راهبرد نانویی برای درمان سرطان سینه

[ad_1]

گاهی مشکلات بزرگ راه‌حل‌های کوچک دارند، با استفاده از چارچوب‌های آلی فلزی که ساختاری متخلخل دارند، محققان نانودارویی ساختند که قادر است سلول‌های سرطان سینه را از بین ببرد.

به گزارش روز دوشنبه ستادویژه توسعه فناوری نانو، محققان دانشگاه آرکانزاس به تازگی گزینه‌ دارویی جدیدی برای مقابله با سرطان ارائه کردند که به‌طور مشخص می‌تواند یکی از مهاجم‌ترین و خطرناک‌ترین نوع تومورهای سرطان سینه را که به‌عنوان سلول‌های منفی سه‌گانه شناخته می‌شود، از بین ببرند.

علاوه‌بر این، این داروی جدید به هیچ عنوان سلول‌های سالم را تخریب نمی‌کند به این معنا که عوارض جانبی داروهای شیمی‌درمانی را ندارد.

سرطان منفی سه گانه یکی از خطرناک‌ترین و مرگبارترین اشکال سرطان سینه است. این گروه تحقیقاتی، نوع جدیدی از نانومواد موسوم به چارچوب‌های آلی فلزی را با لیگندهایی ترکیب و درون آن را با دارویی پر کردند. این فرآیند که منجر به تولید مواد نانومتخلخل می‌شود قادر به هدف قرار دادن و از بین بردن سلول‌های تومور سرطانی است؛ بدون این که به سلول‌های سالم اطراف آسیبی وارد کند. چارچوب‌های آلی فلزی نوع جدیدی از نانومواد هستند که پتانسیل بالایی برای استفاده در حوزه رهایش دارویی دارند.

حسن بیضاوی، استادیار گروه شیمی و بیوشیمی این دانشگاه گفت: به استثنای سرطان پوست، سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در میان زنان آمریکایی است. هزاران زن هر سال جان خود را در اثر سرطان پستان از دست می‌دهند، بیمارانی که دارای سلول‌های منفی سه گانه هستند، به‌دلیل عوارض جانبی تنها داروی تایید شده برای درمان این بیماری، آسیب‌پذیر هستند، ما یک فرمولاسیون جدید برای هدف‌ قرار دادن این سلول‌ها ارائه کردیم.

این گروه تحقیقاتی به‌طور کلی، روی ساخت داروهای جدید فتودینامیک تمرکز دارد. از آنجایی که روش درمانی فتودینامیک غیرتهاجمی است، برای درمان این نوع سرطان بسیار مورد توجه است،  این روش عوارض جانبی کمتری نیز دارد.

این روش مبتنی بر مواد حساس به نور است که درصورت تابش نور، گونه‌های اکسیژن فعال ایجاد می‌کند و سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment