دانش‌آموزان خراسان شمالی در پویش ملی کتاب برتر شدند

[ad_1]

رضا رضایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میعاد ضیغمی در مقطع ابتدایی از بجنورد و ثمین نوری دلدار در مقطع متوسطه از شیروان در این پویش ملی عنوان برتر را کسب کردند.

وی اظهار داشت: در این پویش، کودکان و نوجوانان سراسر کشور در کلیپ‌های کوتاه 2 دقیقه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کردند به معرفی کتاب هایی پرداختند که در فضاهای قرنطینه خانگی مطالعه کرده‌ بودند.

رضایی با بیان اینکه 6 اثر از خراسان شمالی به مرحله نهایی پویش ملی با کتاب در خانه راه یافته بود، گفت: در پایان، هیات داوران پویش از آن میان 2 نفر را به عنوان افراد برگزیده معرفی کرد.

وی هدف از این پویش را استفاده از فراغت به وجود آمده در خانه‌ها، بهره بردن از امکانات موجود در فضاهای مجازی برای ترویج کتابخوانی و تشویق کودکان و نوجوانان در راستای گفت‌وگو پیرامون کتاب‌های مطالعه شده برشمرد.

معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی اظهار داشت: پویش با کتاب در خانه، بر اساس طرحی از دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتاب‌خوانی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری ستاد هماهنگی  شهرها و روستاهای دوستدار کتاب و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تمامی استان‌ها اجرا شد.

در استان خراسان شمالی به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت ۲.۴ متر مربع فضای کتابخانه ای وجود دارد و حال آنکه متوسط کشوری این شاخص کمتر از ۲ متر مربع است.

۵۰ هزار نفر از شهروندان این استان عضو کتابخانه های عمومی هستند که ۸۰۰ هزار جلد کتاب نیز در کتابخانه های خراسان شمالی وجود دارد که می توان گفت سهم هر نفر جمعیت استان از این کتابها یک جلد است.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آنان در مناطق روستایی سکونت دارند.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment