امسال ۱۳ هزار ماموریت توسط اورژانس چهارمحال و بختیاری انجام شد

[ad_1]

محمد حیدری روز دوشنبه در جمع خبرنگاران استان افزود: سال‌گذشته بیش از ۱۵ هزار ماموریت توسط تکنیسن‌های اورژانس انجام شد.

وی به شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: بیشتر تماس‌ها در سالجاری به خاطر مشکلات تنفسی بود و آمار حوادث غرق‌شدگی و تصادفات در این مدت کاهش داشته است.

به گفته وی، ماموریت‌های تصادفات رانندگی امسال یکهزار ماموریت بوده است که این تعداد در مدت مشابه سال گذشته یکهزار و ۵۰۰ ماموریت بود.

وی اظهار داشت: در سالجاری ۱۳ مورد ماموریت غرق شدگی در استان از سوی اورژانس انجام شد که در مدت مشابه سال گذشته این تعداد ۳۰ ماموریت بود و کاهش مسافرت‌ها و همچنین گردش و تفریح به دلیل شیوع ویروس کرونا، مهمترین عامل در کاهش این حوادث بوده است.

حیدری اظهار داشت: در سال‌های گذشته بیشترین موارد غرق‌شدگی در استان در رودخانه‌ها بود، اما در چند سال گذشته بیشترین تعداد غرق شدگی‌ها در استان در استخرهای کشاورزی بوده است.

وی گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون ۱۵ مورد زایمان توسط تکنسین‌های اورژانس در استان انجام شده است.

حیدری گفت: در سالجاری ۶۰ هزار تماس تلفنی با مرکز پیام اورژانس ۱۱۵ برقرار شد که از این تعداد ۹ هزار تماس مزاحمت تلفنی بوده است.

وی با اشاره به اینکه برای هشت هزار تماس تلفنی برقرار شده در سالجاری آمبولانس اعزام شد، گفت: در این مدت هفت هزار تماس نیز برای دریافت مشاوره و ۳۳ هزار تماس نیز سایر موارد بوده است.

به گفته وی، سال‌گذشته بیش از ۱۵۰ هزار تماس با مرکز اورژانس استان برقرار شد که ۱۵ درصد این میزان مزاحمت تلفتی بوده است.

مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه ۵۱ پایگاه اورژانس ۱۱۵ در استان فعال است، گفت: از این تعداد ۱۸ پایگاه شهری و ۳۲ پایگاه جاده‌ای است.

حیدری به فعال بودن ۸۱ دستگاه آمبولانس، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و یک باب بیمارستان صحرایی با ظرفیت ۳۶ تخت بیمارستانی در استان اشاره کرد و گفت: در استان ۳۵۰ نفر نیروی عملیاتی در این مراکز فعال هستند.

وی گفت: میانگین نیروی تکنسین در هر پایگاه ۹ تا ۱۰ نفر است که این تعداد به دلیل کم بودن نیروی تکنسین در اورژانس ۱۱۵ استان ۶ تکنسین در هر پایگاه است.

حیدری، به راه‌اندازی ۱۱ پایگاه در دست احداث در استان تا پایان سالجاری اشاره کرد و گفت: با تکمیل این پایگاه‌ها باید برای تامین نیرو از ظرفیت تکنسین‌های موجود استفاده کرد تا مجوز استخدامی جدید صادر شود.

وی با اشاره به اینکه ۴۵ درصد پایگاه‌های استان توسط خیران احداث شده است، گفت: خیران سلامت باید در حوزه راه‌اندازی و همچنین تجهیز اورژانس ۱۱۵ بیشتر تلاش کنند.

به گفته وی، برای حفظ و نگهداری هر پایگاه بیش از ۱۰ میلیارد ریال و همچنین راه اندازی هرپایگاه ۳۰  میلیارد ریال اعتبار نیاز است .

[ad_2]

Source link

Leave a Comment