ گیر و ملایم بود.
وی اظهارداشت: پیامبر اسلام (ص)  هرگز خشن، سنگدل، پرخاشگر، بدزبان، عیب‌جو و متملق نبود، هیچ‏کس از آن حضرت مایوس نمی ‏شد و هر کس به در خانه او می ‏آمد، ناامید بازنمی‌گشت.
امام جمعه کرج گفت: حضرت محمد (ص) بگومگوهای بی‏ ثمر، پرگویی و دخالت در کاری که به او مربوط نبود را از خود دور کرده بود و  از کسی بدگویی نمی‏ کرد، کسی را سرزنش نمی‏ کرد و لغزش‌ها و عیوب پنهانی مردم را جستجو نمی ‏کرد.
وی یاد آورشد: پیامبر(ص) به همه سلام می ‏کرد و آغازگر آن بود. توجه خاص به سلام بر کودکان داشت تا به امت بیاموزد که شخصیت کودکان نیز پاس‏داشتنی است، کارهای شخصی درون خانه را خودش انجام می داد و  صلح امام حسن (ع) یک انقلاب است .
نماینده ولی فقیه دراستان البرز  در ادامه صبح امام حسن (ع) را یک انقلاب خواند و افزود: امروز بنا بر قولی شهادت سبط اکبر رسول خدا، کریم اهل‌بیت امام مجتبی (ع) هم است، زمانی که امام بعد از شهادت پدر بزرگوارش مسوولیت هدایت و امامت جامعه را به عهده گرفتند، جهان اسلام موقعیت خاصی داشت که در جریانات بعدی نقش داشت و تاثیرگذار بود و باید تحلیل دقیق داشت که کتب مفصلی دراین‌باره نوشته‌شده است.
وی اظهار داشت: بررسی مبارزه و مجاهده امام مجتبی (ع) برای برقراری نظام اسلامی، حفظ و هدایت شیعه، با همه مصائبی که تحمل کرد و در این راه به شهادت رسید بحث مفصل و عبرت‌آموزی است.
امام جمعه کرج گفت: مساله صلح امام حسن مجتبی (ع ) از مسایلی است که از اهمیت بالایی برخوردار است و فقط یک صلح‌نامه در شرایط جنگی که عده‌ای فکر می‌کنند نیست. یک انقلاب است. دقت در مفاد آن پر از درس برای حکمرانان است. 
وی افزود: متاسفانه با این موضوع گاهی خیلی سطحی و عوامانه برخورد می‌شود و بعضی برای توجیه عمل غلط خود تاریخ را تحریف می‌کنند. چند سال قبل رییس ‌جمهوری به همین مساله اشاره کردند و ما هم نکاتی را توضیح دادیم. اخیرا هم باز مطلبی گفتند که باعث تاسف است.
امام جمعه کرج بیان داشت: مکرر عرض شد آقایانی که در مسند اجرا قرار می‌گیرند به‌جای نظریه‌پردازی به کار برای مردم بپردازند. اگر فکری دارند و اهل تفکرند به فکر راه چاره برای رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم باشند نه اینکه با تحریم هراسی و اینکه به فلان قرارداد بپیوندیم یا نپیوندیم کذا و کذا می‌شود، منفعلانه مقدمات سازش جدیدی را فراهم کنند.
وی افزود:  آقایانی که از تاریخ برای عملکرد خود شاهد می‌آورند باید زوایای مختلف را خوب بررسی کنند.
نماینده ولی فقیه دراستان البرز بیان داشت: امام حسن (ع)  با روم و کشور خارجی در آن زمان جنگ نداشت که آن‌ها مثلا محاصره اقتصادی و تحریم کرده باشند و وضعیت جوری شده باشد که چاره‌ای جز مذاکره با بیگانگان و درنهایت تنظیم صلح‌نامه شده باشد و بعد بیاید بگوید برای نجات امت از کشتار و قتل‌عام مثلا صلح کردیم. 
وی  افزود: جنگ امام حسن(ع) با معاویه جنگ داخلی بود. حضرت با یک شروری که قسمتی از کشور اسلامی را در اختیار گرفته بود و با عده و عده‌ای که داشت قصد براندازی و ضربه زدن به اصل اسلام را داشت و منافع مسلمین را هدر می‌داد و برای سرکوب آن‌ها هم احتیاج به نیروی مسلحی داشت که تحت فرمان نبودند و سران خائن و وابسته داشت اقدام به صلح کرد.
امام جمعه کرج گفت:  آیا وضعیت امروز ما مثل زمان امام حسن (ع) است، آیا  اقتدار و صلابت نیروی نظامی و فرماندهان غیور و شجاع ما آن‌گونه‌اند و حمایت مردم از انقلاب اسلامی طوری است که نظام را وادار به صلح با خائنین به خودش بکنند.
وی ادامه داد:  این را همه بدانند که به فضل و مدد الهی و حمایت مردمی و اقتدار و عزتمندی نیروهای مسلح و رهبری‌های امام المسلمین از طرف هیچ بیگانه‌ای صلحی به ما تحمیل نخواهد شد. از امام جامعه یاد بگیریم که چگونه محکم و استوار باوجود همه سختی‌ها و کمبودهایی که بیگانگان برای ما درست کرده‌اند، روح حماسه و عزتمندی را در افراد بیدار می‌کنند و تشویق می‌کنند که نباید در مقابل دشمن کوتاه آمد.
پیوستن به اف ای تی اف یعنی عزت سوزی 
نماینده ولی فقیه در استان البرز درادامه خطبه مکتوب این هفته خود گفت: اگر یادتان باشد یک‌وقتی عده‌ای در مقام مقایسه می‌گفتند ما در شعب ابیطالب( ع) قرارگرفته‌ایم و رهبر انقلاب  فرمودند ما در وضعیت خیبر هستیم و یا در وضعیت جنگ احزابیم یعنی همان‌طور که مشکلات داریم اما غلبه با ما است.
وی افزود: این مطلب کاملا روشن است عده‌ای از روی ترس و عده‌ای از روی خوش‌باوری اصرار دارند که ایران به اف ای تی اف بپیوندد و این پیوستن یعنی جزییات همه تراکنش‌های مالی مردم اعم از سرمایه‌گذاران و کارآفرینان را در داخل و خارج ایران را اختیار دشمن قرار داده‌ایم که هر وقت خواست ما را گرفتار کند. 
آیت الله حسینی همدانی گفت: به علاوه راه دور زدن تحریم‌ها را، فعالیت‌های علمی و فنی دانشمندان را و کمک به جبهه مقاومت را بسته‌ایم.
وی یاد آورشد: پیوستن به اف ای تی اف، یعنی عزت سوزی یعنی تسلیم زیاده‌خواهی استکبار شدن. دشمنی که سعی می‌کند با جنگ روانی و استفاده از رسانه‌های گسترده‌ای که دارد ارزش پول ملی را کم کند و در بازار التهاب به وجود بیاورد با فشار بر مردم در این وضعیت سخت کرونایی در تهیه دارو و بعضی امکانات تاب‌آوری مردم را کم کند.
وی ادامه داد: اما مردم انقلابی و هوشیار ایران فرق بین عقلانیت و وادادگی و ترس را به‌خوبی می‌دانند و علی‌رغم نشانی‌های غلطی که عده‌ای می‌دهند، هرگز زیر بار چنین پیمانی نخواهند رفت.
امام رضا علیه‌السلام با روش خود جلوی انحرافات را گرفتند
امام جمعه کرج در ادامه به سالروز شهادت ثامن‌الحجج حضرت امام رئوف علی بن موسی‌الرضا (ع) اشاره کرد و افزود: در دوره حاضر لازم است که نسبت به زندگی سیاسی و اجتماعی اهل‌بیت (ع)، موضع‌گیری‌ها و اقدامات آنان در حوادث مختلف آشنایی کاملی داشته باشیم تا بتوانیم با توجه به شرایط، الگو گیری کرده اقدام مؤثری انجام دهیم. 
وی افزود:بعد از امیرالمومنین(ع) تنها امامی که بر مسند حکومت نشست حضرت رضا(ع) با درس‌های فراوان برای سیاست‌مداران است.
آیت الله حسینی همدانی گفت: حضرت بعد از شهادت پدر بزرگوارشان، برخلاف آباء گرامشان که مخفیانه تبلیغ می‌کردند، سفرهایی را جهت شناسایی پایگاه‌های مردمی در بلاد اسلامی انجام دادند و با مردم مستقیما گفتگو کردند؛ زیرا نفوذ مکتب اهل‌بیت (ع) فراوان و گسترده شده بود، وسعت جغرافیایی و هم کمیت انسانی، اما هنوز به‌خوبی جایگاه امامت و نقش او در پیشبرد اهداف اسلام کاملا روشن نبود.
وی افزود:  اولین سفر از مدینه به بصره بود. روش امام هم این‌طور بود که از قبل افرادی را به‌عنوان نماینده خود می‌فرستادند تا اعلام کنند و مردم برای استقبال و جلسات پرسش و پاسخ حاضر شوند. بعد از ملاقات مردمی، جلساتی را با دانشمندان و اهل علم برگزار می‌کردند.
امام جمعه کرج گفت: امام رضا (ع)  با روش خود جلوی انحرافات را گرفتند و نگذاشتند دین دچار تزلزل بشود و درعین‌حال چهره حکام جور را آشکار کردند و مردم را نسبت به ظلم بنی‌عباس آگاه کرده راه‌های دفاع از اسلام ناب و مقاومت را به مردم آموزش دادند و سرانجام در این مسیر توسط مامون عباسی به شهادت رسیدند.
مراسم استقبال و بدرقه شهید باید باشکوه‌تر برگزار می‌شد
نماینده ولی فقیه دراستان البرز به نکته ای استانی اشاره کرد و افزود: فضای منطقه و استان با بازگشت شهید مدافع حرم(شهیدحجت الاسلام مجید سلمانیان )  رایحه ایثار و شهادت بار دیگر در خطه دلاور مردان و سرداران شهید پیچید و به همه پیامی دوباره داد که برای رسیدن به اهداف بلند نظام اسلامی، مسیر را گم نکنیم و با استقامت، خط مقاومت را تا پیروزی نهایی با قیام و اقدام به‌موقع طی کنیم.
وی افزود:  البته جا داشت که مراسم استقبال و بدرقه شهید باشکوه‌تر برگزار شود. متاسفانه به بهانه کرونا عده‌ای شیطنت می‌کنند و دستگاه‌های متولی اجرای این امور هم مثل همیشه کم‌کاری دارند.
روز ملی البرز در شورای فرهنگ عمومی به تصویب نرسیده است
به تصویب نرسیدن روزملی البرز ازدیگر نکات استانی بود که امام جمعه کرج به آن اشاره کرد و افزود: تاریخ  این روز در شورای فرهنگ عمومی به تصویب نرسیده است.
وی ادامه داد: ۲۰ مهر که اعلام کردند و بعضی از آقایان هم مصاحبه کردند ازنظر این شورا وجاهت ندارد و .
چند جلسه مفصل بحث شد راجع به نماد جانوری و گیاهی و باستانی مصوبه داشتیم و ابلاغ هم شد اما درباره روز ملی هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم بعضی از آقایان ۲۰ مهر را پیشنهاد دادند و اصرار هم کردند و خودشان رایزنی‌هایی هم کرده بودند اما در شورای فرهنگ به تصویب نرسید و بنا شد تا بیشتر بررسی شود .
وی گفت: بنده در اینجا اعلام می‌کنم اگر مردم و فرهیختگان و مسئولین و دلسوزان پیشنهادی دارند حتماً به دفتر ما ارسال کنند تا با بررسی روزی که از جمیع جهات موردقبول باشد به تصویب برسد.
به علت شیوع ویروس کرونا و توصیه‌های اکید مسوولان و متخصصان امور بهداشتی و درمانی مبنی بر پرهیز از برگزاری تجمعات باهدف جلوگیری از گسترش بیماری که منجر به توقف موقت برگزاری مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه شده است، آیت‌الله حسینی همدانی در قالب سی و سومین خطبه مکتوب جمعه توصیه‌ها و تذکراتی را بیان فرمودند.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment