حضور هزاران نفر از دوستداران استاد شجریان در آرامگاه فردوسی

[ad_1]

ابوالفضل مکرمی‌فر روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آرامگاه فردوسی از زمان خاکسپاری پیکر مرحوم استاد محمدرضا شجریان به صورت میانگین روزانه میزبان بیش از هزار و ۵۰۰ نفر از علاقه‌مندان و دوستداران استاد شجریان بوده است.

وی ادامه داد: مطابق دستورالعمل اجرایی، تمامی مجموعه‌های تاریخی از جمله آرامگاه فردوسی طی روزهای جمعه و شنبه  ۲۵ و ۲۶ مهر ماه تعطیل هستند.

آرامگاه فردوسی در باغ شش و نیم هکتاری واقع در ۲۰ کیلومتری شمال غرب مشهد در مسیری منشعب از جاده مشهد به قوچان با نام “بولوار شاهنامه” قرار دارد. 

این آرامگاه دارای بخش اداری، کتابخانه، سالن غذاخوری، موزه و نیز بقایایی از توس قدیم است و تندیسی از فردوسی به عنوان شاهکار هنری ابوالحسن خان صدیقی از مجسمه سازان مشهور در آن نصب شده است.
در محوطه درون باغ، آرامگاه فردوسی و مهدی اخوان ثالث شاعر نامدار معاصر قرار دارد. 

پیکر مرحوم استاد محمدرضا شجریان، خسرو آواز ایران نیز روز شنبه ۱۹ مهر ماه در محوطه آرامگاه فردوسی آرام گرفت. 

آرامستان شعرای مشهد نیز در ۵۰ متری بیرون باغ آرامگاه فردوسی قرار دارد که مزار شاعران نامدار معاصر از جمله عماد خراسانی، احمد گلچین معانی، احمد کمالپور، محمد قهرمان و عشرت قهرمان در آن واقع است.

مراسم خاکسپاری استاد آواز ایران روز شنبه ۱۹ مهرماه با حضور اعضای خانواده مرحوم شجریان، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برخی از مدیران خراسان رضوی همچون مدیران‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرماندار و شهردار مشهد و جمعی از اعضای شورای اسلامی این شهر، پیشکسوتان عرصه موسیقی، هنرمندان و علاقه‌مندان آن روانشاد در محوطه داخلی آرامگاه فردوسی مشهد برگزار شد. 

استاد محمدرضا شجریان برجسته‌ترین هنرمند عرصه آواز و موسیقی سنتی ایران که از وی با عنوان “خسرو آواز ایران” یاد می‌شود پس از تحمل دوره طولانی بیماری روز پنجشنبه ۱۷ مهر امسال مصادف با اربعین حسینی در سن ۸۰ سالگی در بیمارستان جم تهران درگذشت.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment