طرح پارلمان آلمان برای نظارت بر سازمان جاسوسی این کشور

[ad_1]

به گزارش ایرنا، بر اساس تحقیقاتی که از سوی نشریه آلمانی «زود دویچه تسایتونگ» و رادیو و تلویزیون‌های «و. د. ار.» و «ان. د. ار.» صورت گرفته، طرحی از سوی نمایندگان پارلمان برای ایجاد یک نهاد نظارتی بر عملکرد دستگاه جاسوسی در اختیار دولت آلمان قرار گرفته است.

گفته می‌شود که این شورای نظارت پس از ایجاد، وظیفه کنترل بر فعالیت‌های ضدجاسوسی سازمان اطلاعات آلمان را برعهده خواهد داشت. به این ترتیب، فعالیت آژانس اطلاعات فدرال آلمان در عرصه جاسوسی الکترونیکی و شنود مکالمات تلفنی در سراسر جهان، تحت نظارت این شورا قرار خواهد گرفت.

شبکه دویچه وله در این رابطه نوشت: این نظارت صرف‌نظر از پیگیری شنود تلفنی شامل کنترل بر فعالیت سازمان اطلاعات آلمان در عرصه مبادلات پست الکترونیکی نیز می‌شود. برای ایجاد شورای نظارت بر عملکرد سازمان اطلاعات آلمان، یک طرح ۱۱۱ صفحه‌ای برای بررسی و تصویب در اختیار دولت آلمان قرار گرفته است.

بر این اساس دولت آلمان موظف است پس از کنترل و بررسی اولیه، این طرح را به کارگروه امنیتی مجلس آلمان (بوندستاگ) تحویل دهد. پس از تصویب در این کارگروه، طرح برای تصویب در اختیار نمایندگان پارلمان آلمان قرار خواهد گرفت. طبق اطلاعاتی که از سوی منابع خبری یاد شده منتشر شده است، این شورا شامل شش حقوق‌دان فعال در دادستانی فدرال آلمان خواهد بود.

از این تعداد، یک نفر به ریاست این شورا برگزیده می‌شود و پنج نفر دیگر نیز در این شورا وظیفه کنترل و نظارت بر عملکرد سازمان اطلاعات آلمان را عهده‌دار می‌شوند. اعضای این شورا موظف به رعایت سکوت کامل نسبت به فعالیت‌های سازمان اطلاعات آلمان خواهند بود.

طرح ایجاد شورای نظارت بر عملکرد سازمان اطلاعات آلمان در واکنش به حکم نهاد حفاظت از قانون اساسی آلمان به دولت ارائه شده است. با حکم قاضیان نهاد حفاظت از قانون اساسی آلمان در شهر کارلسروهه، قرار است این شورای نظارت تا ژانویه سال ۲۰۲۲ تشکیل شود.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment