سدشرفشاه سومار سیزدهمین سدمخزنی در استان کرمانشاه است

[ad_1]

هوشنگ بازوند در حاشیه افتتاح سید شرفشاه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: فاصله سد شرفشاه سومار تا نقطه صفر مرزی ۳۳ کیلومتر است که هدف از احداث آن عمران و آبادانی منطقه و ایجاد زیرساخت های لازم در سومار و نفت شهر است که در زمان جنگ تحمیلی تخریب شدند و مشکلاتی که برای مردم این منطقه ناشی از آن به وجود آمد.

 وی اظهار داشت: افتتاح این سد می تواند این مشکلات را رفع کند و  آبرسانی به شهر سومار، بازارچه و روستاهای اطراف یکی دیگر از اهداف احداث این سد است.

نماینده عالی دولت در استان کرمانشاه گفت: یکی از دلایلی که مردم در منطقه سومار حضور ندارند دسترسی نداشتن به آب شرب است که با افتتاح این طرح و راه اندازی این طرح، مشکل آب شرب سومار حل می شود و مردم می توانند به موطن خود برگردند هرچند که مستلزم هزینه های زیاد است.

بازوند ادامه داد: مقداری از آب شرب سد هم برای نفت شهر در نظر گرفته شده که در بلندمدت مثمر ثمر است و علاوه بر آن سه هزار و ۵۰۰ هکتار زمین در محدوده نفت شهر سومار را زیرپوشش آبیاری تحت فشار قرار می دهد که زمینه اشتغال را برای مردم فراهم خواهد کرد تا مردم برگردند و ساکن این مناطق شوند.

عملیات اجرایی سد شرفشاه از سال ۸۹ آغاز شد و دریاچه سد نیز در سطح ۴۲۰ هکتار با قابلیت ذخیره سازی ۱۳۱میلیون متر مکعب پیش بینی شده است که با بهره برداری از آن علاوه بر تامین آب موردنیاز چهار هزار و ۸۰۰ هکتار اراضی کشاورزی، آب موردنیاز بخش صنعت و همچنین مشکل کمبود آب آشامیدنی منطقه نیز رفع می شود.

بخش سومار در فاصله ۹۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده و با کشور عراق ۸۶ کیلومتر مرز مشترک دارد، این بخش دارای ۲ شهر سومار و نفت شهر و ۱۳ روستا است.

استان کرمانشاه دارای بیش از ۹۴۵ هزار هکتار زمین کشاورزی و باغ است که حدود ۷۰ درصد از زمین های آن دیم است.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment