ضرورت ایجاد شهرک سلامت در یزد

[ad_1]

پلمب ۵ روزه یکی از مراکز درمانی خصوصی در شهر یزد که بازتاب زیادی در رسانه‌ها و فضای مجازی و حتی صدا و سیمای استان یزد داشت ضرورت ایجاد این شهرک را گوشزد کرد.

بسته شدن این کلینیک که روزانه پذیرای ۸۰۰ بیمار از نقاط مختلف استان و کشور است نشان داد که اگر فکری اساسی برای ایجاد این شهرک نشود با مشکلات بیشتری در آینده روبرو میشویم. 

از یک سو پلمب این مرکز درمانی خصوصی منجر به سرگردانی بیماران شد و از آن سو هم همسایگان این مرکز درمانی حرفهایی داشتند که باید شنیده میشد؛ گله همسایگان از شلوغی کوچه، نبود پارکینگ و از همه مهمتر رعایت نکردن نکات بهداشتی از سوی برخی بیماران و همراهان آنها بود.

اگر بگوییم بافت و مبلمان شهر یزد نه در ایران بلکه در جهان منحصر بفرد است بیهوده نگفته‌ایم؛ خیابانهای باریک و به شدت کم عرض، نبود پارکینگ های مناسب به میزان کافی، فرهنگ ضعیف رانندگی و تمرکز بیشتر مراکز خرید مردم در هسته مرکزی شهر منجر شده تا همیشه خیابانهای یزد را مملو از خودرو و جمعیت ببینی!.

در بلواری مثل بلوار طالقانی که مرکز اصلی مطب پزشکان و مراکز درمانی و خدمات پزشکی است این تجمع، بیشتر به چشم می‌آید و با توجه به آنکه درصد قابل توجهی از بیماران این مراکز و مطب ها را افراد غیربومی تشکیل میدهند، منجر به ترافیک شدید در این خیابان شده است.

قطعا اگر شهرک سلامت یا شهرک درمان در نقطه‌ای نزدیک به شهر یزد مانند جاده تفت در حاشیه جاده کمربندی (مسیر شمال به جنوب کشور) احداث شود و همه مراکز درمانی و مطب پزشکان به این نقطه منتقل شود می تواند بسیاری از مشکلات ترافیکی شهر را حل و به کشمکش هایی که گاه و بیگاه به این دلیل درفضای مجازی میشود خاتمه دهد.

یزد یکی از قطب های اصلی درمان کشور است و پزشکان حاذقی دارد که در کشور کم‌نظیر هستند و همین امر موجب شده تا هموطنان جنوبی ما برای امور درمان به این نقطه از کشور سفر کنند.

باور کنید شهر یزد و مردم آن دیگر توان تحمل این ترافیک سنگین و شلوغی شهر را ندارد و با توجه به این که این روزها بیماری کرونا هم جولان میدهد لازم است مسوولان استان نسبت به ساخت شهرک سلامت در یکی از نقاط مناسب اقدام کنند.

تجربه کلینیک خورشید نشان داد که نه میتوان بیماران را به حال خود رها کرد و نه میشود از مشکلات مردم به سادگی چشم پوشی نمود و به آن بی‌توجه بود.

قطعا وجود بیمارستانهای دولتی و خصوصی و اورژانس‌ها در سطح شهر یزد میتواند نیاز اولیه بهداشتی و درمانی مردم را برآورده کند و اما خارج از آن بهتر است تمام مراکز درمانی و مطبها در یک نقطه،تجمیع و نام شهرک سلامت را زینت‌بخش خود کند.

شاید بهترین و ساده‌ترین و البته پرهزینه‌ترین اقدامی که در بلند مدت میتوان انجام داد همین ساخت شهرک سلامت است که هم رضایت پزشکان و بیماران و هم مردم شهر را به دنبال خواهد داشت.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment