سالانه ۳۰۰ میلیارد تومان علوفه از مراتع کرمانشاه برداشت می‌شود

[ad_1]

انشاالله کولانی روز سه شنبه ۱۷ تیر ماه در نشست ستاد مدیریت بحران که در استانداری کرمانشاه برگزار شد اظهار داشت: این میزان علوفه ارزش غذایی بالایی برای دامهای استان دارند که دامداران و عشایر می توانند از آن استفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه یک میلیون هکتار از مساحت استان را پوشش جنگلی تشکیل می دهد، گفت: باید دامداران را در فصل بهار به مناطق موردنظر هدایت کنیم تا پوشش گیاهی کنترل و احتمال وقوع آتش سوزی های گسترده در منابع طبیعی کاهش پیدا کند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه به آتش سوزی های اخیر در جنگل ها و مراتع استان اشاره کرد و افزود: ۶۵ درصد حریق ها حاصل فعالیت گردشگران، ۱۴ درصد مشکلات قومی و قبیله ای، چهار درصد فعالیت های نظامی، ۱۵ درصد سرایت از زمین های کشاورزی و ۲ درصد نیز دیگر عوامل است.
کولانی بااشاره به اینکه مردم نیز برای اطفاء حریق در سطح استان پای کار هستند، یادآور شد: امروز شاهد ان هستیم که خیرین با خرید دمنده ها و اهدا با منابع طبیعی در اطفا حریق شریک‌ می شوند.
وی در رابطه با برداشت سقز در استان‌ گفت: سقز باید هر چند سال یک بار از درختان بنه برداشت شود و امسال نیز جزء خواب درختان در کرمانشاه محسوب می شد اما با توجه به بارش های مناسب و وضعیت نامناسب اقتصادی مردم منطقه مجوزهای لازم‌ را برای برداشت سقز اخذ کردیم.
مدیرکل منابع طبیعی کرمانشاه افزود: هر چند که سقز چین ها پیش از صدور مجوزها راهی منطقه شدند و کار خود را آغاز کرده بودند اما مجوز ما وجه قانونی به فعالیت بهره برداران داد.
کولانی با تاکید بر اینکه بهره برداران باید حتما بومیان منطقه باشند، افزود: به صورت متوسط ۱۰ درصد اهالی روستاهای منطقه در سه ماه تابستان به سقزچینی می پردازند و حدود ۲۵ میلیون تومان در این مدت درآمد دارند.
به گفته وی، ۲۰ درصد درآمد حاصل از فعالیت سقزچینان به عنوان عوارض برداشت از بهره برداران دریافت می شود.
مدیرکل منابع طبیعی کرمانشاه نبود فرآوری سقز در استان را یکی از نقاط ضعف دانست و گفت: کشورهای اروپایی سقز تولیدی استان را خریداری می کنند و پس از فرآوری به خودمان می فروشند.
کولانی در بحث بیمه افرادی که در آتش سوزی ارتقاعات پاوه دچار حادثه شدند، گفت: هر سال ۱۰۰ نفر را بیمه بی‌نام می کنیم تا در صورت بروز حادثه برای افراد از آن استفاده کنیم که این بیمه برای افراد حادثه دیده مورد استفاده قرار می‌گیرد.
به گزارش ایرنا، آتش‌سوزی منطقه حفاظت‌شده «بوزین و مرخیل» شهرستان پاوه که از روز ششم تیر ماه شعله‌ور شده بود، پس از هشت روز خاموش شد.
سه نفر از نیروهای مردمی منطقه به نام های «مختارخندانی» از مؤسسین انجمن ژیوای شهرستان پاوه، «یاسین کریمی» عضو کمیته عملیاتی این انجمن و نیز «بلال امینی» در حین مهار آتش جان خود را از دست دادند.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment