برگزاری دوره‌های اقراء در سراسر کشور توسعه می‌یابد

[ad_1]

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از شورای عالی قرآن، سنت اقراء یکی از سنت های رایج تعلیم و تعلم قرآن از صدر اسلام تاکنون بوده است. در این روشِ آموزش، قاری با قرائت یک دوره کامل قرآن نزد استاد و شیخ قرائت (مُقری)، نحوه تلفظ و ادای دقیق حروف و کلمات قرآن را فرا می گیرد تا الفاظ قرآن با دقت و امانت، نسل به نسل و سینه به سینه حفظ شده و به صورت شفاهی منتقل گردد. با این شیوه، سلسله اسناد قرائت که نهایتاً به قرائت پیامبر گرامی اسلام می رسد هم حفظ می شود. 

نهادینه کردن و ترویج رسمی این سنت حسنه در جمهوری اسلامی ایران، از سال ١٣٩۵ در دستور کار شورای عالی قرآن و مرکز طبع و نشر قرآن کریم قرار گرفت. با برنامه ریزی انجام شده، به زودی دوره های تخصصی اقراء در سراسر کشور توسعه خواهد یافت. 
محمدتقی میرزاجانی، در این زمینه گفت: نظر به اهمیت گسترش سنت اقراء و باتوجه به بستر مناسبی که در چند سال اخیر با حضور شیوخ صاحب اجازه؛ شیخ محمد فهمی عصفور از مصر، دکتر رفعت علی دیب از سوریه و مرحوم شیخ محمود کرخی از عراق، در کشورمان فراهم شده، بنا شد در راستای تکمیل این حرکت ارزشمند، طرح توسعه دوره های اقراء با استفاده از ظرفیت حدود ١٠٠ نفر از استادان، قاریان و حافظانی که در این چندسال موفق به دریافت اجازه قرائت شدند در دستور کار قرار گیرد.

این طرح که به زودی آغاز می شود در چند مرحله اجرا خواهد شد و از جمله مخاطبان آن، اساتید فعال در حوزه آموزش قرآن و قاریان و حافظان ممتازی هستند که در صداوسیما تلاوت می کنند.

معاون اجرایی شورای عالی قرآن تصریح کرد: جزئیات بیشتری از این طرح متعاقباً به جامعه قرآنی و رسانه ها اطلاع رسانی می شود. از همکاری با نهادها و تشکل هایی که آمادگی مشارکت در اجرای این برنامه را دارند استقبال می کنیم، زیرا قطعاً با همکاری و هم افزایی، این گونه طرح ها با کیفیت بهتری عملیاتی خواهد شد.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment