روزنامه کره ای: ترامپ در مواجهه با ایران شکست خورده است

[ad_1]

به گزارش ایرنا هرالد روز چهارشنبه در مطلبی نوشت که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا سال ۲۰۱۸ میلادی با این امید واهی که بتواند به توافقی بهتر به گفته خودش با ایران دست یابد از برجام خارج شد اما این توافق بهتر ظاهرا نصیب ایران و چین شده است.

گزارش تصریح می کند که ایران از آمادگی برای همکاری های بیشتر خبر داده است اما نه با آمریکا بلکه با چین، بدین معنا که آمریکا نه تنها موفقیتی بدست نیاورده بلکه باعث شده است تا روند همکاری های اقتصادی چین و ایران تقویت شود.

روزنامه کره ای برنامه جامع همکاری ۲۵ ساله ایران و چین را حاصل شکست سنگین سیاست دولت ترامپ در قبال ایران دانسته و افزوده است: ترامپ با این همه فشار و سنگین ترین تحریم ها، موفق نشد ایران را به میز مذاکرات بکشاند ولی نتیجه این فشارها، بهتر شدن روابط ایران با چین بوده است.

هرالد می نویسد که دولت آمریکا فکر می کند با تحریم ها ایران را وادار به بازگشت به مذاکرات می کند و یا باعث براندازی می شود و شروط ۱۲ گانه ای که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به دنبال تحریم ها برای ایران در نظر گرفت کار را دشوارتر و شکست را سنگین تر کرد زیرا کمتر کسی باور می کند که هر دولتی در ایران تنها در چارچوب یک توافق با چنین شروط سنگینی موافقت کند و اصلا این عملی نیست.  

روزنامه به اظهارات «ایووا دالدار» سفیر سابق آمریکا در ناتو اشاره می کند مبنی بر اینکه ترامپ سیاستی اشتباه در پیش گرفت اروپایی ها،  چین و روسیه تلاش زیادی کردند تا مذاکراتی صورت گیرد برای اینکه بتوانند تغییراتی ایجاد کنند اما آمریکا راه خروج از توافق هسته ای را انتخاب کرد و هر تلاشی از سوی این کشورها را نادیده گرفت.

او تاکید کرده است اروپایی ها هرگز به این برنامه خروج ملحق نشدند بلکه مخالفت هایی صورت دادند تا شرکت هایشان بتوانند با ایران معامله داشته باشند و روسیه نیز روابط خود با ایران را حفظ نمود و مناسبات راهبردی مشارکتی چین و ایران نیز تعمیق شد.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment