فرایند به روزرسانی آمار در کتابخانه‌های عمومی یزد آغاز شد

[ad_1]

رقیه دوست فاطمیها روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: عملیات یادشده  برای کنترل موجودی مجموعه، پویایی و روزآمد کردن منابع و خروج منابع فرسوده، امری ضروری است که به صورت دوره‌ای و سراسری در تمام کتابخانه‌های عمومی کشور انجام می‌شود.

وی ادامه داد: کارکنان کتابخانه‌های عمومی استان از هفته آخر خرداد ماه  و در هفته  اول تیرماه نیز مشغول این کار هستند تا کتابخانه‌ها با تمام توان و ظرفیت خود پذیرای حضور اعضای کتابخانه‌ها از ابتدای تیرماه و همزمان با بازگشایی مجدد باشد.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی یزد تصریح کرد: این روند در کتابخانه‌های استان بر اساس تعداد منابع و نیروی شاغل در هر کتابخانه، ۲ تا هفت روز است ، امیدواریم این فرایند تا پیش از بازگشایی کامل کتابخانه در هفته آینده، در بیشتر کتابخانه‌های عمومی استان به اتمام برسد تا خدمات امانت دهی کتاب در کتابخانه‌ها فعال شود.

دوست فاطمیها یادآور شد: در مرحله اول بازگشایی و بر اساس بخشنامه‌ کتابخانه‌های عمومی بعد از حدود سه ماه تعطیلی اضطراری با رعایت ضوابط و دستورالعمل های بهداشتی، از ۲۹ اردیبهشت ماه آغاز به کار کرد و در مرحله دوم نیز کتابداران طی بخشنامه دیگری به آماده سازی بخش‌های مختلف و ایجاد تغییرات مورد نظر برای بازگشایی جهت حضور اعضا پرداختند.

وی ادامه داد: در سومین مرحله بازگشایی کتابخانه‌های عمومی، با رعایت دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هماهنگی با ستاد مبارزه با کرونا و همچنین شرایط جدید حضور و استفاده مراجعان، کتابخانه‌های عمومی استان همزمان با سراسر کشور از ابتدای تیرماه بازگشایی می شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی یزد ۱۲ آذرماه ۱۳۹۸ با اشاره به عضویت ۱۰۷ هزار نفر در کتابخانه‌های عمومی که بیشتر نوجوانان و جوانان هستند گفت: این استان هم‌اکنون ۱۱۲ باب کتابخانه فعال دارد.

دوست‌فاطمی‌ها در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر توجه بیشتر خانواده ها و نهادهای فرهنگی در ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی افزود: از این تعداد ۹۹ باب وابسته به نهاد کتابخانه‌های عمومی، ۱۲ باب مشارکتی و یک باب کتابخانه مستقل است که در مجموع ۸۳ مورد کتابخانه شهری و ۲۹ باب کتابخانه روستایی است که در استان فعالیت دارد.

وی تعداد نسخه های موجود کتاب در مخزن این فضاهای فرهنگی را بیش از ۲ میلیون نسخه ذکر کرد و در حال حاضر یک میلیون و ۶۸۰ هزار نسخه کتاب در ۹۹ باب کتابخانه عمومی نهادی استان موجود است.

همچنین به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون ۱۹۲ هزار و ۴۳۹ نفر به طور قطعی در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده اند و با فوت ۱۱۵ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد افراد متوفی به ۹ هزار و ۶۵ تن رسید.

سیما سادات لاری روز سه شنبه افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر ۲۷ خرداد ماه جاری بر اساس گزارش آزمایشگاه ها و دانشگاه های علوم پزشکی ۲ هزار و ۵۶۳  بیمار جدید مبتلا به کووید- ۱۹ در کشور شناسایی شدند که از مبتلایان جدید، ۹۳۹ نفر مربوط به موارد  بستری وبقیه موارد سرپایی یا در تماس با مبتلایان بودند.

وی بیان کرد: بر اساس این گزارش ها تاکنون ۱۵۲ هزار و ۶۷۵ نفر از بیماران بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده اند و ۲ هزار و ۸۱۵ نفر تحت مراقبت در بخش های آی. سی. یو قرار دارند.

وی گفت: تاکنون یک میلیون و ۲۹۳ هزار و ۶۰۹  مورد آزمایش تشخیص کووید- ۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: استان های خوزستان، آذربایجان های شرقی و غربی، خراسان رضوی، لرستان، کرمانشاه، گلستان، هرمزگان، کردستان و سیستان و بلوچستان در وضعیت قرمز قرار دارند.
 برای نخستین بار  در دیماه ۹۸ ویروس کرونا در شهر ووهان چین شناسایی شد و نخستین مورد آن ۲۹ بهمن ماه پارسال در شهر قم گزارش شد. 

[ad_2]

Source link

Leave a Comment