رعایت نکات بهداشتی برای مقابله کرونا همچنان ضرورت دارد

[ad_1]

محمدتقی سلطانی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا،‌ افزود: پایه علمی ویروس کرونا مشخص، تایید و ثابت‌شده است، ولی به دلیل این‌که این بیماری نوپدید است بسیاری از رفتارهای ویروس ناشناخته باقی‌مانده است.

وی با بیان این‌که مردم نباید فکر کنند بیماری تمام‌شده است،‌ اضافه کرد: در بیماری‌های نوپدید که برای اولین بار در دنیا شناخته می‌شود، بسیاری از رفتارهای عامل بیماری‌زا ناشناخته است؛ راه‌های انتقال بیماری کرونا نیز در ابتدای امر مشخص نبود و امروز تا حد زیادی مشخص‌شده که ویروس چگونه عمل می‌کند، چه علایمی بروز می‌دهد و از چه طریق منتقل می‌شود.

وی ادامه داد: کشف راه‌های انتقال ویروس و عوارض ناشی از آن، نیازمند گذشت مدت‌زمانی از شیوع و اپیدمی ویروس می‌باشد و سپس بر اساس یافته‌های علمی رفتار عامل بیماری شناسایی شود.

سلطانی بیان کرد: زمانی که اپیدمی ویروس کرونا در چین شروع شد،‌ دانشمندان نسبت به شناسایی رفتارهای این ویروس، چگونگی مهار، تولید واکسن و داروی موثر اقدام کردند و این تحقیقات همچنان ادامه دارد.

وی با بیان این‌که در حال حاضر رفتارهای مختلف عامل بیماری مشخص‌شده، افزود: از سوی دیگر در طول این مدت همین اطلاعات دستخوش تغییر شده است، مانند علایم اولیه ویروس که پس از مدتی مشخص شد علاوه بر تنگی نفس و سرفه باعث از بین رفتن حس بویایی و چشایی به‌طور موقت در فرد مبتلا می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مردم باید توجه کنند هنوز دانشمندان کل دنیا تمام زوایای پنهان این بیماری را نشناخته‌اند و مشخص نیست که آیا این بیماری مجددا عود خواهد کرد و ویروس قابلیت دارد مجدد خود را کامل کند و جهش ژنی رخ دهد؟

مدیرگروه آموزش و ارتقاء سلامت مرکز بهداشت قم تاکید کرد: مردم و همه همچنان باید نکات بهداشتی را رعایت کنند و مراقب باشند و تصور نکنند که بیماری شناخته‌شده و درمان در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: در ابتدای بیماری عنوان شد، ویروس به هوای گرم حساس است و با گرم شدن هوا بیماری کنترل می‌شود، ولی بعد از مدتی به این نتیجه رسیدند که گرمای هوا تاثیری ندارد و در همان برهه از زمان بیماری در مناطق گرمسیری شیوع پیدا کرد.

به گفته وی،‌ در حال حاضر نیز در هوای گرم، موج جدید شیوع بیماری در برخی استان‌های گرمسیری کشور رخ‌داده که نشان‌دهنده این است که اطلاعات در مورد بیماری با گذشت زمان کامل‌تر می‌شود.

سلطانی با تاکید بر این‌که مردم نباید به شایعات بی‌پایه و اساس راجع به بیماری توجه کنند، گفت: در این زمینه اطلاعاتی قابل استناد است که از منبع علمی موثق مانند وزارت بهداشت و سازمان جهانی بهداشت منتشرشده باشد.

«ویروس کرونا»، موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر سال گذشته (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۳۶۶۲۰۰۲۳، ۳۶۶۲۰۹۹۹، ۳۶۷۰۶۰۳۰ و ۳۶۷۰۴۳۶۸ (با پیش‌شماره ۰۲۵) تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی [email protected] در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند./

[ad_2]

Source link

Leave a Comment