تشکیل اتاق فکر رسانه‌های آران و بیدگل ضروری است

[ad_1]

اسماعیل بایبوردی روز پنجشنبه در آیین تجلیل از اصحاب رسانه و خبرنگاران شهرستان آران و بیدگل به مناسبت ۱۷ مرداد، افزود: با تشکیل اتاق فکر و نشست‌های هماهنگ اصحاب رسانه، زمینه بررسی مشکلات و ارایه راهکارها برای توسعه پایدار شهرستان فراهم می‌شود که مجموعه فرمانداری آماده است تا در این زمینه کمک های لازم را انجام دهد.

وی بیان کرد: ایجاد پایگاه خبری کویری ایران در شهرستان آران و بیدگل هم باید مورد بررسی اصحاب رسانه قرار بگیرد تا با وحدت و اتحاد خبری بتوانیم رویدادها و ظرفیت‌های این شهرستان را معرفی کنیم.

فرماندار آران و بیدگل با بیان اینکه اقتصاد رسانه هم باید به جد دیده شود، اضافه کرد: مجموعه دولت در این شهرستان آمادگی دارد تا با تشکیل کارگاه‌های گوناگون، سواد رسانه‌ای مردم و مسوولان را بالاترین حد برساند، چرا که توجه به این مهم موجب رشد و پویایی جامعه خواهد شد.

وی بر ضرورت ترویج سواد رسانه‌ای، سواد مجازی، سواد فناوری اطلاعات و الکترونیک تاکید کرد و گفت: حرفه خبرنگاری جزو مشاغل سخت و پیشران توسعه‌ قلمداد می‌شود و مجهز شدن اقشار مختلف مردم اعم از نوجوانان و جوانان به این سوادها ضرورت دارد.

بایبوردی با اشاره به لزوم تشکیل بانک اطلاعاتی رسانه‌های جمعی در شهرستان آران و بیدگل تاکید کرد: اگر در جامعه‌ای قلم آسیب ببیند، در اصل جامعه و کشور آسیب دیده است.

وی رسالت خبرنگاران را تبیین رویدادها و دستاوردهای نظام، دولت و کمک به بسط گردش جریان آزاد اطلاعات بر اساس اصول و اخلاق حرفه‌ای عنوان کرد و ادامه داد: بی‌شک خبرنگاران این شهرستان با رویکرد توسعه محوری و تعامل سازنده با مسوولان دستگاه‌های اجرایی دل در گرو توسعه و آبادانی دارند و با رعایت اصل امانتداری، نقد منصفانه و رعایت اخلاق حرفه‌ای خبرنگاری در بهبود شاخص‌های متوازن توسعه‌ای این منطقه گام‌های موثرتری برمی‌دارند.

فرماندار آران و بیدگل اظهار داشت: نقش‌آفرینی خبرنگاران شهرستان آران و بیدگل در شرایط بحرانی و از جمله نقش‌آفرینی آنان در آگاهی‌بخشی به مردم در دوران حساس کرونایی ستودنی است.

وی تشریح کرد: این شهرستان برای ادامه حرکت شتاب‌زا در مسیر توسعه و دستیابی به پیشرفت روزافزون در کنار دانشگاهیان، صنعتگران، کارآفرینان و مسوولان به همراهی و نقش‌آفرینی و تلاش خبرنگاران نیز نیازمند است که در این راستا ضرورت دارد، مسوولان دستگاه‌های اجرایی و مدیران موسسه‌های عمومی دولتی و غیردولتی از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های رسانه‌ای در اجرای برنامه‌های توسعه‌ای، فرهنگی و اجتماعی بهره حداکثری ببرند.

نقش اصحاب رسانه در روشنگری بی‌بدیل است

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آران و بیدگل نیز گفت: خبرنگاران و اصحاب رسانه نقش بی‌بدیلی در روشنگری افکار عمومی دارند که این مهم در شهرستان به خوبی دیده می‌شود.

سعید ضابطی افزود: تولید اخبار صحیح، حضور همیشگی در تمام مراسم و رویدادهای مهم، حرکت در چارچوب قانون، نقد اصلاحی و منصفانه از وظیفه‌های اصلی خبرنگاران است.

وی یادآور شد: خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان آران و بیدگل در شرایط شیوع کرونا در کشور، افزون بر یک هزار خبر در این زمینه تولید کردند و انتشار دادند.

شهردار آران و بیدگل در ادامه اظهار داشت: بدون خبرنگاران لحظه‌ها ماندگار و حفظ نمی‌شود که این مهم نقش بی‌بدیل اصحاب رسانه را نشان می‌دهد.

احسان کوزه‌گر اضافه کرد: عملکرد مسوولان بدون قلم و دوربین اصحاب رسانه تثبیت نمی‌شود و در این شهرستان هم اصحاب رسانه نقش پررنگی در اطلاع‌رسانی عملکرد مسوولان دارند و انتقادهای سازنده‌ای مطرح می‌کنند.

وی تصریح کرد: صداقت و استقلال از مهم‌ترین ویژگی‌های یک خبرنگار است که همواره در رفتار و عملکرد اصحاب رسانه این شهرستان نمایان بوده است.

به گزارش ایرنا، همچنین چند نفر از اصحاب رسانه شهرستان آران و بیدگل در این نشست به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند و ضعف برخی روابط عمومی‌ها، ارتباط سرد بعضی مدیران با خبرنگاران و نبود ساختار حمایتی را از مهم‌ترین مشکلات برشمردند.

هدایایی از سوی فرمانداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری و منابع طبیعی آران و بیدگل در ادامه این آیین به اصحاب رسانه شهرستان اهدا شد.

۱۷ مرداد سالروز شهادت محمود صارمی، خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان در سال ۱۳۷۷ با عنوان “روز خبرنگار” نام‌گذاری شده است.

شهرستان آران و بیدگل با جمعیت بیش از ۱۰۳ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۱۵ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment