دومین فراخوان حمایت از تولیدات اقتباسی اعلام شد

[ad_1]

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، به‌ دنبال اولین فراخوان این طرح که در بهار سال‌جاری به اجرا درآمد و نتایج آن در شهریور رسانه‌ای شد، این طرح با هدف ارتقای فیلمنامه‌نویسی اقتباسی در سینمای ایران، هر شش ماه یک بار اجرا می شود.

بر اساس این خبر، دومین فراخوان این طرح از سوی دبیرخانه طرح حمایت بنیاد سینمایی فارابی از تولید فیلم اقتباسی منتشر شده است. در این فراخوان مهلت شرکت در طرح و ارائه کتاب جهت اقتباس از سوی تهیه‌کنندگان سینمای ایران (مطابق با قواعد فراخوان اول) پایان آذر ۹۹ اعلام شده است. بر این اساس، نتایج آثار پذیرفته شده در فراخوان دوم، اواخر بهمن ۹۹ اعلام خواهد شد و عملا آثار برای قرار گرفتن در چرخه تولیدات سینمایی سال ۱۴۰۰ حمایت می شوند.

 در پی اعلام سیاست‌های کلان و راهبردی سازمان سینمایی، اسفند سال گذشته بنیاد سینمایی فارابی در قالب یک فراخوان اعلام کرد تصمیم دارد از آثار برگزیده در گونه‌های مختلف ادبیات داستانیِ پس از انقلاب بر اساس جذابیت‌های داستانی، اولویت‌های فرهنگی و قابلیت‌های سینمایی، برای تولید فیلم حمایت کند.

 بر اساس قواعد طرح حمایت بنیاد سینمایی فارابی از تولید فیلم اقتباسی، حقوق آثاری که برای اقتباس مورد موافقت قرار می‌گیرند، به قیمت مصوب کمیسیون فرهنگی – هنری بنیاد (بین پانصد تا هفتصد میلیون ریال) از صاحب قانونی اثر (مؤلف یا ناشر) خریده می‌شود و برای نگارش فیلمنامه در اختیار تهیه کننده (پیشنهاد دهنده) قرار می‌گیرد.

بر این اساس، پس از دریافت پروانه ساخت ضمن واگذاری حق اقتباس خریداری شده به تهیه کننده مبلغ پانصد میلیون ریال نیز بابت تبدیل داستان به فیلمنامه، به تهیه کننده پرداخت می‌شود. در نهایت، اگر فیلمنامه نهایی پس از دریافت پروانه ساخت مورد تأیید معاونت فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی قرار بگیرد، در تولید این آثار تا سقف ۱۰ میلیارد ریال (به شکل مشارکت در تولید یا تخصیص وام) صورت خواهد گرفت.

از سوی شورای داوری این طرح در فراخوان اول (متشکل از مهدی سجاده‌چی، محمود اربابی، سیدعلی کاشفی‌خوانساری، هادی مقدم‌دوست و سیدمیلاد حسینی)، ۴ کتاب زیبا صدایم کن نوشته فرهاد حسن‌زاده، پلو خورش نوشته هوشنگ مرادی‌کرمانی، شطرنج با ماشین قیامت نوشته حبیب احمدزاده و دشتبان نوشته احمد دهقان با کسب بیشترین آرا جهت تبدیل به فیلم سینمایی تأیید شد که برخی از آنها وارد پیش‌تولید شده‌ است.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment