فرانسه از افغانستان خواست زندانیان طالبان را آزاد نکند 

[ad_1]

به گزارش ایرنا از رویترز، وزارت امورخارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: پاریس از روند آزادی چندین تروریست که به قتل شهروندان فرانسوی در افغانستان محکوم شده‌اند نگران است. 

فرانسه افزود، قاطعانه با آزادی افراد محکوم به جنایات علیه اتباع فرانسوی به ویژه سربازان و کارگران گروه‌های بشردوستانه مخالف هستیم. 

وزارت خارجه فرانسه تاکید کرد: در نتیجه ما بلافاصله از مقامات افغانستان خواسته‌ایم که نسبت به آزادی این تروریست‌ها اقدام نکنند. 

دولت افغانستان موافقت کرده تا به عنوان بخشی از آغاز مذاکرات با نیروهای طالبان ۴۰۰ نفر از زندانیان این گروه را آزاد کند. 

شورای امنیت ملی افغانستان روز جمعه اعلام کرد، دولت ۸۰ نفر از زندانیان خطرناک و مورد اختلاف با گروه طالبان را پس از تصمیم لویه جرگه مشورتی صلح روز پنجشنبه آزاد کرد. 

براساس این گزارش، در حال حاضر ۳۲۰ تن از این زندانیان در زندان باقی مانده‌اند که بزودی آن‌ها نیز آزاد خواهند شد. 

شورای امنیت ملی افغانستان افزوده است که این افراد هنگام آزادی سوگند یاد کرده‌اند که پس از آزادی به زندگی صلح آمیز ادامه دهند و دیگر به صحنه جنگ باز نگردند. 

قرار است با تکمیل روند آزادی این ۴۰۰ زندانی گروه طالبان، گفت‌وگوهای بین افغانی در دوحه آغاز شود و براساس اطلاعات دولت افغانستان در نخستین مرحله مذاکرات بحث برسر آتش‌بس سراسری خواهد بود. 

هرچند منابع خبری و دولتی افغانستان پس از تصمیم لویه جرگه مشورتی صلح گفته بودند که طی ۳ روز مذاکرات مستقیم با طالبان آغاز می‌شود و طالبان هم ضمن استقبال از تصمیم لویه جرگه برای آزادی زندانیان گفته بود که طی یک هفته مذاکرات رو در رو آغاز می‌شود اما اکنون برخی از اعضای هیأت مذاکره کننده از جمله حفیظ منصور گفته است که به دلیل عدم آزادی چند افسر نیروی دولتی که در نزد طالبان اسیر هستند، روند مذاکرات به تعویق افتاده است. 
 

 

[ad_2]

Source link

Leave a Comment