سرما و مه هوای اردبیل را پاییزی کرد

[ad_1]

به گزارش خبرنگار ایرنا، دگرگونی هوا با آغاز بارش های رگباری ؛ رعدوبرق و کاهش دما از دیروز در اردبیل آغاز و از عصر امروز پنجشنبه شدت یافته است.

وزش باد سرد با بیشینه سرعت ۵۳ کیلومتر در ساعت از جانب شمال‌شرق درحالیکه موجی از ابرهای کم ارتفاع و مه را به منتهی الیه کرانه غربی آسمان اردبیل می راند همراه با باران ریزه ، جلوه ای از هوای پاییزی را در منطقه به تماشا گذاشته است.  

این درحالی است که ساکنان اردبیل از ابتدای هفته جاری تا دیروز با افزایش کم سابقه دما به ۴۰ درجه بالای صفر روزهای بسیار گرمی را سپری کردند.

بیشترین کاهش دما مربوط به پهنه مرکزی استان اردبیل شامل شهرستانهای اردبیل، سرعین ،نمین، مشگین شهر و نیر با دمای کنونی ۱۲ تا ۱۴ درجه بالای صفر است.    

مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل با استناد به پیش‌بینی هواشناسی مبنی بر کاهش چشمگیر دما و وقوع بارش های رگباری خواستار رعایت احتیاط و نکات ایمنی ازسوی مردم منطقه شد.

فرهاد عبدالعلی‌پور به خبرنگار ایرنا گفت: احتمال وقوع سیلاب براثر بارش‌های رگباری ناگهانی در بعضی نقاط هست و باتوجه به استقرار هوای سرد و بارش برف در بلندی‌های بالای سه هزار و ۵۰۰ متر و وقوع توفان‌های تندری باید بطور جدی از هرگونه کوهنوردی و صعود به کوههای این استان خودداری شود.

تصویر ماهواره و نقشه‌های همدیدی از در پیش بودن هفته‌ای با روزهای اغلب خنک و گاهی به خصوص در عصرها و ساعات پایانی شب با بارش متناوب حکایت دارند.   

اردبیل به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی دارای هوای بسیار متغیر است. باتوجه به سردسیری منطقه، قله سبلان به ارتفاع ۴۸۱۱ متر همه ساله بطور معمول در اواسط مرداد برای کوهنوردی مناسب می شود.       

[ad_2]

Source link

Leave a Comment