درباره مجید سمیعی – ایرنا

[ad_1]

پروفسور مجید سمیعی در ۲۹ خرداد ۱۳۱۶ خورشیدی در تهران به دنیا آمد. پدر او از خانواده‌های سرشناس رشت و مادرش اصالت شیرازی داشت. خانواده‌ او چند سال بعد از تهران به رشت بازگشت و در محله‌ تلفن‌خانه (بحرالعلوم) ساکن شد.

پروفسور مجید سمیعی تحصیلات خود را در دبیرستان مشهور شاهپور رشت به پایان رساند و برای ادامه‌ تحصیل به آلمان رفت. او در یکی از گفت وگوهای خود اعلام کرد که در ۱۱ سالگی علاقه‌ بسیار زیادی به جراحی مغز و اعصاب پیدا کرد و به همین دلیل در دانشگاه یوهانس گوتنبرگ در شهر ماینتس به تحصیل در رشته‌های زیست‌شناسی و پزشکی پرداخت.

او به دلیل کسب عالی‌ترین نمرات در امتحانات پایان دوره‌ پزشکی توانست جایزه‌ ویژه‌ وزارت علوم ایران برای برترین دانشجویان مقیم اروپا را از آن خود کند. او سپس دوره‌ تخصصی جراحی مغز و اعصاب را زیر نظر کورت شورمن آغاز کرد و  در ۱۳۴۹ خورشیدی یعنی در ۳۳ سالگی موفق به دریافت مدرک بورد تخصصی در این رشته از آلمان شد.

پروفسور مجید سمیعی  در ۱۳۴۹ خورشیدی عنوان دانشیاری در رشته‌ جراحی مغز و اعصاب را دریافت کرد و به‌عنوان معاون دپارتمان جراحی مغز و اعصاب دانشگاه ماینتس فعالیت‌های خودش را ادامه داد. او حدود یک سال بعد موفق به دریافت درجه‌ استادی در همین رشته‌ شد. در همین سال عنوان استادی و ریاست در دپارتمان رشته‌ جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی کنونی) به پروفسور سمیعی پیشنهاد شد؛ اما او به دلیل ادامه‌ فعالیت‌های علمی خود در دانشگاه ماینتس نتوانست این پیشنهاد را بپذیرد.

فعالیت های علمی و اجرایی

پروفسور سمیعی در ۱۳۵۰ خورشیدی نخستین دوره‌ آموزشی جراحی میکروسکوپی را آغاز و در ۱۳۵۶ خورشیدی با کمک بنیاد فولکس‌واگن، نخستین آزمایشگاه تمرین جراحی میکروسکوپی آلمان را تأسیس کرد.

او در ۱۳۵۶ خورشیدی ریاست دپارتمان جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان نورداشتات شهر هانوفر آلمان را بر عهده گرفت. بعد از آن چندین پیشنهاد برای ریاست دپارتمان‌های جراحی مغز و اعصاب از طرف دانشگاه‌های لایدن هلند و ماینتس آلمان به او داده شد. درنهایت او در ۱۳۶۷ خورشیدی عنوان استادی جراحی مغز و اعصاب دانشگاه پزشکی هانوفر را پذیرفت. پروفسور سمیعی چندین سال ریاست هر ۲ دپارتمان جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان نورداشتات و دانشگاه پزشکی هانوفر را بر عهده داشت.

او در ۱۹۷۹ میلادی نخستین دوره‌ آموزشی جراحی قاعده‌ جمجمه در جهان را در شهر هانوفر بنیان نهاد و در سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱ میلادی به عنوان ریاست فدراسیون جهانی انجمن‌های جراحی مغز و اعصاب برگزیده شد.

پروفسور سمیعی همچنین در ۲۰۰۴ میلادی مؤسسه‌ بین‌المللی علوم اعصاب چین واقع در دانشگاه پزشکی پکن را سازمان‌دهی و تأسیس کرد.

پروفسور مجید سمیعی در دهه‌ ۱۹۹۰ میلادی یک مرکز خصوصی بین‌المللی علوم اعصاب را که به‌اختصار INI نامیده می‌شود در مرکز هانوفر آلمان تأسیس کرد. این مرکز که معماری آن برگرفته از شکل مغز است، از تجربه‌ بهترین پزشکان بین‌المللی و جدیدترین تکنولوژی‌های پزشکی و خدماتی بهره‌ می‌برد و به همین منظور باکیفیت‌ترین خدمات سلامتی را به بیماران سیستم‌های عصبی ارایه می‌کند. وی حدود ۱۴ سال پیش از ریاست دپارتمان‌های جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان نورداشتات و دانشگاه پزشکی هانوفر اعلام بازنشستگی کرد و تمام توان خود را به توسعه‌ این مؤسسه‌ اختصاص داد.

سازمان تأمین اجتماعی ایران در ۱۳۸۳ خورشیدی ریاست دپارتمان جراحی مغز و اعصاب بیمارستان میلاد تهران را به پروفسور سمیعی اعطا کرد. او دوره‌های آموزشی جامعی برای کارکنان دپارتمان برنامه‌ریزی و به اجرا درآورد و همین موضوع باعث شد، این دپارتمان به یکی از توسعه‌یافته‌ترین و پیشرفته‌ترین مراکز جراحی مغز و اعصاب تبدیل شود. پروفسور سمیعی از ۱۳۸۵ خورشیدی سمپوزیوم بین‌المللی جراحی مغز و اعصاب را به سرپرستی خود و به‌طور مستمر در تهران برگزار می‌کند.

تأسیس بنیاد فرهنگ و علم گیلان و مرکز تحقیقات سرطان‌شناسی رشت از دیگر فعالیت‌های آموزشی پروفسور سمیعی در ایران هستند. وی هدف از تأسیس بنیاد را ایجاد فضای همدلی میان دانشمندان علوم مختلف و فرهیختگان برجسته‌ گیلان عنوان کرد.  

از دیگر اقدامات پروفسور سمیعی در ایران می‌توان به تأسیس بیمارستان سمیعی در رشت اشاره کرد. ساخت بیمارستان فوق تخصصی جنرال ۴۰۰ تختخوابی پروفسور سمیعی در اسفند ۱۳۸۷ خورشیدی و با حضور گرهارد شرودر صدراعظم سابق آلمان آغاز شد.

تصویری از INI که در شهر هانوفر آلمان واقع است.

جوایز و افتخارات ملی و بین المللی

پروفسور مجید سمیعی در طول فعالیت‌های خود ۱۲ هزار بیمار را به‌طور موفقیت‌آمیز عمل کرده است. او صدها مقاله و ۱۷ جلد کتاب نوشته و همچنین شاگردان زیادی تربیت کرده ‌است. آن‌ها در کشورهای مختلف جهان در زمینه جراحی مغز و اعصاب فعالیت دارند و هر سال به‌افتخار پروفسور سمیعی در یکی از کشورها کنفرانس برگزار می‌کنند. پروفسور سمیعی حدود ۴ سال ریاست فدراسیون جهانی جوامع جراحی مغز را بر عهده داشته است و در ۲۰۰۱ میلادی  عنوان ریاست افتخاری این نهاد را به پاس زحماتش به او اهدا کردند.

رییس‌جمهوری آلمان غربی در ۱۳۶۷ خورشیدی نشان خدمت درجه ۱ دولت آلمان را به پروفسور سمیعی اهدا کرد. در همین سال جایزه‌ علمی ایالت نیدرزاکسن آلمان نیز به پاس قدردانی از فعالیت‌ در راه پیشرفت جراحی مغز و اعصاب به وی اعطا شد.

عالی‌ترین نشان افتخاری دولت چین نیز در مهر ۱۳۸۶ خورشیدی به پاس خدمات و تلاش‌های پروفسور مجید سمیعی به جامعه‌ پزشکی به وسیله ژنگ پی‌یان معاون نخست‌وزیر چین به ‌وی اعطا شد.

کلوپ خبرنگاری هانوفر به پاس قدردانی از پروفسور سمیعی، جایزه حلقه لایبنیتز را در ۲۰۱۳ میلادی به او اعطا کرد.  

فدراسیون جهانی جوامع جراحی مغز در ۲۰۱۳ میلادی پروفسور مجید سمیعی را به‌عنوان جراح مغز سال معرفی کرد. رییس این فدراسیون در بخش ویژه‌ معرفی جراح مغز سال اعلام کرد: «امروزه هیچ‌کس در جراحی مغز با مهارت و قوه‌ سنجش پروفسور سمیعی برابری نمی‌کند و او شایسته‌ عنوان جراح مغز سال ۲۰۱۳ است.»

پروفسور مجید سمیعی در ۲۰۱۴ میلادی از طرف آکادمی بین‌المللی جراحان مغز و اعصاب برنده‌ جایزه‌ برترین جراح مغز سال شد. این جایزه هر سال به یکی از پزشکان در این رشته اهدا می‌شود.

در مهر ۱۳۹۰ خورشیدی دانشگاه تهران از پروفسور سمیعی تقدیر کرد و به او دکتری افتخاری اعطا کرد.

شهرداری رشت نخستین کلید طلایی خود را در شهریور ۱۳۹۳ خورشیدی در مراسمی به پروفسور سمیعی اهدا کرد. او بعد از دریافت این جایزه و تقدیر از محبت جوانان گیلانی نسبت به خود گفت: «امروز شهردار کلید طلایی شهر را از طرف شما عزیزان به من داده‌اند؛ بنده با این کلید می‌خواهم درهای علم و دانش را باز کنم. این کلید طلایی شهر برای گشودن درهای علم و دانش در گیلان است و امیدوارم از همین گیلان درهای علم و دانش در سراسر ایران گشوده شود.»

[ad_2]

Source link

Leave a Comment