ترکیه «طوفان مدیترانه» را از فردا آغاز می کند

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری آناتولی،‌ وزارت دفاع ترکیه امروز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هدف از مناور «طوفان مدیترانه» که سالانه برگزار می‌شود، توسعه آموزش‌های متقابل و همکاری میان نیروهای دو کشور است.

بنابر اعلام این بیانیه، در این مانور که قرار است از ششم  تا دهم سپتامبر (۱۶ تا ۲۰ شهریور)‌ برگزار شود، نیروهای هوایی،‌ دریایی و زمینی ترکیه در این مانور مشارکت می‌کنند.

در این بیانیه آمده است: تمرین‌های مشترک و عملی برای مقابله حملات هوایی و عملیات جست‌وجو و نجات از جمله برنامه‌های این مانور است.

این مانور در حالی در شرق دریای مدیترانه برگزار می‌شود که روابط میان یونان و ترکیه طی هفته‌های اخیر شاهد تنش‌های زیادی بوده است.

یونان و ترکیه بر سر منابع گاز طبیعی در شرق مدیترانه اختلافات گسترده‌ای دارند. این اختلافات، پای ناتو را برای کاهش تنش‌ها میان ۲ کشور به میان کشیده است.

ترکیه در منطقه مورد مناقشه در مدیترانه، رزمایش دریایی برگزار کرده و یونان نیز به تمرینات نظامی فرانسه و ایتالیا در این منطقه ملحق شده است.  

ناوگان دریایی دو کشور که عضو پیمان ناتو هستند،‌ به صورت جدا و برای عرض اندام مانورهای جداگانه‌ای در جنوب جزیره کریت برگزار کرده‌اند.

اتحادیه اروپا پیشتر ترکیه را به سبب تنش‌زایی با یونان در مدیترانه به اعمال تحریم تهدید کرده بود.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment