تظاهرات علیه نخست وزیر بلغارستان به روز ششم کشیده شد

[ad_1]

به گزارش سه‌شنبه شب خبرگزاری فرانسه، حدود ۱۰ هزار نفر مقابل مراکز دولتی در صوفیه پایتخت بلغارستان تجمع کرده و علیه بوریسوف شعار استعفا سر دادند.

معترضان که از حمایت «رومن رادف» رییس جمهوری بلغارستان برخوردارند، با متهم کردن بوریسوف و «ایوان گشف» دادستان ارشد این کشور به فساد اقتصادی خواستار استعفای آنها هستند.

بلغارستان ۱۳ سال پیش به اتحادیه اروپا ملحق شد و فاسدترین عضو این اتحادیه به شمار می‌آید.

اعتراضات و انتقادها علیه دولت بوریسوف از زمانی شدت گرفت که نیروهای پلیس این کشور بتازگی پس از یورش به دفتر ریاست جمهوری ۲ مقام نزدیک به رییس جمهوری را دستگیر کردند.  

رییس جمهوری، دولت را در خصوص این اقدام که اعلام شده در راستای ۲ پرونده فساد و خیانت به اسرار دولتی صورت گرفته، مقصر دانسته است.

بوریسوف در سال ۲۰۰۹ به نخست وزیری رسید و در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ در پی تظاهرات خیابانی معترضان کناره‌گیری کرد اما پس از برگزاری انتخابات زودهنگام بار دیگر به قدرت بازگشت.

دوره فعلی نخست وزیری بوریسوف تا سال ۲۰۲۱ ادامه خواهد داشت و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که وی نسبت به رقبای سوسیالیست خود ۱۰ درصد جلوتر است.

اما تحلیلگران معتقدند که خشم عمومی علیه دادستان ارشد بلغارستان که متحد بوریسف است، می‌تواند به محبوبیت سیاسی وی لطمه بزند.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment