روسیه و ترکیه بر هماهنگی اقدام ها در سوریه درچارچوب روند آستانه تاکید کردند

[ad_1]

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت امور خارجه روسیه، بوگدانف روز دوشنبه با سمسار دیدار کرد و دو طرف در بررسی اوضاع سوریه، بر اهمیت هماهنگی اقدامات روسیه و ترکیه ازجمله در چارچوب مذاکرات آستانه برای دستیابی به راه حلی سیاسی بر مبنای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت تاکید کردند.

مذاکرات آستانه از بهمن سال ۱۳۹۵ و با ابتکار عمل جمهوری اسلامی ایران و روسیه و همراهی ترکیه، به منظور حل و فصل منازعات سوریه و پایان بخشیدن به شش سال کشتار و آوارگی و ویرانی در این کشور آغاز شد.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه نیز امروز ، فعالیت الگوی آستانه با مشارکت این کشور و ایران و ترکیه را برای حل مسائل سوریه، موثر خواند.

 به گزارش دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، پوتین روز دوشنبه در دیدار وبیناری با بشار اسد رییس جمهوری سوریه گفت: در این رابطه نباید به کارهای  موثر انجام گرفته در چارچوب فرمت آستانه با مشارکت شرکای ایرانی و ترک اشاره ای نکرد.
وی با بیان اینکه با تلاش های مشترک اقدامات زیادی صورت گرفت، افزود: کانون تروریسم بین المللی در سوریه از بین رفته است، سطح خشونت ها بطور قابل توجهی کاهش یافته و کشور به حالت عادی برمی گردد و روند حل و فصل سیاسی سوریه تحت نظارت سازمان ملل جریان دارد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز به تازگی سطح همکاری‌های سه کشور روسیه، ایران و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن مذاکرات آستانه را عالی ارزیابی کرد و گفت: با توجه به ایجاد موج جدید شیوع کرونا، تاریخ برگزاری پانزدهمین دور مذاکرات در قالب آستانه به زمان دیگری موکول می‌شود.

  «ماریا زاخارووا» روز پنجشنبه در نشست خبری هفتگی در وزارت امور خارجه  سطح همکاری‌های سه کشور روسیه، ایران و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن مذاکرات آستانه را عالی ارزیابی کرد و گفت: با توجه به ایجاد موج جدید شیوع کرونا، تاریخ برگزاری پانزدهمین دور مذاکرات در قالب آستانه به زمان دیگری موکول می‌شود.

وی تصریح کرد: روسیه با شرکای خود در قالب مذاکرات آستانه شامل ایران و ترکیه به این موضوع فکر می‌کند که در شرایط وقفه اجباری که در این مذاکرات برای حل مسائل سوریه ایجاد شده است، چگونه به این روند تحرک تازه بخشد.

وزارت خارجه روسیه در گزارش دیگری اعلام کرد: بوگدانف روز دوشنبه با ریاض حداد سفیر سوریه در مسکو نیز دیدار کرد و دو طرف درخصوص اوضاع سوریه و پیرامون آن ازجمله با توجه به لزوم انسجام تلاش های بین المللی برای کمک به بازسازی اجتماعی و اقتصادی زیرساخت های سوریه و بازگشت پناهندگان سوری به کشور خود گفت و گو و تبادل نظر کردند.

طرف روسی بر حمایت مسکو از حق حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و آمادگی برای ادامه کمک به ملت سوریه در مبارزه با تروریسم بین المللی تاکید کرد.  

[ad_2]

Source link

Leave a Comment