ایلام در تورم ماهانه پایین ترین رتبه کشور را کسب کرد

[ad_1]

به گزارش ایرنا، قاسم سلیمانی دشتکی روز شنبه در نشست ستاد تنظیم بازار استان ایلام از بهبودی وضعیت تورم استان در تیرماه سال جاری خبر داد و افزود: اگر چه وضعیت تورم استان کماکان بالاست اما با تلاش های صورت گرفته و تدابیر اندیشیده شده روند تورم استان روبه بهبودی است.

وی یادآور شد: بر اساس اعلام مرکز آمار ایران از تورم تیرماه سال جاری، در حالیکه تورم ماهیانه استان در این گزارش عدد ۳.۹ را نشان می دهد که نسبت به ماه قبل ۲.۱ واحد افزایش یافته است، اما تورم میانگین کشوری ۶.۴ درصد است که نسبت ماه گذشته ۴.۴ واحد افزایش یافته و نسبت به تورم استان ۲.۵ درصد بیشتر شده است که استان ایلام را در جایگاه ۳۱ کشور قرار داده است.

سلیمانی دشتکی با بیان اینکه تورم نقطه به نقطه استان به پایین تر از میانگین کشوری رسیده است، تاکید کرد: در حالیکه تورم نقطه به نقطه استان در تیرماه سال جاری ۲۴.۷ درصد است و نسبت به ماه قبل ۱.۷ واحد افزایش داشته اما میانگین تورم کشور در این شاخص ۲۶.۹ درصد است که نسبت به ماه قبل ۴.۴ درصد افزایش داشته که این میزان ۲.۲ درصد بیشتر از تورم استان است.

وی افزود: بنابراین این استان در تورم نقطه به نقطه در رتبه ۱۶ کشور قرار دارد.

سلیمانی دشتکی از کاهش تورم سالیانه در استان خبر داد و گفت: نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به تیرماه سال جاری در کل خانوارهای استان ۳۰.۵ درصد است که در مقایسه با ماه قبل که ۳۳ درصد بوده است ۲.۵ درصد کاهش یافته است، این در حالی است که تورم کشوری در این بازه زمانی ۱.۴ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: در تورم سالیانه علی رغم کاهش ۲.۵ درصدی استان ایلام بعد از استان هرمزگان در رتبه ۲ کشور قرار دارد.

استاندار ایلام گفت: گران فروشی، عدم عرضه کالا و احتکار ا،جحاف در حق مردم است و باعث سلب اعتماد آنان از دولت می شود نباید اجازه داد با تداوم این تخلفات در بازار در حق مردم اجحاف شود.

سلیمانی دشتکی افزود: فعال سازی سامانه های توزیع و تهیه کالا و تداوم گشت های بازرسی به ویژه بازرسی خود اتحادیه ها و نظارت محسوس بر بازار نقش بسیار مهمی در مهار تورم و پیشگیری از کرونا دارد.

وی، ضمن تشکر از مجموعه عوامل دست اندر، دستگاه های نظارتی و انتظامی، بازار و اصناف، ابراز امیدواری کرد: با توجه به روند کاهشی نرخ تورم استان در ادامه شاهد بهبودی بیشتر این شاخص مهم خواهیم بود.

تب کرونا در ایلام فروکش کرد

استاندار ایلام همچنین از آرامش نسبی استان از نظر ابتلا به کرونا خبر داد و گفت: بر اساس آمار با توجه به ملاک تعداد فوتی و بستری، وضعیت مناسب است.

سلیمانی دشتکی اظهار داشت: به دنبال افراد مبتلا هستیم تا بتوانیم برای قرنطینه و درمان  آنها کاری انجام دهیم.

وی بدترین وضعیت استان ایلام از نظر ابتلا به کرونا را نیمه تیرماه خواند و گفت: در نیمه اول تیرماه روزانه ۲۲۰ ابتلا، ۷۰بستری و ۱۰ فوتی داشتیم که اکنون این آمار تا حدود زیادی کاهش پیدا کرده است. 

وی، زدن ماسک، عدم شرکت در مراسمات، عدم شرکت در تجمعات ، رعایت فاصله و شستشوی دست را در پیشگیری و مهار کرونا موثر برشمرد و افزود: اگر این اصل ها رعایت شود نیاز به بستن اصناف نیست.

وی تاکید کرد: اگر دقت نکنیم ترویج قتل عمد داده ایم و این بیماری به دیگران منتقل می شود و ممکن است موجب مرگ آنان شود.

استاندار ایلام گفت: بر اساس اعلام وزارت بهداشت، ۵۰ درصد افراد مبتلا به کرونا سالم اند، ۳۵درصد علایم خفیف دارند و فقط ۱۵درصد علایم اشکار دارد که بیشترین مشکل از طرف افراد ناقل بدون علامت است.

سلیمانی دشتکی اظهار داشت: کرونا جزئی از زندگی ما شده است و باید فرهنگ پیشگیری از آن نهادینه شود.

وی از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خواست: در زمینه تامین مواد شوینده و ماسک ارزان  قیمت تلاش بیشتری داشته باشد.‌

وی تاکید کرد: اگر کارمندی ماسک نداشته باشد غیبت رد شود و ارباب رجوعی اگر ماسک ندارد، خدمات به وی ارایه نشود.

وی ادامه داد: برخی از مدیران برای بار دوم مبتلا شده و اکنون مجدد در بستر بیماری هستند که این یک زنگ هشدار برای توجه به پیشگیری از این بیماری است.

به گزارش ایرنا در این نشست صنوف لوازم خانگی، خوار و بارفروشان، شرکت غله و اتاق اصناف به ارایه گزارش عملکرد خود پرداختند.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment