ایجاد موزه نسخ خطی قرآنی در تایباد ضرورت دارد

[ad_1]

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تایباد روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: ایجاد این موزه که قسمت هایی از آن ساخته شده است در اولویت برنامه های این اداره در این شهرستان است که نیاز به نگاه ویژه مسوولان دارد.

عبدالرحیم تاج محمدی افزود: برای راه اندازی این موزه تاکنون ۵۰۰ میلیون ریال زیر نظر کارشناسان این حوزه هزینه شده است و برای بهره برداری نهایی از این موزه یک میلیارد ریال دیگر نیاز است.

وی ادامه داد: امیدواریم با توجه به ضرورت این موضوع، متولیان سازمان میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با تخصیص اعتبار مورد نیاز برای هرچه سریع تر احداث شدن این موزه و به بهره برداری رساندن نهایی آن همکاری کنند.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تایباد هم گفت: در حال حاضر افزون بر ۱۰۰ نسخه خطی شامل قرآن های دست نویسی شده، کتاب‌های حوزوی، دیوان اشعار، کتب تاریخی و انواع اسناد خطی در محل موزه مردم شناسی تایباد نگهداری می‌شود.

تاج محمدی افزود: ۵۰ درصد از نسخ تاریخی موجود در محل موزه مردم شناسی این شهرستان نیاز به مرمت، بازپیرایی و آفت زدایی دارد که این نسخ خطی مربوط به اواخر دوره تیموری تا قاجاریه است.

شهرستان ۱۲۰ هزار نفری تایباد در فاصله ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment