برهانی: انفجار بیروت یک زلزله سیاسی و اقتصادی برای لبنان بود

[ad_1]

«سید هادی برهانی» روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، درباره انفجار در بندر بیروت گفت: انفجاری که عصر روز سه‌شنبه در بیروت اتفاق افتاد، بسیار مهیب بود و می‌توان آن را بزرگترین حادثه در بیروت پس از ترور رفیق الحریری دانست.

وی ادامه داد: اتفاقی که روز سه‌شنبه در بیروت رخ داد، گویا دو انفجار بوده است. انفجار نخست، یک حادثه معمولی و با ابعاد کوچک بوده اما انفجار دوم، دارای ابعاد وسیع و بسیار مهیب بود که بیروت را تکان داد و نیمی از این شهر به خاطر آن آسیب دید.

این کارشناس ارشد مسائل لبنان با بیان اینکه انفجار روز سه‌شنبه بیروت لطمات زیادی را به این شهر وارد کرد، اظهار داشت: براساس اظهارات فرماندار بیروت، حداقل ۳۰۰ هزار نفر در این شهر بی‌خانمان شده‌اند، بندر بیروت کاملا نابود شده و انبارهایی که اقلام ضروری مانند غذا و دارو را نگهداری می‌کردند، از بین رفته‌اند.

برهانی با اشاره به شدت انفجار تصریح کرد: ابعاد و گستره انفجارهایی که در بیروت به گونه‌ای بوده که برخی از تحلیلگران شدت انفجار آن را فراتر از یک بمب عادی دانسته‌ و با انفجار معادل یک بمب هسته‌ای  مقایسه کرده‌اند.

بازسازی و جبران خسارت‌های این انفجار از توان اقتصادی لبنان خارج است

وی درباره ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی این حادثه خاطرنشان کرد: انفجاری که در بیروت رخ داد، بسیار بزرگ بود و لطمات زیادی به این شهر وارد کرد و به همین اندازه هم تاثیرات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دارد و می‌توان آن را یک زلزله سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در لبنان دانست.

 استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه انفجار بیروت تحولات بزرگ و مهمی را در پی خواهد داشت، ابراز داشت: اقتصاد لبنان به شدت آسیب‌دیده است. اقتصاد این کشور تحت فشار بود و وضعیت مطلوبی را هم نداشت و ترمیم و بازسازی و جبران خسارات وارده از این انفجار نیازمند میلیاردها دلار است که از توان اقتصادی لبنان خارج است.

فضای لبنان به شدت احساسی و هیجانی است

برهانی با اشاره به تعداد بالای تلفات انسانی این انفجار گفت: هم‌اکنون جو لبنان، به شدت احساسی و هیجانی است و طرف‌های مختلف هم با دیدهای مختلفی به‌آن نگاه می‌کنند. هرکسی هم به دنبال یافتن مقصر است و اگر جریانی بتواند بر افکارعمومی اثر بگذارد، ممکن است این تاثیرگذاری فشارها و پیامدهای مختلفی به همراه داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه لبنان آبستن تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است، بیان کرد: دولت لبنان تحت فشار زیادی قرار گرفته است. اعتراضات و انتقاداتی هم از قبل نسبت به دولت مطرح شده بود. بدبینی‌هایی هم نسبت به دولت درباره کارامدی آن مطرح بود. این حادثه می‌تواند مزید بر علت شده و افزایش فشارها می‌تواند به سقوط دولت منجر شود.

سناریوهای مختلف درباره انفجار بیروت

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی درباره ادعای مطرح شده از سوی شبکه سعودی العربیه هم گفت: برخی انفجار بیروت را یک حادثه تلقی می‌کنند و برخی می‌گویند پشت سر این ماجرا، یک بازیگری دخیل است. از یکسو اسرائیل متهم به این انفجار است و برخی می‌گویند در فیلم‌ها و تصاویر منتشرشده این حادثه، یک شی پرونده دیده شده است.  برخی هم از شنیدن صدایی مشکوک سخن می‌گویند. برخی‌ هم اسرائیل را متهم به حمله سایبری کرده‌اند.

ادعای العربیه درباره انفجار بیروت بی‌اساس  بود

وی با اشاره به ادعای العربیه عنوان کرد: العربیه روز سه‌شنبه انگشت اتهام را به سمت حزب‌الله نشانه رفت و مدعی شد که محل منفجر شده، محل نگهداری مهمات حزب‌الله لبنان بوده است اما این ادعا به اندازه ای بدون سند و پشتوانه بود که تاکنون هیچ مقام یا نهاد مسئولی این ادعا را مطرح نکرده و  این ادعا مورد توجه افکارعمومی و جریان‌های سیاسی لبنان هم قرار نگرفت به گونه‌ای که العربیه هم در ادامه، دیگر این ادعا را تکرار نکرد.

این کارشناس مسائل لبنان، مخالفان حزب‌الله و دولت لبنان را کسانی دانست که از آشوب، بی‌ثباتی و ناامنی در این کشور سود می‌برند و عنوان کرد: انتقاد از دولت اکنون هدف سهل و آسانی است که مخالفان می‌توانند مطرح کنند تا از این طریق، زمینه بی‌ثباتی بیشتر در لبنان را فراهم کنند. با این حال، باید منتظر ماند و دید این سناریو تا چه اندازه مورد توجه افکارعمومی قرار می‌گیرد.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment