رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه: ساز و کار خریدهای اینترنتی باید تقویت شود

[ad_1]

«کیوان کاشفی» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در باره اثرات اقتصادی شیوع بیماری کرونا بر اقتصاد ایران و جهان افزود: فروش اینترنتی اصناف در استان کرمانشاه ضعیف است و فروشگاه های استان باید به فروشگاه های اینترنتی متصل شوند و باید بتوانند از این طریق به مردم خدمات ارایه دهند.

او اظهار داشت: یکی از شاخص های بسیار برجسته که از مرحله اول شیوع ویروس کرونا شروع شده و الان هم ادامه دارد جهش شگفت انگیز در فروش های اینترنتی است و این موضوع همچنان ادامه دارد و کسب و کارها به صورت اینترنتی توسعه پیدا می کنند و به این سمت و سو می رود.

وی تصریح کرد: فرهنگ استفاده از خریدهای اینترنتی نیز در دنیا توسعه پیدا می کند و این نوع خرید در میان مردم رواج می یابد و همه کسب و کارها هم باید به این سمت روی بیاروند و ساز و کارهای لازم برای فروش‌های اینترنتی را فراهم کنند.

دوران شوک اقتصادی را طی کردیم

عضو هیات رییسه اتاق ایران در ادامه این گفت و گو با اعلام اینکه در کل دنیا سه مرحله در حوزه اقتصادی پس از شیوع کرونا خواهیم داشت، گفت: مرحله اول آن که از بهمن سال ۹۸ شروع شده و اوج آن در اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ بود از ۲۰ روز قبل به اتمام رسیده است و ما دوران شوک اقتصادی را در طول مدت سه ماه پشت سرگذاشتیم.

کاشفی افزود: کرونا باتوجه به اینکه بیماری ناشناخته ای بود انتقادی هم از این نظر به سازمان بهداشت جهانی وارد شد که باید هشدارهای لازم را در این ارتباط به همه کشورها می داد تا تبعات آن کاهش می یافت.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر سرعت جهش و نوع خاص این ویروس برای دنیا بی سابقه بود و این مسایل موجب شد که کسب و کارهای زیادی تعطیل شود و خسارات سنگین اقتصادی و بیکاری به کشورهای زیادی وارد شود و ایران و استان کرمانشاه نیز به تبع دچار خسارت شد.

او گفت: باتوجه به تبعات سنگین اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و به دلیل بالا بودن تعداد مبتلایان، دولت ها به ناچار قوانین سخت و بازدارنده ای برای مهار و کنترل این بیماری اعمال کردند.

گردشگری بیشترین زیان ها را از کرونا دید

رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه افزود: ضربه ها و خساراتی که کرونا بر دنیا وارد کرده در حوزه های مختلف، متفاوت بوده به طوریکه بیشترین خسارت را بر حوزه خدمات گردشگری از جمله هتل ها، رستوران ها، حمل و نقل بخصوص در خطوط هوایی وارد کرد و خسارات این حوزه سنگین بود.

کاشفی افزود: این وضعیت به کشورهایی که اقتصاد آنها بر پایه گردشگری و خدمات بود خسارات بیشتری وارد کرد. حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد کشورهای دنیا اقتصادی بر پایه خدمات و گردشگری دارند و این موضوع باعث شد که تعداد بیکاران در این کشورها افزایش یابد.

وی اضافه کرد: گردشگری استان کرمانشاه نیز با شیوع کرونا آسیب های زیادی دیده بخصوص در حوزه طبیعت گردی و رویدادها که باید این خسارات را جبران کنیم.

وی اظهارداشت: در ایران هم از زمان شیوع کرونا در اسفند ماه تاکنون در طول سه ماه حدود ۸۰۰ هزار نفر بیکار شدند و در استان کرمانشاه نیز براساس آمارهای غیررسمی حدود ۲۵ هزار نفر و آمارهای رسمی هم ۱۲ هزار نفر بیکار ثبت شد.

کسب و کارها به بودن کرونا عادت کنند

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران در ادامه سخنانش با بیان اینکه مرحله دوم تبعات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا که اکنون در این مرحله قرار داریم مرحله مهار بیماری است، گفت: دنیا مرحله ترس و شوک ناشی از شیوع ویروس کرونا را پشت سرگذاشته و پس از شناخت این ویروس دولت ها وارد مرحله مقابله با این ویروس شده اند.

کاشفی افزود: دولت ها در این مرحله با رعایت شیوه نامه ها و پروتکل ها اغلب کسب و کارها را آزاد کردند اما ضوابط و مقرراتی برای باز کردن این کسب و کارها گذاشته اند. برخی از کسب و کارها از جمله در مرزها و پروازهای بین المللی هنوز تعطیل هستند که امیدوارم تا ۲ ماه آینده این موارد هم باز شوند.

وی اظهارداشت: در دوره مدیریت و تثبیت بیماری کرونا، بخش زیادی از بیکاران با فعالیت مجدد واحدهای تولیدی و کسب و کارها دوباره به سر کار باز می گردند و در ایران نیز با وجود تنگناهای اقتصادی، سیاستگذاری ها به سمت آزاد شدن فعالیت های اقتصاد است.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: پیش بینی می شود این مرحله نسبت به مرحله قبل طولانی تر باشد یعنی اینکه حدود ۶ ماه تا یکسال طول بکشد و از این رو کسب و کارها باید به بودن کرونا عادت کنند و با فعالیت اقتصادی ضرر و زیان های ناشی از شیوع کرونا را جبران کنند.

رفتار مردم در حوزه مصرف تغییر می کند

رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه، در ادامه گفت: مرحله سوم تبعات اقتصادی کرونا زمانی است که واکسن این بیماری تولید شود و اکنون نیز قضاوت در مورد این مرحله زود است اما پیش بینی می شود اخلاق و رفتار مردم در این مرحله به نسبت قبل تغییر می کند و متفاوت خواهد بود.

به گفته او، این تفاوت ها در حوزه صادرات، تولید و مصرف متفاوت است.

کاشفی افزود: در این مرحله از شیوع کرونا به اعتقاد بنده در ایران مدیریت خوبی و منطقی در زمینه مهار و کنترل بیماری کرونا با وجود همه تنگناها اتخاذ شد و در حوزه درمان دولت موفق عمل کرد.

وی اضافه کرد: اما دولت در حوزه اقتصادی نتوانست در ایام مبارزه با کرونا کمک خاصی کند. غیر از پرداخت وام یک میلیون تومانی به افراد یارانه بگیر که آن هم مبلغ قابل توجهی با توجه به شرایط اقتصادی کشور نبود، کار خاص دیگری دولت در حوزه اقتصادی در کشور انجام نداد.

وی تصریح کرد: ما اکنون در کشور شاهد تورم ۳۵ درصدی هستیم و افزایش قیمت ها را داریم و تعطیلی کسب و کارها هم مانع درآمد شده و فشار زیادی بر مردم وارد کرده است.

او گفت: دولت در مهار تبعات اقتصادی کرونا کار خاصی انجام نداد و باسرعت کسب و کارها را باز کرد و به لحاظ اقتصادی هم چاره ای جز این نداشت و نمی توانست ریسک کند و کسب و کارها را همچنان تعطیل نگه دارد.

واحدهای تولید مواد ضدعفونی و غذایی رونق گرفت

این کارشناس اقتصادی در ادامه گفت: در استان کرمانشاه در حوزه تولید مواد بهداشتی از جمله ماسک و ضدعفونی کننده ها و همچنین موادغذایی شاهد رشد در تولید و رونق این واحدها بودیم اما سایر تولیدی ها وضعیت خوبی نداشتند و تعطیل شدند.

کاشفی افزود: در حوزه کشاورزی نیز به صنعت مرغداری آسیب وارد شد اما حوزه زراعت و باغبانی تاکنون خسارت چندانی نداشته است مگر اینکه بسته شدن مرزها و عدم صادرات مانع صادرات محصولات کشاورزی شود که امیدواریم مرزها نیز که سه ماه تعطیل بودند را باز کنیم.

او گفت: اکنون همه فعالیت های اقتصادی و تجاری از جمله برپایی نمایشگاه های خارجی تعطیل شده و کرونا بر تجارت خارجی و صادرات تاثیر منفی داشته است.

وی اظهارداشت: ما در اتاق بازرگانی استان کرمانشاه تمام حوزه های اقتصادی و کسب و کار استان را تحلیل کردیم که حداقل خسارات وارد شده به اقتصاد استان کرمانشاه ناشی از شیوع کرونا سه هزار میلیارد تومان است و این ویروس به طور رسمی حدود ۱۳ هزار و غیررسمی ۲۵ هزار نفر را بیکار کرده است.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه بخشی از کسب و کارها در استان کرمانشاه باز شده به تبع بخشی از بیکاری ها نیز جبران شده است.

وی یادآور شد که بخشی از واحدهای تولیدی و کسب و کارها هم اگرچه باز شده اما هزینه های آن ها به دلیل رعایت دستورالعمل ها و شیوه نامه های بهداشتی بالا رفته و هزینه خرید ماسک و مواد ضدعفونی کننده به هزینه های آنها اضافه شده است که باید تدابیری بیاندیشیم که این موارد جبران شود.

بسته جهش تولید تدوین شده است

رییس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با اعلام اینکه ما در استان بسته جهش تولید را تدوین کرده ایم، گفت: در این بسته نیم نگاهی هم به موضوع کرونا داشته ایم و به زودی این بسته را تحویل استانداری کرمانشاه می دهیم و امیدوارم زودتر به مرحله اجرا برسد.

کاشفی افزود: امیدوارم با ضرب آهنگی که در مرحله دوم کرونا تا پایان سال داریم کسب و کارها بتوانند روی پا بیاستند.

وی اظهار داشت: باتوجه به اینکه نرخ بیکاری استان کرمانشاه در سال ۹۸، سه درصد کاهش یافت امسال هم امیدوارم این نرخ در همین حد بماند و بالا نرود و صادرات هم در حد سال قبل بماند.

او گفت: در مرحله دوم مقابله و مدیریت کرونا در حوزه خدمات نیاز به برنامه های مشخصی برای گذر از این مرحله داریم.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment