بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی وضعیت کرونا را بغرنج‌تر می‌کند

[ad_1]

در این اطلاعیه که روز دوشنبه در پایگاه اطلاع رسانی جامعه مدرسین منتشر شده آمده است: گزارش‌های مسئولان بهداشت کشور حاکی از آن است که متأسفانه دوباره ابتلا به کرونا در کشور اوج گرفته است. همه ما موظف به حفظ سلامت خود و عموم افراد جامعه هستیم، بنابراین لازم است دستورالعمل‌های بهداشتی را به‌طور کامل رعایت کنیم.      

اطلاعیه حاکی است: بی‌شک بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های ابلاغی از ستاد ملی کرونا، وضعیت نامطلوب کنونی را بغرنج‌تر خواهد کرد و موضوع قرنطینه و ایجاد محدودیت‌های شغلی را دوباره بازخواهد گرداند.

اطلاعیه می‌افزاید: مردم عزیز ما شاهد بودند که در ایام آغازین همه‌گیری کرونا و شیوع گسترده آن، چه فشاری بر پیکره اقتصاد خانوارها و درنتیجه اقتصاد کشور وارد شد. امروز در وضعیتی قرار داریم که متأسفانه کم‌توجهی و بی‌مبالاتی می‌تواند دوباره کشور را به وضعیت نامناسب بازگرداند.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه توصیه‌های ۶ گانه ای را برای جلوگیری از ابتلا به کرونا بیان داشته و بر پایبندی مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی تأکید کرده است.

این اطلاعیه حاکی است: ساده‌ترین درخواست مسئولان و خدمتگزاران بهداشت و درمان کشور رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک است. از مردم متعهد و فهیم می‌خواهیم به این درخواست به‌طور کامل عمل کنند تا ضمن حفظ سلامتی خود و دیگران، اندکی از خستگی‌ها و آلام کادر زحمتکش درمان کشور را بکاهند.

در ادامه اطلاعیه آمده است: همیاری و همکاری آحاد ما در کمک به ارتقاء سلامت جامعه و پیشگیری از بازگشت کرونا به وضعیت هشدار ملی یک وظیفه‌ای انکارناپذیر و تخلف از آن ناپسند است.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزوده است: رزمایش مؤمنانه‌ مواسات و همدلی باهدف خدمت‌رسانی به محرومان و آسیب دیدگان از کرونا همچنان ادامه پیدا ‌کند و گروه‌های جهادی به‌ویژه طلاب جهادگر در عرصه خدمت حاضر گردند.

اطلاعیه اضافه کرده است: رهبر معظم انقلاب، مراجع عظام تقلید و حوزه‌های علمیه با تصمیمات ستاد ملی کرونا همراهی کرده‌اند. اکنون نیز حمایت‌ها و هدایت‌های نهادهای دینی از اقدامات ملی دولت در مسیر مقابله و کنترل بیماری کرونا ادامه دارد.

اطلاعیه حاکی است: لازم است دولت نیز با برنامه‌ریزی منسجم‌تر، مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را مدیریت کند و حمایت از اقشار آسیب‌دیده را در اولویت رسیدگی قرار دهد. در این زمینه توزیع ماسک و تجهیزات بهداشتی در مناطق محروم از اهمیت به سزایی برخوردار است.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه توصیه‌های ۶ گانه خود آورده است: امیدواریم تمام عزیزانی که در مرحله اول همه‌گیری کرونا با حمایت‌های مادی خود زیرساخت‌های تولید و توزیع ماسک و تجهیزات بهداشتی را فراهم کرده بودند و به کمک دولت و ملت شتافتند همچنان این جهاد انقلابی و مؤمنانه را ادامه دهند.

در پایان اطلاعیه آمده است: فداکاری‌های دستگاه‌های درمانی، بهداشتی و بیمارستانی کشور همچنان در اوج خود ادامه دارد. ‌کسانی که این روزها میدان‌دار این جهاد فی سبیل الله هستند مأجور به پاداش الهی باشند و ضمن تقدیر و تشکر از زحمات مجاهدانه آنان، برای شهدای گران‌قدر کادر درمانی و جهادگران عرصه سلامت از درگاه خداوند متعال رحمت و غفران مسالت می‌نماییم.

ویروس کرونا»، موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر سال گذشته (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های شماره‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی [email protected] در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment