حماس: عادی‌سازی روابط سودان و اسرائیل با پیشینه دولت خارطوم سازگاری ندارد

[ad_1]

به گزارش ایرنا از المیادین، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) هم  با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد: اعلام عادی سازی روابط میان سودان و رژیم اشغالگر، مسئله‌ای دردناک است و با پیشینه سودان که حامی  فلسطین بود، همخوانی ندارد.

محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در واکنش به این اقدام سودان که به فهرست خائنان به مسأله فلسطین پیوسته است ، ضمن محکوم کردن این اقدام دولت خارطوم اعلام کرد که مردم فلسطین این اقدام سودان برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل که با میانجی‌گری آمریکا صورت گرفته را محکوم می‌کند.

عباس تصریح کرد:هیچ کشوری حق ندارد به جای مردم فلسطین و آرمان آن سخن بگوید.

«واصل ابویوسف» عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین گفت:پیوستن سودان به جمع کشورهای سازشگر با رژیم اشغالگر اسرائیل، خنجر جدیدی به پشت ملت فلسطین و زیر پا گذاشتن طرح صلح عربی است.

پیش از این نیز جنبش جهاد اسلامی فلسطین با محکوم کردن این اقدام سودان اعلام کرد که این عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی آینده و هویت سودان را تهدید خواهد کرد.

رییس جمهوری آمریکا روز جمعه در کاخ سفید بطور رسمی اعلام کرد که عادی سازی روابط میان اسرائیل و سودان آغاز شده است.

در همین مورد با تلاش های فراوان دولت ترامپ با فشار شدید توانست سودان را به گشودن روابط با رژیم صهیونیستی راضی کند و رییس جمهوری آمریکا روز جمعه گشودن روابط میان سودان و رژیم اشغالگر قدس را اعلام کرد.

گشودن روابط میان سودان و اسرائیل پس از اعلام کردن ترامپ به کنگره مبنی بر این‌که وی قصد دارد سودان را از لیست حامیان مالی تروریسم خارج کند و پرداخت ۳۳۵ میلیون دلار خسارت توسط سودان برای جبران خسارت قربانیان آمریکایی تروریسم صورت گرفت.

پیش تر روزنامه واشنگتن پست گزارش داده بود، وزارت خارجه دولت ترامپ بشدت در حال وارد کردن فشار به دولت سودان برای اعلام عادی سازی رابطه با رژیم صهیونیستی است تا ترامپ بتواند از آن بهره برداری انتخاباتی کند.

به گفته ناظران، روند عادی سازی روابط رژیم های عربی با تل آویو بشدت به منافع سیاسی ترامپ و نتانیاهو گره خورده است که هر کدام به دلیل دردسرهای سیاسی نیازمند یک مانور دیپلماتیک برای مصرف داخلی بوده اند.

توافق مقامات سودانی و صهیونیستی برای عادی‌سازی روابط در حالی صورت می‌گیرد که از امضای دو توافق‌نامه ابوظبی و منامه با تل آویو در واشنگتن بیش از یک ماه می‌گذرد، اقدامی که خشم و اعتراضات گسترده مردم عربی و اسلامی را با شعار خیانت به آرمان فلسطین و ادامه اشغال سرزمینهای عربی توسط اسرائیل به دنبال داشته است.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment