تکمیل پایگاه انتقال خون اردکان نیاز به همراهی مسوولان دارد

[ad_1]

علیرضا شکاری‌پور روز یکشنبه به مناسبت روز ملی انتقال خون (۹ مرداد سالروز تاسیس سازمان انتقال خون) در گفت و گو با ایرنا افزود: این مرکز که در مجتمع ادارات تاسیس گردید،  نیاز بیمارستان های اردکان و میبد و بخشی از نیاز استان یزد را تامین می کند.

وی اضافه کرد: با توجه به ساختمان غیر استاندارد این مرکز مقرر شد که ساختمان جدید  مرکز جامع انتقال خون ایجاد گردد که با همت نماینده مردم اردکان در مجلس و فرماندار وقت در سال ۱۳۹۷، بودجه ای جهت شروع ساخت در نظر گرفته شد که تاکنون ۳۰درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، انتظار ما از مسوولان محترم شهرستان این است که جهت تکمیل و تجهیز این پروژه بودجه لازم را اختصاص دهند.

رییس مرکز انتقال خون اردکان تصریح کرد: این ساختمان با مساحت یک هزار و ۵۰ مترمربع زیربنا در ۲ طبقه شامل بخش های خون گیری، پذیرش، معاینه، بخش فرآوری جهت تولید فرآورده های خونی و بخش ثبت نام، تولید سلول های بنیادی و بخش پرتوتابی خون جهت بیماران خاص، انبار مرکزی، پدافند غیرعامل کشور جهت تزریق کیسه خون به استان های دیگر در مواقع بحران و بخش پلاسما فریزیس جهت درمان بیماری های مختلف ازقبیل ویروس کرونا  و بخش ارسال خون و فرآورده های خونی به مراکز درمانی می باشد.

شکاری پور اظهار داشت : با توجه به اپیدمی ویروس کرونا در کشور و افزایش بیماران مبتلا در بیمارستان ها نقش این مرکز در تامین پلاسما  بیماران مبتلا از بیماران بهبود یافته مهم می باشد.

وی با بیان اینکه بیمارستان ها و مراکز درمانی نیاز مبرم به این پلاسما دارند لذا از مردم فهیم شهرستان اردکان تقاضا داریم مانند گذشته با اهدای خون خود در نجات جان بیماران نیازمند سهیم باشند یادآور شد:  از کسانی که مبتلا به بیماری کرونا بوده اند و بهبود یافته اند تقاضا داریم جهت اهدای پلاسما برای بیماران مبتلا و بستری در بیمارستان ها به این پایگاه مراجعه نمایند.

رییس مرکز انتقال خون اردکان در ادامه با بیان اینکه این مرکز تنها مرکز اقماری در استان یزد می باشد که در امر تولید خون و فرآورده های خونی مثل پلاسما (ffp) و پلاکت (plt)  و کرایو(CP)  برای بیماران نیازمند از قبیل جراحی ها، تالاسمی،  هموفیلی و بیماران سرطانی مورد استفاده شده و در حال فعالیت می باشد افزود:  میزان مراجعه جهت اهدای خون در سال ۱۳۹۸ در اردکان ۱۱هزار ۴۵۸نفر بوده، میزان افرادی که موفق به اهدای خون ارسال خون و فرآورده های شده اند در سال ۱۳۹۸، ۹هزار و ۴۹۴ نفر بوده است 

رییس انتقال خون اردکان تصریح کرد: اولین اهدای خون در سال ۱۳۵۴ در آزمایشگاه قدیم اردکان انجام شد و در آن آزمایشات ویروس روی خون انجام نمی شد.

شکاری یادآور شد: فقط گروه خون و آزمایشات ابتدایی مثل سیلیس انجام و خون کامل به بیمار تزریق می شد تا اینکه پس از انقلاب در دوران دفاع مقدس علاوه بر بیمارستان ضیایی قدیم در جمعیت هلال احمر اردکان هم خون گیری انجام می شد و اردکان در آن زمان نسبت به جمعیت بالاترین آمار اهدایی خون در کشور را داشت.

وی اظهار داشت:‌ تا اینکه با همت سید مهدی حسینی پور مسوول هلال احمر وقت، ساختمان انتقال خون فعلی در مجتمع ادارات ساخته شد و در سال ۱۳۷۷ افتتاح گردید.
طبق آمار جهانی در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱۷۷ میلیون واحد خون در جهان اهدا شده است.

میزان اهدای خون در هر هزار نفر جمعیت در کشورهای پیشرفته ۳۲ در هزار نفر جمعیت می باشد در کشورهای در حال توسعه ۱۵ نفر در هزار نفر جمعیت و در کشور های توسعه نیافته هشت نفر در هزار نفر جمعیت است در ایران ۲۶ نفر در هزار نفر جمعیت اهدای خون انجام می دهند 

[ad_2]

Source link

Leave a Comment