خرید گندم در استان یزد ۴۷ درصد افزایش یافت

[ad_1]

یدالله جواد پور عصر دوشنبه در بادید از مراکز خرید گندم شرکت‌های تعاونی روستایی ابرکوه به خبرنگار ایرنا گفت: با وجود مشکلات اقتصادی و درجهت تحقق طرح خودکفایی در تولید گندم، تاکنون پنج هزار و ۱۴۷ تن محصول گندم مازاد بر مصرف کشاورزان استان به ارزش حدود ۱۳۰ میلیارد ریال خریداری شده است.

هزینه خرید گندم به حساب کشاورزان واریز شد

وی بابیان اینکه محصول گندم مازاد بر مصرف کشاورزان با قیمت تضمینی از قرار کیلویی ۲۵ هزار ریال خریداری شده، افزود: هزینه خرید گندم از  کشاورزان به حسابشان واریز شده است .

جواد پور پیش‌ بینی کرد: تا پایان فصل خرید که آبان ماه است،  افزون بر ۱۲ هزار تن محصول مازاد بر نیاز از کشاورزان استان خریداری شود.

مدیر سازمان تعاون روستایی یزد از تولیدکنندگان خواست محصول خود را تحویل ۹ مرکز خرید شرکت های تعاونی روستایی استان که عمده آن در ابرکوه  و خاتم قرار دارد، تحویل دهند.

جوادپور با تاکید بر اینکه ظرفیت سیلوی یزد ۸۵ هزار تن است، خاطرنشان کرد: این ظرفیت برای خرید گندم مازاد بر مصرف کشاورزان یزد و حتی استان های همجوار  پاسخگو است.

مدیر سازمان تعاونی روستایی یزد از مسوولان شرکت های تعاونی، خواست به نمایندگی از اداره کل غله، خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان را برای تولید آرد با کیفیت، بیشتر مدیریت کنند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی یزد هم به ایرنا گفت: ۹۰ درصد محصول گندم استان از سطح ۹ هزار و ۱۰۰ هکتار اراضی کشاورزی برداشت شده و تولید این محصول به ۳۶ هزار تن رسید.

سیدجمال سجادی‏‏ ‌پور افزود : با توجه به آبیاری و کودهی به موقع، استفاده کشاورزان از دانش فنی روز و مبارزه با پدید سن گندم امسال تولید گندم استان از ۳.۸ تا ۴.۵ تن در هر هکتار بوده است.

وی ، بابیان اینکه این میزان محصول در مناطق و شهرستان های ابرکوه ، خاتم ، بهاباد و یزد تولید شده ، اظهار کرد: تولید گندم در یزد ۲۰ درصد کاهش دارد.

وی خاطر نشان کرد: تداوم ۲ دهه خشکسالی ، افت سطح آب های زیرزمینی و تغییر الگوی کشت به محصولات کم آبخواه و افزایش سطح زیرکشت باغ‌های  پسته، زیتون و گیاهان گلخانه ای دلیل این کاهش است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی یزدگفت: بر اثر حوادث طبیعی اواخر سال ۹۸ و اوایل امسال حدود ۱۵۰ میلیارد ریال به هزار و ۶۰۰ هکتار مزارع گندم و جو استان زیان وارد شد .

 در استان یزد کشاورزان و دامداران با رعایت الگوی کشت نوین و بهره وری از آب مجازی در بخش کشاورزی و دامداری سالانه افزون بر یک‌ میلیون و ۶۳۰ هزار تن انواع محصول کشاورزی و دامی تولید می کنند.این میزان تولید به همت۷۰ هزار خانوار روستایی ، کشاورز و دامدار در این حوزه تولید می‌شود که شامل ۷۹۰ هزارتن محصول زراعی و باغی، ۵۱۰ هزار تن محصول گلخانه‌ای و ۳۸۰ هزارتن محصول دامی است.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment