روند صعودی کرونا در کهگیلویه و بویراحمد و ضرورت جدی گرفتن خودمراقبتی

[ad_1]

مهمان ناخوانده ویروس کرونا بیش از سه ماه است که وارد کشور شده و پس از گذر از روند نزولی حالا دوباره در  بسیاری از مناطق کشور از جمله کهگیلویه و بویراحمد روند صعودی به خود گرفته است که این امر زنگ خطر همه گیری این ویروس مرموز را به صدا درآورده است.

در حالی که کارشناسان و متخصصان حوزه سلامت تاکید می کنند: همه‌گیری ویروس کرونا هنوز تمام نشده و تا کشف دارو یا واکسن باید با رعایت اصول بهداشتی و زدن ماسک  از ابتلا و انتشار این ویروس جلوگیری شود اما عده ای با بی خیالی تمام بدون رعایت پروتکل های بهداشتی در مکان های شلوغ حاضر می شوند که این امر باعث هشدار کارشناسان شده است.

نگاهی گذرا به مکان های پرتردد شهرهای کهگیلویه و بویراحمد و شهروندانی که ماسک بر چهره ندارند نشان می دهد که هنوز نیاز برای آگاهی بخشی به مردم برای رعایت پروتکل های بهداشتی وجود دارد.

اگرچه برای کاهش انتشار بیماری کرونا ارائه خدمات در مکان های اداری استان به مراجعانی که ماسک ندارند ممنوع است و مسئولان با اصنافی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند به شدت برخورد می کند اما حضور تعداد زیادی از شهروندان در فروشگاه های کوچک سطح شهر بدون رعایت فاصله فیزیکی نشان می دهد برخی افراد هنوز خطر بیماری ویروس کرونا را جدی نگرفته اند.

کدام ماسک ها اثرگذار است؟

متخصصان بیماری های عفونی معتقد هستند که استفاده همه افراد از ماسک برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا ضروری است و به گفته آنان استفاده از ماسک های معمولی هم اثرگذار و مفید است.

محققان دانشگاه شیکاگو واقع در آمریکا دریافتند مناسب‌ترین پارچه برای ساخت ماسک خانگی استفاده از یک لایه پارچه از جنس کتان (پنبه) به همراه یک لایه پارچه از جنس ابریشم طبیعی یا شیفون (نوعی ابریشم مصنوعی) است. کارایی ماسک‌هایی که با این نوع پارچه تهیه می شوند،‌ مشابه ماسک‌های N۹۵ است.

بر اساس این تحقیقات ماسکی که با استفاده از این پارچه‌ها و با ابعاد و دوخت مناسب تولید شده باشد،‌ قادر است ذرات معلق در هوا را به نحو مطلوب فیلتر کند.
محققان با استفاده از ذرات معلق با قطر بین ۱۰ نانومتر تا ۶ میکرومتر، قابلیت انواع مختلف پارچه‌ها را در فیلتر کردن ذرات معلق مورد ارزیابی قرار دادند.
در نتیجه این آزمایش مشخص شد یک لایه پارچه کتانی که به همراه دولایه پارچه شیفون دوخته شده است، قادر است بین ۸۰ تا ۹۹ درصد از ذرات معلق در هوا را بسته به اندازه این ذرات فیلتر کند.

این میزان کارآیی مشابه مواد مورد استفاده در ساخت ماسک‌های N۹۵ است.

جایگزین کردن شیفون با ابریشم طبیعی یا استفاده از پارچه نمدی که از جنس پنبه و پلی‌استر حلاجی شده است، نتایج مشابهی را به دست می‌دهد.

محدودیت های در حال اجرا برای تحقق خودمراقبتی

معاون بهداشتی علوم پزشکی کهگیلویه وبویراحمد گفت: با توجه به افزایش تعداد بیماران کرونایی براساس مصوبه ستاد کرونا در استان استفاده از ماسک برای مراجعان دستگاه های اجرایی و مکان هایی اداری اجباری است.

محمد مهدی بانشی افزود:هم اکنون بانک ها، ادارات،مراکز بهداشتی کهگیلویه وبویراحمد به افرادی که از ماسک استفاده نمی کنند خدمات ارائه نمی دهد.
وی عنوان کرد: کارکنان ادارات کهگیلویه و بویراحمد موظف به رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک هستند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: سختگیری ها نسبت به اصناف متخلفی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکرده اند نیز بیشتر شده به طوری که در صورت مشاهده بازرسان اقدام به پلمپ می شود.
بانشی ابراز داشت: الکترونیکی کردن خدمات بسیاری از دستگاه های اجرایی از دیگر اقدام ها برای تحقق فاصله گذاری اجتماعی است.

وی گفت:سفر به استان خوزستان که در وضعیت قرمز بیماری کرونا قرار دارد و حضور در برنامه های دسته جمعی مانند آیین های ختم و عروسی باعث افزایش ۲.۵ برابری تعداد بیماران کرونایی در استان در این هفته نسبت به هفته پیش شده است.

بانشی از مردم خواست جز در موارد ضروری از خانه خارج نشوند.

وی تاکید کرد: از سر گیری فعالیت واحدهای صنفی تنها برای تامین معیشت مردم است و ویروس کرونا به هیچ عنوان ضعیف نشده است و همچنان نیاز به رعایت فاصله گذاری اجتماعی ضروری است.

نظارت بر واحدهای صنفی

مدیر واحد سلامت و بهداشت محیط مرکز بهداشت کهگیلویه وبویراحمد گفت: برای رعایت پروتکل های بهداشتی روزانه بازرسی از واحدهای صنفی استان انجام می شود اما با توجه به محدودیت نیروها و تعداد واحدهای صنفی تحقق این امر نیازمند فرهنگ سازی از سوی رسانه های ارتباط جمعی است.

حسین فروزان افزود:از ابتدای انتشار ویروس کرونا تاکنون ۳۶ هزار مورد بازرسی از واحدهای صنفی کهگیلویه و بویراحمد انجام شده است.

وی عنوان کرد:تاکنون یکهزار و ۵۰۰ واحدصنفی متخلف در استان به مراجع قضایی معرفی و۷۵۰ واحدصنفی پلمپ شده است.

وی بیان کرد:۷۴ بازرس با مشارکت دستگاه های اجرایی متولی کار بازرسی از واحدهای صنفی را به عهده دارند.

ماسک به اندازه کافی وجود دارد

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت:ماسک های تولید خانگی به اندازه کافی در داروخانه های استان وجود دارد.

امام بخش قائدی افزود: هم اکنون ماسک مورد نیاز شهروندان با مشارکت سپاه پاسداران و دستگاه های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد مانند میراث فرهنگی در حال تولید است.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان باشت با اشاره به نزدیکی استان خوزستان به مناطق جنوبی استان و جاده ترانزیتی که مسافران این استان برای استراحت و سوختگیری خودروهای خود توقف می کنند گفت: خطر شیوع موج دیگری از بیماری ویروس کرونا در منطقه وجود دارد و شهروندان باید نسبت به انجام خودمراقبتی حساسیت بیشتری داشته باشند.

ضرورت  خودمراقبتی از دیدگاه کارشناسان

بهنام احمدی کارشناس بهداشتی گفت: حس امنیت کاذب ناشی از پوشیدن دستکش می تواند فاجعه به بار آورد و در صورت لمس سطوح با دستکش و زدن آن به صورت امکان سرایت بیماری وجود دارد. 

وی ابراز داشت: نیاز به استفاده از ماسک،فاصله گذاری اجتماعی و شست و شوی مکرر دست ها نیاز جدی دیگری برای پیشگیری از انتشار ویروس کروناست.

وی گفت: امکان سرایت بیماری ویروس کرونا در صورت استفاده از ماسک پنج و بدون پوشیدن ماسک ۷۵درصد است.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان گچساران با اشاره به اینکه فعالیت های نظام سلامت می تواند ۳۰درصد از سلامتی مردم را تامین می کند گفت: تحقق۷۰درصد از اقدام های پیشگیرانه نیازمند مشارکت های بین بخشی دستگاه های اجرایی و همکاری مردم است.

آرین غلامیان افزود: پایانه های مسافربری،مناطق گردشگری،صفوف محل های کالاهای تنظیم بازار،مکان های ورزشی از جمله محل هایی است که شهروندان  در صورت حضور باید فاصله ۱.۵ متری را رعایت کنند.

وی بیان کرد:ضدعفونی مکان های عمومی به ویژه ادارات،تشکیل گروه های پرشمار در شبکه های اجتماعی،غربالگری بیماری ویروس کرونا و نظارت بر نحوه رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی کارکنان دولت،کارگاه های پرجمعیت،اصناف از مهمترین اقدامات نظام سلامت برای پیشگیری از انتشار ویروس کروناست.

تاکنون  ۱۷۵ هزار و ۹۲۷ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده که از این تعداد هشت هزار و ۴۲۵نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند و ۱۳۸هزار و ۴۵۷نفر بهبود یافته اند.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment