ربیعی: سیاست‌های پیشگیرانه در صورت عدم کنترل شرایط، بیشتر می‌شود

[ad_1]

به گزارش ایرنا، علی ربیعی شنبه شب با حضور در بخش خبری شبکه اول سیما اظهار کرد: امروز خدمت رهبر معظم انقلاب جلسه ستاد مبارزه با کرونا را داشتیم و از طرف خودم از رهبر انقلاب تشکر می کنم که شرایطی را فراهم کردند که با پشتکار بیشتر به فعالیت خود ادامه دهیم تا دولت، با جدیت و آرامش بیشتر مسائل را حل کند.

وی یادآور شد: در ستاد کرونا تصمیم گرفتیم در شهر تهران کارمندان ۵۰ درصد در سر کار حاضر شوند. مدیران دستگاه ها موظفند با برنامه ریزی، در انجام امور خللی ایجاد نشود و پاسخگوی مراجعه کنندگان باشند. دولت الکترونیک نیز این امکان را می دهد که خدمات غیر حضوری به مردم انجام شود.

سخنگوی دولت عنوان کرد: در شهرهایی که پروتکل مراعات نشده و میزان شیوع و مرگ ومیر بالا بوده، تصمیم گرفتیم جز مشاغل اول مثل نیروی انتظامی، امنیت و بیمارستان ها و خدمات عمومی و مواد غذایی و… بقیه تعطیل شوند؛ ورزشگاه ها، اماکن، تئاتر، سینما، نمازهای جماعت، مراسم عبادی و مذهبی تا یک هفته فعلاً تعطیل خواهد بود و بعد از یک هفته برای تمدید شرایط را ارزیابی می کنیم و این شرایط تا دو هفته قابل تمدید است.

ربیعی با بیان اینکه در تهران و ورامین و دماوند وضعیت نامناسبی داریم و ممکن است اگر تا آبان وضعیت بهتر شود شرایط را تغییر دهیم توضیح داد: در تهران به مدیران اعلام کردیم نیمی از کارمندان در محل کار حضور نیابند و این اتفاق در حمل و نقل عمومی و مترو اثر دارد و با کاستن از کارمندان دولت، شرایط بهتر می شود.

وی افزود: ادامه این سیاست ها بستگی به شرایط دارد اما اگر نتوانیم آمار را کنترل کنیم سیاست های سختگیرانه تری را پیگیری می کنیم. امروز نیز کمیته های مختلف در دستگاه های ذی ربط مشغول به کار بودند و براساس آموزش و با رویکرد اطلاع رسانی و کنترل و نظارت و قواعد سختگیرانه، جلساتی داشتیم و در سختگیری جرایم نیز با شدت بیشتری شرایط را پیگیری می کنیم. ما ناگزیریم برای افرادی که تبعیت نمی کنند موارد بازدارنده درنظر بگیریم.

سخنگوی دولت درباره محدودیت های ۴۳ شهر گفت: درباره این شهرها و مشاغلی که حق فعالیت در آنها را ندارند همین امروز روی سایت دولت اطلاع رسانی شد و استانداران موظف به پیگیری هستند و نیروی انتظامی و بسیج و بازرسان وزارت بهداشت و بخشداری و استانداری ها بر انجام پروتکل ها نظارت خواهند کرد و جز مشاغل بخش اول، همه مشاغل تعطیل خواهند بود و اگر کسی رعایت نکند با برخوردهای جدی روبرو می شود.

ربیعی یادآور شد: وزارت بهداشت در ارتباط با مسائل بهداشتی اطلاع رسانی می کند؛ رهبرانقلاب فرمودند چندگانه درباره تصمیمات حرف زده نشود تا مردم دچار تردید شوند و این ممکن است نیاز به بازنگری داشته باشد و در جلسه آینده کرونا در این باره و برای اطلاع رسانی واحد تصمیم گیری می کنیم.

وی تاکید کرد: تصمیمات ستاد مبارزه با کرونا روی زمین نمی ماند؛ ما نیازمند همکاری های میان بخشی بیشتری داشتیم و ستاد عملیاتی نیز در اجرا نظارت می کند و این مهم موانع را برطرف و هم افزایی دستگاه ها را نیز در پی دارد و به زودی رییس جمهوری رییس قرارداد اجرایی کرونا را معرفی خواهد کرد و اثربخشی ستاد افزایش می یابد.

سخنگوی دولت درباره بیمه بیکاری افراد بیکار شده براثر کرونا که در بیانات امروز رهبر معظم انقلاب به آن تاکید شده بود توضیح داد:  ۶ میلیون شغل رسمی و غیر رسمی بر اثر کرونا دچار تهدید شد که از این میان ۳.۵ میلیون شغل رسمی و ۲.۵ شغل غیررسمی و وضعیت بسیار برای ما سخت بود. همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند سه منحنی اقتصاد و امنیت و سلامت باید در کنار هم مورد توجه قرار گیرد و سلامت در اولویت ماست. در شرایط اقتصاد کشور که تخت فشار است  ۱۴ هزار میلیارد وام برای ۵۴۴۴ هزار کار پیش بینی کردیم و از یک میلیون ۶۰۰ هزار نفری که از بازار کار خارجی شدند بیش از یک میلیون و ۱۰ هزار نفر تحت بیمه قرار گرفتند.  

ربیعی ادامه داد: امروز در وزارت رفاه جلسه ای داشتیم که چگونه افرادی که بیکار بودند و لطمه بیشتری دیدند و افرادی که بیکار شدند و بیمه ندارند تحت پوشش قرار دهیم. باید کار کارشناسی انجام و منابع تامین شود تا پوشش بیمه بیکاری را برای این افراد داشته باشیم. دوران تحریم و کرونا سختی های مضاعفی داشت و ما کنار مردم هستیم.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment