روند بازسازی میدان حسن آباد کُند است

[ad_1]

به گزارش ایرنا، زهرا نژادبهرام روز یکشنبه در دویست‌ و سی و هفتمین جلسه شورای شهر تهران گفت: حدود یک سال پیش، آتش سوزی در قسمتی از جداره میدان حسن‌آباد تهران اتفاق افتاد؛ خوشبختانه با حضور به موقع آتشنشانان این حادثه ناگوار تلفات جانی نداشت اما آسیب جدی به بخش قابل توجهی از میدان حسن آباد به عنوان یک اِلمان شهری مهم در بخش مرکزی شهر تهران وارد کرد.

 وی ادامه داد: از فروردین ماه ۱۳۷۷ میدان حسن آباد و ساختمان‌های پیرامون آن به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است اما در حال حاضر، این میدان وضعیت مناسبی ندارد زیرا عملیات مرمت و بازسازی جداره‌های این میدان از سرعت کافی برخوردار نیست.

به گفته نژادبهرام، بعد از حادثه آتش سوزی سال گذشته، بنرهایی با تصویرهای قدیمیِ میدان حسن‌آباد روی بناهای سوخته نصب شد تا به‌طور موقت چهره سیاه‌شده میدان را بپوشاند اما با گذشت یکسال از این حادثه انتظار مردم تهران برای برداشتن بنرهای نصب‌شده مقابل دیوارهای سوخته و آسیب دیده و مرمت بناهای تخریب شده است که هنوز به پایان نرسیده است.

وی یادآور شد: این در حالی است که برای مرمت و نوسازی بخش حادثه‌ دیده حتی از دفتر ریاست جمهوری هم دستوراتی صادر شد که حکایت از اهمیت این بنای تاریخی داشت و همه انتظار داشتند با توجه به این تأکیدات، روند مرمت میدان و تغییر کاربری ملک آتش‌گرفته با سرعت بیشتری دنبال شود.

عضو هیات رییسه شورای شهر تهران گفت: مدیران شهرداری تهران تاکنون طی مصاحبه های متعدد بیان کرده اند که قرار بوده دانشگاه تهران با تشکیل کارگروهی روند مرمت این ساختمان را دنبال کند و از سوی دیگر مقرر بود که بعد از تشکیل این کارگروه مسابقه‌ای برای طراحی ساختمان برگزار کنند که این کارها به دلیل شیوع کرونا و تعطیلی دانشگاه‌ها متوقف شده است.

وی خاطرنشان کرد: کار آواربرداری داخل ساختمان به اتمام رسیده و باید مرمت این ساختمان در اسرع وقت آغاز شود در غیر این صورت، با توجه به قدمت این بنا ممکن است گذشت زمان و فرا رسیدن فصل سرما و بارش برف و باران سبب آسیب‌های بیشتر به سازه این ساختمان تاریخی ارزشمند شود.

وی ادامه داد: برغم پیگیری‌های شهرداری تهران برای متقاعد ساختن مالک ساختمان به تغییر کاربری از تجاری به فرهنگی، همچنان این مهم میسر نشده و اما این موضوع نباید روند مرمت و بازسازی میدان حسن آباد را متوقف کند.نژادبهرام از شهردار تهران خواست که ضمن مذاکره و مساعدت با مالک ساختمان موردنظر که مرمت داخل و نمای پشتی ساختمان را بر عهده دارد، با همکاری دانشگاه تهران و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، فرآیند مرمت این بنای تاریخی و اتمام آن در اسرع وقت به پایان برساند.

میدان حسن‌آباد میدانی در بافت تاریخی شهر تهران است که در تقاطع خیابان امام خمینی (سپه) با خیابان حافظ و خیابان وحدت اسلامی (خیابان شاهپور) واقع شده‌است .شامگاه چهارشنبه ۲۶ تیرماه ۹۸ بر اثر آتش‌سوزی سقف یکی از گنبدهای میدان حسن آباد که در ضلع شرقی این بخش قرار داشت، از بین رفت و تا حدود ٩٠ درصد طبقه فوقانی که شیروانی بود، آسیب دید.

در این آتش سوزی جدا از سقف یکی از گنبدها،  دو گنبد از هشت گنبد دور میدان آسیب جدی دید.

تسریع در ارسال اساسنامه سازمان‌های شهرداری تهران

همچنین نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران هم در جلسه امروز شورا از شخص شهردار و معاونش درخواست کرد: در اسرع وقت نسبت به ارسال اصلاح ساختار سازمانی شهرداری اقدام کنید چرا این وقت‎کشی‎ دون شان شما و قابل قبول نیست.

سیدحسن رسولی افزود: بر اساس مصوبه شماره ۲۵۹۵ شورای اسلامی شهر تهران، شهرداری مکلف شده حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن مصوبه(اسفند سال ۹۸) نسبت به بازنگری اهداف، ماموریت‎ها، آیین‎نامه‎های مالی- معاملاتی و اداری و استخدامی کلیه سازمان‎های تحت پوشش اقدام کرده و طی لوایح تقدیمی، مصوبات قانونی مربوطه را از شورای اسلامی شهر تهران دریافت کند.

وی ادامه داد: متاسفانه با گذشت تقریبا ۹ ماه از موعد مذکور نه تنها اقدامی انجام نشده بلکه با ارسال لایحه‎ غیر مستند که کلیات آن با رای اکثریت اعضا رد شد نسبت به اجرای مصوبه مذکور تعلل می‎شود. 

رسولی خاطرنشان کرد: برای آخرین بار نسبت به بی‎توجهی انجام شده در این خصوص تذکر می‌دهم و از آقای شهردار و معاون مالی شهرداری انتظار دارم در اسرع وقت نسبت به انجام این وظیفه اقدام کنند چراکه این فرافکنی‎ها و وقت‎کشی‎ها دون شان شما و قابل قبول نیست.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment