سه‌شنبه‌ها با استاد محمود فرشچیان در رادیو فرهنگ‌

[ad_1]

برنامه «فرزانگان فرهنگ» با موضوع آیین گرامیداشت استاد محمود فرشچیان چهره نامدار هنر نگارگری ایران سه شنبه‌ها با حضور محمود فرشچیان، خانواده، دوستان و شاگردان و ارادتمندان او از سراسر جهان از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

این مجموعه برنامه که از امروز ۲۸ مرداد ماه از رادیو فرهنگ و در برنامه فرزانگان فرهنگ پخش می‌شود به مدت دو ماه ادامه دارد.

فرشچیان بنیان‌گذار مکتب نوین در نقاشی ایرانی است که پایبند به شکل کلاسیک همراه با استفاده از تکنیک‌های جدید برای توسعه دامنه نقاشی ایرانی است. او به این شکل هنر، روح جدیدی بخشید و آن را از رابطه همزیستی تاریخ با شعر و ادبیات تغذیه کرد تا استقلالی به این هنر بدهد. نقاشی‌های قدرتمند و نوآورانه او پویا و گسترده و پر از جنب و جوش هستند، با تلفیقی جذاب از عناصر سنتی و مدرن که ترکیب سبک منحصر به فرد او در نقاشی هستند.

برخی از توانایی‌های او احساس فوق‌العاده خلاقیت، نقوش متحرک، خلقت فضاهای گرد و منحنی، خطوط نرم و قدرتمند و خلقت رنگ‌های مواج هستند. آثار فرشچیان یک ترکیب دل‌انگیز از اصالت و نوآوری است. آثار او از شعر کلاسیک، ادبیات فارسی، قرآن، کتاب‌های مقدس مسیحیان و یهودیان و همچنین تخیل عمیق خود او تأثیر گرفته‌است.

فرشچیان نقش مهمی در معرفی هنر ایران به صحنه بین‌المللی هنر ایفا کرده‌است. او دعوت شد تا در دانشگاه‌های متعدد و مؤسسات هنری صحبت کند و شش کتاب و مقالات متعددی در مورد آثار او منتشر شده‌است.

در این مجموعه برنامه استاد بهروز رضوی دارنده نشان درجه یک هنر، زندگی و آثار استاد محمود فرشچیان را روایت می‌کند و استاد فرشچیان نیز در این برنامه از خاطرات خود می‌گوید همچنین در قسمت‌های مختلف خانواده، دوستان، شاگردان و اهل فرهنگ و هنر ایران و جهان از خاطرات و تاثیرات هنری -فرهنگی محمود فرشچیان روایت خواهند کرد.

محمد علی رجبی، امیر رضایی نبرد، مجید مهرگان، احمد مهدوی دامغانی،  سیدحسین نصر، سید حسن صایب، آیدین آغداشلو، محمدجلیل رسولی، یدالله کابلی، غلامحسین امیرخانی، محمد رضا اصلانی، محمد باقر کلاهی اهری، بهاء الدین خرمشاهی، غلامحسین ابراهیمی دینانی، سید علیرضا میرعلینقی، بهرام سالکی، محمدمهدی هراتی، محمد باقر آقامیری، احمد محیط طباطبایی،  بهمن نامور مطلق، بهمن آزموده، محسن کاوه، حسین کاشیان، اردشیر مجرد تاکستانی، حسن محمدی،  فرزانه اعظم لطفی، زیبا فلاحی، فهیمی‌فر، حبیب الله صادقی، محمد احصایی، کیخسرو خروش؛  خشایار قاضی زاده و تنی چند از هنرمندان و اهل اندیشه و ادب و فرهنگ هنر ایران و جهان در این مجموعه برنامه حضور خواهند داشت که اتفاقی ارزنده در بازشناسی زندگی و آثار استاد محمود فرشچیان است.

تهیه و تالیف این مجموعه برنامه بر عهده محمدحسینی باغسنگانی است و این برنامه روزهای سه شنبه از ساعت ۱۶:۳۰ بر روی امواج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز وای ام ردیف ۵۸۵ کیلوهرتز پخش می‌شود و در سراسر دنیا از طریق وب سایت رادیو فرهنگ قابل دریافت است.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment