علی اف: شرایط امید بخشی در منطقه پدید آمد

[ad_1]

به گزارش سایت رسمی ریاست  جمهوری آذربایجان ، علی اف روز شنبه در دیدار “سرگئی لاوروف ” وزیر امور خارجه روسیه و هیات همراه با اشاره به این که در این دیدار مسایل مربوط به بیانیه سه جانبه روسای جمهور ی آذربایجان ، روسیه و نخست وزیر ارمنستان درباره پایان دادن به جنگ و برقراری آتش بس در قره باغ و نیز تقویت تدابیر امنیتی در این منطقه بررسی می شود،گفت : روندهای مثبت در منطقه افزایش خواهد یافت.

وی افزود : بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان ، روسیه و نخست وزیر ارمنستان گامی مهم در راستای برقراری صلح پایدار و درازمدت در منطقه بود  و ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه نقش مهمی در این زمینه داشته است.

علی اف همچنین با تاکید بر این که رییس جمهوری ترکیه نیز در تقویت تدابیر امنیتی در منطقه نقش مهمی داشته است، گفت: به نظرم  قالب مشارکت و تعاملات  امروز هم از لحاظ  مأموریت حفظ صلح و هم از نظر همکاری های طولانی مدت ویژگی های جدیدی در منطقه دارد که ان هم مطابق با عمده منافع کشورهای منطقه می باشد.

رییس جمهوری آذربایجان تصریح کرد : البته کشورهای منطقه ما نیز باید در تقویت امنیت نقش اساسی داشته باشند

وزیر امور خاررجه روسیه نیز این سفر خود و هیات همراه را منعکس کننده حمایت فعال رئیس جمهوری  روسیه از تلاش های اجرای توافقات تاریخی 9 نوامبر (بیانیه سه جانبه ) و نیز تاکید بر اهمیت استراتژیک ویژه همکاری های روسیه و جمهوری آذربایجان عنوان کرد .

لاوروف با تقدیر از موضع جمهوری آذربایجان درحمایت از بیانیه سه جانبه پایان جنگ و برقراری آتش بس در قره باغ گفت : عده ای سعی داشتند این توافقات حاصله را  نه از نظر  پایان دادن به خونریزی و برقراری صلح در منطقه بلکه از نظر بازی ژئو پولتیک تفسیر کنند که چنین رویکرد مطابق با مطالبات جهان امروز نمی باشد .

وی افزود : ما همراه با همکاران آذربایجانی و با مشارکت طرف ارمنی و از طریق نیروهای حافظ صلح خود مستقر در منطقه راههای حل مسایل بشردوستانه آن  عده از افراد که به خانه خود در قره باغ بر می گردند ، به صورت فعال هما هنگ می کنیم . این مسایل شامل ایجاد زیر ساختها ، از سرگیری ارتباطات اقتصادی و حمل و نقل و  جلب نهادهای بین المللی از جمله صلیب سرخ بین المللی ، نهادهای امور آوارگان ، خواربار ، امور کودکان سازمان ملل متحد به این فرایند و نیز سازمان یونسکو به حفظ میراث فرهنگی و  دینی این منطقه تاریخی می باشد .

   وزیر امور خارجه روسیه همچنین ابراز امیدواری کرد که دیگر روسای گروه میانجی مینسک ( فراتنسه و آمریکا ) سازمان امنیت و همکاری اروپا ویژه حل مناقشه قره باغ نیز همراه با روسیه با درنظر گرفتن توافقات 9 نوامبر روسای جمهوری آذربایجان ، روسیه و نخست وزیر ارمنستان به حل همه این مسایل خواهند پیوست .

لاوروف را در این سفر به جمهوری آذربایجان دو معاون نخست وزیر روسیه ، وزیر بهداشت ، رییس راه اهن و تنی چند از مقامات دیگر این کشور همراهی می کردند .

  قبل از وزیر امور خارجه روسیه ، وزیر دفاع این کشور نیز  با رییس جمهوری آذربایجان دیدار کرد .

 وزیران  امور خارجه و دفاع روسیه همچنین روز شنبه به ارمنستان سفر کرده و با نخست وزیر و دیگر مقامات این کشور دیدار کردند .

[ad_2]

Source link

Leave a Comment