اهدای خون نیازی همیشگی، اقدامی خداپسندانه

[ad_1]

آمارهای سازمان انتقال خون ایران می‌گوید که تنها ۲.۵ درصد از مردم کشور اهدا کننده خون هستند در حالیکه بسیاری از مردم در طول زندگی برای ادامه حیات نیاز به خون دارند و تامین نیازهای خونی نیازمند مشارکت و همراهی همه مردم برای تامین آن است.

هر اهدا کننده خون با اهدای ۴۵۰ سی سی خون خود در هر مرحله می‌تواند جان سه نفر را از مرگ نجات دهد و از این رو همه افراد جامعه برای نجات جان همدیگر باید به این اقدام خداپسندانه بپیوندند.

اداره کل انتقال خون استان کرمانشاه روز شنبه به مناسبت روز جهانی اهدا خون با دعوت از سفیران، مروجان و اهداکنندگان خون از آنها تجلیل کرد تا ثابت کند که این افراد به دلیل اقدام خداپسندانه در نجات جان بیماران و نیازمندان به خون، افرادی متفاوت و شایسته تجلیل و تقدیر هستند.

« ماشاالله وروایی»، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون و بازیگر نقش عمو کاووس سریال نون خ یکی از این سفیران اهدای خون در این جلسه بود که در سخنانی گفت: از همه مردم می خواهم که برای نجات جان همنوعان خود در این اقدام خداپسندانه شرکت کنند و به صورت مستمر خون خود را به نیازمندان اهدا نمایند. 

او با تاکید بر اینکه هنرمندان می توانند در قالب فیلم و سریال موضوع اهدای خون را برجسته و فرهنگ‌سازی کنند، تاکید کرد که این مقوله باید توسط همه افراد جامعه به خصوص افراد صاحب نفوذ و جایگاه ترویج شود.

«بهمن پرورش» غواص و غریق نجات کرمانشاهی نیز در این نشست با تجلیل از کادر درمانی کشور که در شرایط حساس شیوع ویروس کرونا مشغول خدمت رسانی به مردم هستند، گفت: از نظر من قهرمان واقعی جامعه ما اکنون پزشکان، پرستاران و سایر کادر درمانی هستند که سنگر درمان کشور را در این روزها خالی نکردند و عاشقانه و دلسوزانه برای جان مردم کمک می‌کنند.

او از همه ورزشکاران کشور و استان کرمانشاه خواست همگام با اهدا کنندگان خون به یاری بیماران و نیازمندان به خون بشتابند و در این کار خیر شرکت کنند.

«عبدالرضا آرمانده» هنرمند، شاعر و گوینده صدا و سیمای مرکز کرمانشاه نیز خواستار همکاری و همراهی رسانه ها برای ترویج فرهنگ اهدای خون در استان کرمانشاه شد و پیشنهاد داد تشکلی غیردولتی با حضور رسانه ها و برای ایجاد تعامل و ارتباط بیشتر با اداره کل انتقال خون تشکیل شود.

 اهدای خون همیشگی است

مدیرکل انتقال خون استان کرمانشاه نیز در این نشست با قدردانی از همکاری و همراهی اهداکنندگان با این اداره کل گفت: اهداکنندگان خون ناجیان زندگی نیازمندان به خون هستند و از این رو باید هر روز به تعداد اهداکنندگان اضافه کنیم تا ذخیره خونی کافی برای نیازمندان و روزهای بحرانی داشته باشیم.

«پژمان صالحی‌فر» با بیان اینکه نیاز به خون همیشگی و تعطیل بردار نیست، افزود: حتی در شرایط فعلی شیوع ویروس کرونا ما نمی‌توانیم دریافت خون را تعطیل کنیم چرا که بیماران نیازمند به خون زمان و مکان نمی شناسند و در هر لحظه و هر روز به خون نیاز دارند.

وی با اشاره به اینکه ویروس کرونا حدود چهار ماه تمام دنیا را تعطیل و یا کُند کرده است، گفت: اما نیاز به خون تعطیل نشده و از این رو ما همچنان نیازمند به خون اهدا کنندگان برای تامین خون مورد نیاز نیازمندان و بیماران داریم.

او به کاهش آمار ۷۰درصدی اهدای خون در دنیا با شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در کشور ما این رقم حدود ۳۵ درصد است و این نشان می‌دهد که در جامعه ما حس کمک به دیگران قوی‌تر است.

۹هزار کرمانشاهی خون اهدا کردند

مدیرکل انتقال خون استان کرمانشاه در ادامه سخنانش به آمار اهدای خون در سال جاری در استان اشاره کرد و گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۱ هزار و ۸۶۲ نفر به مراکز اهدای خون استان مراجعه کرده‌اند که از این تعداد ۹هزار و ۲۸۵ نفر موفق به اهدای خون شدند.

به گفته صالحی‌فر از مجموع اهدا کنندگان خون در استان ۶۴۷ نفر زن و مابقی مرد هستند.

او با بیان اینکه در مرکز انتقال خون شهر کرمانشاه اکنون ۱۴ تخت خون‌گیری و پنج تخت پلاکت وجود دارد، گفت: از ابتدای خرداد امسال نیز یک مرکز دیگر در درمانگاه شهر واقع در میدان آزادی شهر کرمانشاه راه اندازی شده و در نوبت صبح اقدام به خون گیری از مراجعه کنندگان می کند.

در این مراسم ۵۰ نفر از اهداکنندگان و مروجان اهدای خون در استان کرمانشاه با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تجلیل شد.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment