بخشی از یک ساباط ثبت ملی در دزفول تخریب شد

[ad_1]

رئیس سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول روز چهارشنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: ساباط بیدل مربوط به دوره قاجار و در محله قلعه دزفول واقع شده است؛ این اثر تاریخی در ۱۲ بهمن ماه سال ۸۱ با شماره ۷۱۰۴ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.
مسعود شامدیل تخریب املاک شمالی و جنوبی را عامل صدمات جدی وارد شده بر ساباط تاریخی بیدل در کوچه مجدیان دانست و افزود: این اثر ثبت ملی بوده که برخی  افراد بدلیل  دستیابی و برون رفت از مشکلات خانه‌های قدیمی و تاریخی و بلا تکلیف بودن آن اماکن، در اقدامی خودسرانه این اثر تاریخی را تخریب کردند.
 وی گفت : طبق کارشناسی‌های صورت گرفته، انباشته شدن مصالح و نخاله‌های ساختمانی پشت دیوار به  این ساباط تاریخی فشار آورده بود که افزایش حجم مصالح و ورود آب در فصل بارندگی تخریب این بنا را به همراه داشت.
شامدیل اظهارداشت: باید اقدام قانونی در مقابله با اقدامات صورت گرفته نسبت به بافت قدیم و آثار تاریخی صورت گیرد.
وی با بیان اینکه تردد از این ساباط از سال‌های گذشته ممنوع شده بود، افزود: بازسازی این اثر تاریخی بزودی توسط سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول آغاز خواهد شد.
رئیس سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول ادامه داد: بافت قدیم دزفول هویت تاریخی این شهر است که مردم نیز باید علاوه بر ارگان‌های دولتی در حفظ و نگهداری آن کوشا باشند.

ساباط‌ یا سابات یا صاباط یا سعباط از ویژگی‌های معماری زیست‌بوم‌های گرمسیر و کویری است. این آثار تاریخی در ایران در استان‌هایی مانند یزد، کرمان، اصفهان، خوزستان، خراسان جنوبی و غیره یافت می‌شوند. 

شهر دزفول از جمله مراکز مهم شهری و تاریخی استان خوزستان است که با پیشینه تاریخی چندهزار ساله از قدیمی ترین شهرهای کشور محسوب می‌شود.
بافت آجری دزفول به عنوان یک سرمایه ملی دارای بیش از ۳۰۰ اثر تاریخی است که برخی از آنها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment