سد “شهری‌ کور” مهرستان تا پایان سالجاری آبگیری می‌شود

[ad_1]

محمد دلمرادی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: سد شهری کور در محل تلاقی رودخانه‌های “بریسان” و “گزوکه” و در جنوب شرق کشور واقع شده است.

وی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی این سد در سال ۹۲ آغاز شده گفت: سد شهری کور از نوع بتنی غلطکی دارای ۵۷ مترارتفاع از پی، با طول تاج ۶ هزار و ۳۲۵ متر، عرض تاج هفت متر و حجم مخزن ۱۰۳ میلیون مترمکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان افزود: سد مخزنی شهری کور دارای یکهزار و ۳۲۴ متر دایک جانبی و سیستم انحراف با ۲ کالورت بتنی در حال اجراست.

وی بیان کرد: سر ریز پلکانی با حوضچه آرامش از دیگر مشخصات این طرح است.

دلمرادی ادامه داد: هدف از ساخت سد شهری کور کنترل منابع آب از طریق ذخیره و تنظیم جریان‌های سیلابی، تامین آب مورد نیاز صنعت، آشامیدنی و کشاورزی و جلوگیری از خروج آب‌های مرزی از کشور است.

وی گفت: تاکنون ۲۵۳ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ارزی برای ساخت این سد هزینه شده که در صورت تامین اعتبار به موقع ۲۳۷ میلیارد ریال باقی‌مانده، تا پایان سالجاری این سد آبگیری خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان افزود: ذخیره و تنظیم جریانهای سیلابی جهت تامین آب مورد نیاز کشاورزی منطقه، جلوگیری از خروج جریان‌های سیلابی رودخانه به خارج از کشور، محرومیت زدایی از منطقه، توسعه و بهبود شرایط پایدار اقتصادی، ایجاد اشتغال، افزایش امنیت و شاخص‌های محیط زیست انسانی از جمله دستاوردهای حاصل از احداث سد مخزنی شهری کور در استان است.

وی اظهارداشت: ساخت این سد برای ۳۵۰ نفر به صورت مستقیم و هزار و ۴۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد کرده است.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment