درخشش آثار باستانی ایرانی-اسلامی در حراجی ساتبیز

[ad_1]

همه‌گیری کرونا و لزوم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی بر فعالیت حراج‌خانه‌های بزرگ جهان از جمله ساتبیز، کریستی و فیلیپس نیز تاثیر گذاشت. در شرایطی که دیگر امکان برگزاری مزایده حضوری وجود نداشت این مراکز به ناچار بخشی از فروش بهاره خود را به زمان دیگری موکول کرده و در مواردی به فروش مجازی و اینترنتی روی آوردند.

حراجی هنرهای جهان اسلام و هند (Arts of the Islamic World & India) یکی از آن حراجی‌هایی بود که برگزاری آن به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد. این حراجی از حراج خانه ساتبیز که در ابتدا برای روز اول آوریل (۱۳ فروردین ۹۹) برنامه‌ریزی شده بود، سرانجام دهم  ژوئن (۲۱ خرداد ۹۹) در لندن برگزار شد و در آن ۳۱۸ اثر تاریخی نفیس از هنر و ادبیات تمدن‌های اسلامی و سرزمین هند به فروش گذاشته شد. این حراجی که به دلیل نگرانی‌ها از شیوع کرونا تنها به صورت تلفنی و یا اینترنتی انجام شد، در مجموع با فروش کلی ۳ میلیون و ۶۵۶ هزار پوند به کار خود پایان داد.  

توجه مجموعه‌داران برجسته دنیا به آثار اسلامی برخاسته از تمدن ایرانی

از مجموع ۳۱۸ اثری که در این مزایده به فروش گذاشته شدند، ۶۳ مورد به تمدن ایران زمین تعلق داشتند. از این ۶۳ تابلو، قالی، قالیچه، کتاب و یادداشت خطی که بیشتر از دوره صفویان بودند، ۲۶ مورد با مبلغ کلی ۷۰۰ هزار و ۸۷۵ پوند به فروش رسید که با توجه به فروش نه چندان بالای این حراجی رقم خوبی است.

گرانترین آثار ایرانی این حراجی

یک نسخه طلاکوب از دیوان حافظ به خط محمود پیربداغی به مبلغ ۳۷۵ هزار پوند چکش خورد و پس از یک صندوقچه متعلق به قرن دوازدهم یا سیزدهم میلادی از اسپانیا که به قیمت ۵۱۹ هزار پوند به فروش رفت، در فهرست گرانترین آثار به فروش رفته در این حراجی در جایگاه دوم قرار گرفت.

قدمت این اثر به سال ۱۴۶۲میلادی (۵۵۸ سال پیش) بازمی‌گردد و یکی از اولین نسخه‌های دیوان حافظ است.

از دیگر عتیقه‌جات گرانقیمت ایرانی، یک کاسه برنجی نقره‌کوب متعلق به قرن چهاردهم میلادی بود که به قیمت ۱۸۷ هزار و ۵۰۰ پوند چکش خورد.

یک قرآن تذهیب شده از سلسله آق‌قویونلوها متعلق به اواخر قرن پانزدهم نیز به مبلغ ۸۱ هزار و ۲۵۰ پوند به فروش رسید.

در این میان همچنین بخشی از کتاب هفت اورنگ اثر عبدالرحمان جامی به مبلغ ۶۰ هزار پوند معامله شد و یک کوزه برنز با روکش قلع مربوط به اوایل قرن ۱۸ میلادی به قیمت ۵۰ هزار پوند به فروش رسید.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment