عمده نظام بهره‌برداری در لرستان دهقانی و خرده مالکی است

[ad_1]

اسفندیار حسنی مقدم روز سه شنبه  جلسه‌ انعقاد تفاهم‌نامه بین جهاد کشاورزی و مجتمع کشت و صنعت فجر صفا بیان کرد: شرکت کشت و صنعت فجر صفا یکی از ظرفیت‌های حوزه کشاورزی است و با توجه به ظرفیت‌های ارزشمند و دانش بنیانی که در این مجموعه به ویژه در حوزه‌ی گیاهان دارویی، گلخانه‌ها، باغات میوه، دامپروری، اصلاح نژاد دام، زنبور عسل و تولید حشرات بیولوژیک، همکاری با این مجتمع ضروری است.

وی با اشاره به اینکه یکی از دلایل اصلی توسعه نیافتگی بخش کشاورزی استان خرده مالکی است، ادامه داد: برای خروج از این موضوع چند راهکار وجود دارد ابتدا تشکیل نظام بهره‌برداری به شکل اتحادیه‌ها و شرکت‌های تعاونی و سهام زراعی است، اما مهم‌ترین راهکار که نقش تأثیر گذاری در توسعه بخش کشاورزی در نظام بهره‌برداری، کشت و صنعت‌ها است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه مجتمع کشت و صنعت فجر صفا تنها کشت و صنعت استان است، افزود: چشم انداز و عملکرد کشت و صنعت فجر صفا در قابل قبول است و مقرر شده در آینده شاهد تحولی خاص در این مجتمع باشیم.

حسنی مقدم اضافه کرد: تولید ۱۵ هزار تن انواع محصولات باغی، تولید سی هزار تن انواع محصولات گلخانه‌ای به ویژه سبزیجات و صیفی‌جات، شش هزار تن گوشت قرمز، هزار تن ماهیان خاویار و ۳۰ تن تخم ماهی‌خاویاری همچنین تولید ۲ میلیون اصله نهال چشم انداز مجتمع کشت و صنعت فجر صفا در آینده است.

وی یادآور شد: برای توسعه باغات میوه همچنین اصلاح و احیا باغات به یک میلیون و ۲۰۰ هزار اصله نیاز داریم که تنها ۲۰۰ هزار از این نیاز در استان تولید می‌شود و مابقی از استان‌های همجوار تأمین خواهد شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان افزود: اشتغال زایی مجتمع کشت و صنعت با این چشم‌انداز ۲هزار نفر است.

حسنی مقدم با اشاره فعال بودن گلخانه مدرن مجتمع کشت و صنعت فجر صفا گفت: این گلخانه براساس استانداردهای جهانی طراحی شده و این امر نشان دهنده موفقیت کشت و صنعت است، که بدون شک در توسعه بخش کشاورزی استان به ویژه شهرستان دوره‌ی چگنی تأثیر فراوانی دارد.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment