انجام موفق عمل دررفتگی مادرزادی لگن در شیروان

[ad_1]

دکتر اسماعیل گریوانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این عمل برای اولین بار با کمک تیم اتاق عمل در بیمارستان امام خمینی (ره) شیروان انجام شد که در ایام کرونایی جایگزین بیمارستان ایت الله هاشمی رفسنجانی، برای انجام برخی از عمل های جراحی شده است.
وی گفت: بیمار متقاضی این عمل جراحی، زنی ۳۲ ساله از بجنورد بود که به دلیل دررفتگی مادرزادی لگن به این بیمارستان مراجعه کرده و خواستار حل مشکل خود با عمل جراحی بود.

وی که خود سرپرستی تیم جراحی را عهده دار بوده است،  افزود: این عمل فوق تخصصی است که بسیاری از پزشکان از آن سر باز زده و در مرکز استان – بجنورد – نیز تنها ۲ پزشک آنرا انجام می دهند و معمولا در شهرستان های کوچک تر اصلا انجام نمی شود.

سرپرست بیمارستان آیت الله هاشمی رفسنجانی شیروان گفت: امیدوارم با برنامه‌ریزی‌های مدون و تامین تجهیزات و نیروهای مورد نیاز در این مرکز بتوانیم عمل‌هایی از این دست را افزایش دهیم که این امر با توجه به وجود تیم جراحی متشکل از متخصصان موفق در شهرستان، علی‌رغم وجود مشکلات مالی، دور از دسترس نیست و می تواند از خروج همشهریان برای پیگیری روند درمانی خود در شهرهای بزرگ و تحمیل هزینه های زیاد به آنان بکاهد.

دکتر گریوانی افزود: هدف این است که مردم آگاه باشند که چنین عمل هایی در مراکز درمانی شیروان نیز قابل انجام است و نیازی نیست حتما خود را به بیمارستان های شهرهای بزرگ مجاور برسانند.

دررفتگی مادرزادی لگن در ناحیه مفصل ران که نام کامل آن (DDH) Developmental Dysplasia of the Hip است جزو بیماریهای مادرزادی سیستم حرکتی بدن است که بر اثر آن سر استخوان ران به درستی در داخل حفره استابولوم لگن قرار نمی گیرد. در این افراد حفره استابولوم در دوران جنینی به درستی تشکیل نشده و شکل و یا عمق کافی را نداشته و نمی تواند سر استخوان ران را در خود نگه دارد.
شیروان به عنوان دومین شهر پرجمعیت خراسان شمالی در ۶۰ کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment