سیاست فشار و تطمیع واشنگتن بر کشورهای کوچک آمریکای جنوبی برای مقابله با چین

[ad_1]

به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه، پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه در سفر به کشور سورینام، دولت این کشور را تحت فشار قرار داد تا طرح مشارکت برای توسعه، شرکت های آمریکایی را جایگزین شرکت های چینی کند.

جمهوری سورینام کشور کوچکی است در شمال آمریکای جنوبی. پایتخت آن پاراماریبو است. سورینام از نظر جمعیت و مساحت کوچک‌ترین کشور آمریکای جنوبی است.

پمپئو بعد از گفت و گو با “چان سانتوخی” رییس جمهوری جدید سورینام گفت: هیچ عملیات دولتی نمی تواند کیفیت محصولات و خدمات شرکت های خصوصی آمریکایی را پایین بیاورد.

سفر به سورینام بخشی از سفر سه روزه پمپئو به کشورهای آمریکای لاتین از جمله کلمبیا و برزیل است که انتظار می رود بخشی از برنامه های این سفر به راهبردهای خصمانه آمریکا علیه دولت نیکلاس مادورو رییس جمهوری ونزوئلا باشد.

سفر پمپئو به کشورهای کوچک آمریکای لاتین در حالی صورت می گیرد که دومینیکن کشوری کمتر شناخته شده در حوزه کاراییب  در ماه گذشته تنها عضوی از ۱۵ عضو شورای امنیت بود که به قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، رای مثبت داد.

آمریکایی‌ها بویژه در یکی دو ماه اخیر با نزدیک شدن به موعد  ۲۷ مهر ماه ۹۹ یعنی زمان پایان تحریم‌های تسلیحاتی با تمام توان به مصاف برجام آمدند تا این توافق را از بین ببرند.

در این چارچوب آمریکا از سه ماه قبل تلاشی را آغاز کردند تا شورای امنیت را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران متقاعد کنند. در حالی که دو سال و نیم پیش از توافق هسته‌ای خارج شده‌است.

با وجود مانورهای تبلیغاتی پی در پی مایک پمپئو و برایان هوک و فشارها و ارعاب‌هایی که دولتمردان آمریکایی نسبت به کشورهای دیگر از جمله متحدان اروپایی خود داشته‌اند، آمریکا نتوانست متحدی بهتر و بزرگ‌تر از جمهوری دومینیکن پیدا کند؛ اتفاقی که حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران آن را شکستی مفتضحانه و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز آن را یک هدیه از طرف دستگاه دیپلماسی به مردم ایران توصیف کرد.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment