سایه ویروس تاجدار بر زندگی کودکان

[ad_1]

به گزارش خبرنگار حوزه سلامت ایرنا، زندگی کودکان به خاطر شیوع ویروس کرونا دگرگون شده، تعطیل شدن مدارس و نداشتن هم‌بازی، روال عادی زندگی کودکان را به هم ریخته و در خانه ماندن سلامت جسمی و روانی آنها را با خطراتی مانند چاقی و اضافه وزن، بروز بیماریهای غیرواگیر در آینده، افسردگی، اضطراب و غیره مواجه می کند.

کودکان مانند سایر گروههای سنی نیز به کرونا مبتلا می‌شوند، هر چند کودکان علائم خفیف‌تری از تب، خستگی، سرفه را تجربه می‌کنند اما بعضی از کودکان عوارض شدیدتری از این بیماری را نشان می‌دهند که کمتر شایع است، بنابراین نحوه مدیریت زندگی کودکان که در دستان والدین گره خورده می تواند از بسیاری خسارت های خاموش کرونا جلوگیری کند.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، احتمال ابتلا و مرگ و میر کرونا در کودکان و نوجوانان چاق بیشتر است و  از هشت میلیون کودک زیر پنج سال در کشور، حدود یک میلیون و ۱۲۰ هزار نفر ی( حدود ۱۴ درصد) کودکان زیر پنج سال، دچار اضافه وزن و چاقی هستند.

براساس جدیدترین مطالعات وزارت بهداشت، احتمال ابتلا و مرگ و میر بر اثر کرونا در کودکان و نوجوانانی که چاق هستند، بیشتر است. طبق مطالعات، مرگ و میر ناشی از کرونا در افراد چاق ۴۰ درصد بیشتر از سایر افراد است.

برخی پزشکان بر این باورند که الگوی غذایی غلط و مصرف بی رویه فست فودها، نوشیدنی ‌های گازدار و مواد غذایی شیرین از علل اصلی برای افزایش روز به روز چاقی و اضافه وزن کودکان است و در این شرایط کرونایی کم بودن تحرک بدنی، تماشای تلویزیون، بازی با رایانه، موبایل و فعالیت ‌های نشسته باعث بروز بیماریهای مختلف جسمی و روانی می شود.

محمد رحمتی، روانپزشک در این زمینه می گوید: کودکان ظرفیت روان شناختی کمتری نسبت به بزرگسالان دارند و  در این برهه حساس شیوع کرونا بیشتر در معرض آسیب قرار دارند و کمتر می‌توانند رویدادهای منفی پیرامون خود را تجزیه و تحلیل کنند.

وی ادامه می دهد: والدین باید اطلاعات لازم را متناسب با سن کودک به وی ارائه کنند و در برابر هجوم استرس‌ها و نگرانی‌ها از آنها مراقبت کنند، زیرا این استرس‌ها نه تنها سلامت امروز کودک را تهدید می‌کنند بلکه می‌توانند تاثیرات بلند مدتی بر روان وی گذاشته و در آینده نیز موجب بروز مشکلات مختلفی شوند.

رحمتی می افزاید: در شرایط کرونایی همه دچار استرس و اضطراب هستند. بسیاری از ما در این زمان احساس سردرگمی می‌کنیم و نمی دانیم باید چه رفتاری با کودکان خود داشته باشیم لازم است روحیه خود را حفظ کرده و الگوی مناسبی برای فرزندان باشید.

این روانپزشک تصریح می کند: تمرکز بر موضوعات قابل کنترل برای مراقبت از روان کودکان در دوران شیوع کرونا مهم است و از آنجایی که بسیاری از افراد به طور دائم در خانه در حال بحث و گفت‌وگو در مورد ویروس کرونا هستند باید مراقب باشیم زیرا آسیب به سلامت جسمی و روحی کودکان خسارت خاموش کرونا است.

وی می گوید: تعطیلی مدارس، عدم دسترسی به مراکز خرید و بازی می‌تواند روحیه کودکان را به هم بریزد و آن‌ها را تحت فشار قرار دهد چرا که این موضوعات نوعی وضعیت پیش بینی ناپذیر را فراهم می‌کند که زمینه‌ساز بروز اضطراب است، برای مقابله با این مشکل باید در خانه نوعی چارچوب مشخص برای زمان درس، بازی و سایر فعالیت‌های کودک تعیین کنید که جلوی آشفتگی ذهنی را بگیرد.

رحمتی ادامه می دهد: کم تحرکی و مشغول بودن کودکان با موبایل و رایانه علاوه بر اینکه سلامت روانی را به خطر می اندازد، عوارض جسمی مانند چاقی و اضافه وزن که آفت بسیاری از بیماریها در بزرگسالی است، را به وجود می آورد، والدین باید با یک برنامه ریزی درست، نشاط و شادی را با انجام بازیهای گروهی، تحرک بدنی، استفاده از خلاقیت کودکان در آشپزی کردن، تعمیران وسایل خانه و غیره  ایجاد کنند.

زهرا عبداللهی، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این زمینه می گوید: با توجه به اینکه در این شرایط کرونایی کودکان کمتر از خانه خارج می شوند باید حداقل سه ساعت در روز فعالیت بدنی داشته باشند، یعنی حرکت کنند که شامل بازی کردن، راه رفتن و دویدن است.

وی ادامه می دهد: تغذیه در سلامت روان و جسم کودکان بسیار مهم است، برای کودکان بالای ۵ سال و نوجوانان تا ۱۸ سال، حداقل ۶۰ دقیقه در روز فعالیت بدنی توصیه می شود و اکنون که به دلیل شیوع کرونا و ضرورت فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل های بهداشتی، تحرک در خارج از منزل کاهش یافته، می توان در منزل به هر طریقی که تحرک کودک و نوجوان را بیشتر کند، این امکان را فراهم کرد.

عبداللهی توصیه می کند: در این شرایط باید مصرف موادقندی و شیرینی و فست فودها در منزل کاهش یابد و کودکان و نوجوانان به مصرف سبزی، میوه و مواد سبوس دار تشویق شوند.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment